Paris Gezilecek Yerler

Paris Eiffel Kulesi (Eyfel Kulesi)

Fransa’nın başkenti Paris aynı zamanda romantizmin ve modanın da başkenti sayılıyor. Şehir yılın her mevsimi ziyaretçilerine farklı güzellikler sunuyor. Dünya’nın en gözalıcı ve etkileyici şehirlerinden Paris’i yılda ortalama 30 milyon turist ziyaret ediyor.

Seine Nehri tarafından ikiye bölünen Paris’te görmeden dönmeyin denilebilecek bir çok yer bulunuyor. Eiffel Kulesi, Notre Dame Katedrali, Champs-Élysées caddesi, Concorde Meydanı, Montmartre Tepesi ve Louvre Müzesi yapılacak bir Paris gezisinin olmazsa olmazları arasında yer alıyor.

 

Paris’te gezmek için en uygun yol Metroyu kullanmak ama şehir içi otobüslerini de tercih edebilirsiniz.

1. Paris Seine Nehri – Paris’te görmeden dönmemeniz gereken yerler

Paris Seine Nehri

Paris Gezilecek Yerler yazımızın ilk sırasında şehri Kuzey ve Güney olarak ikiye ayıran Seine Nehrinde yapılacak bir tekne turu yer alıyor. Seine Nehri’nin çevresi, Dünya Mirası listesinde bulunuyor. Tekne turunda Eiffel Kulesini, Notre Dame Katedralini, Louvre Müzesini ve Seine Nehrini süsleyen zarif köprüleri görüp, fotoğraflamak mümkün.
Tekne turunuzu yemekli ve akşam saatlerinde de tercih edebilirsiniz ve böylece ışıklar içersinde Paris manzarasını seyredebilirsiniz.

Paris Eyfel Kulesi Manzarası

Tekne Turu yapan şirketler:

Batobus : Batobus

Bateaux Mouches Bateaux Mouches

2. Notre Dame Cathedral / Notre Dame Katedrali – Paris’te mutlaka görülmesi gereken yerler

Paris Notre Dame

Paris Görülecek Yerler arasında bulunan Notre Dame Catedrali’nde eskiden Kral ve Kraliçelerin taç giyme törenleri yapılırmış. Seine Nehri’nin kıyısında bulunan yapı, bütün Dünya’ya yayılan şöhretinin büyük bir kısmını Victor Hugo’nun “Notre Dame’ın Kamburu” romanına borçlu.

Süslü ve ihtişamlı görüntüsüyle dikkat çeken Notre Dame Katedrali 1163 – 1345 yılları arasında inşa edilmiş. Özelikle iki yanında bulunan kuleler oldukça gösterişli bir mimariye sahip.

Metro:

Durak: Hotel de Ville – Ligne 1 & Ligne 11 Rue de Renard and Rue de Rivoli

Durak: Cite – Ligne 4 – Boulevard du Palais

Durak: Saint Paul – Ligne 1 – Rue de Rivoli

Durak: Pont Marie – Ligne 7 – Quai de l’Hotel de Ville

Durak: Sully Morland – Ligne 7 – Boulevard de Henri IV & Quai des Celestins

Otobüs:

Hatlar: 70, 72 and 74, Durak: Hôtel de Ville,

Hatlar: 75 and 76 Durak: Rue de Rivoli.

Adres: Notre Dame Cathedral , 6 Parvis Notre-Dame – Place Jean-Paul II, 75004 Paris, France

Tel: +33 1 42 34 56 10

Web Sitesi: notredamedeparis.fr‎

Notre Dame Katedrali’nin Google Map’teki Konumu

3. Paris Ile de la Cite ve Ile Saint Louis – Paris gezilecek noktalar

Paris Ile de la Cite ve Ile Saint Louis

Paris Gezilecek Yerler arasında üçüncü sırada bulunan Ile de la Cite ve Ile Saint Louis Seine Nehri üzerinde bulunan adalardır. Ile de la Cite üzerinde Notre Dame Katedrali bulunur. Seine Nehri üzerinde tekne turu ile gezerken görebilirsiniz veya bu adaları ziyaret edebilirsiniz.

Ile dela Cite ve Ile Saint Louis Google Map’teki Konumu

4. Paris Charles de Gaulle Meydanı ve Zafer Takı – Paris turistik noktaları

Paris Charles de Gaulle Meydanı ve Zafer Takı

Paris Gezilecek Yerler yazımızın dördüncü sırasında bulunan Charles de Gaulle Meydanı ve Zafer Takı aralarında Champs-Elysees’in de bulunduğu 12 caddenin kesiştiği noktada bulunuyor.

Charles de Gaulle meydanı’nın ortasında bulunan Arc de triomphe de l’Étoile (Zafer Takı), Napolyon (Napoleon) tarafından yaptırılmış. Üzerine Napolyon’un kazandığı zaferler ve genarellerinin isimleri yazılan bu anıt, 50 m yüksekliğinde. Anıtın üzerine çıkarak Paris’in en ünlü caddelerinin manzarasını seyretmek mümkün.

Metro:

İstasyon : George V

Place Charles de Gaulle (Charles de Gaulle Meydanı) Google Map Konumu

5. Paris Avenue des Champs-Élysées (Şanzelize Caddesi) – Paris’te nereler gezilir ?

Paris Avenue des Champs-Élysées

Charles de Gaulle anıtı ile Concorde Meydanı arasında 2 km boyunca uzanan Champs-Elysees, Paris’in ve bütün Dünya’nın en güzel ve şık caddeleri arasında yer alıyor. Caddenin iki kenarında bulunan ağaçlar buraya her mevsim ayrı bir güzellik katıyor. Gece ışıklandırmaları ile de dikkat çeken caddede bulunan şık restaurant ve kafelerde oturup kahvenizi yudumlarken, etrafı seyretmek oldukça keyifli olacaktır. Sinemalar, gece kulüpleri ve en pahalı markaların mağazalarının da bulunduğu caddede gece ve gündüz hayat bütün hızıyla devam ediyor.

Metro:

Durak: George V , M1

Durak: Franklin D. Roosevelt, M1, M9

Durak: Champs-Élysées – Clemenceau, M1, M13

Durak: Charles de Gaulle – Étoile, M1, M2, M6

Durak: Concorde, M1, M8, M12

Avenue des Champs-Elysees (Şanzelize Caddesi) Google Map Konumu

6. Paris Place de la Concorde (Concorde Meydanı) – Paris görülecek yerler

Paris Place de la Concorde (Concorde Meydanı)

Paris Gezilecek Yerleri arasında altıncı sırasında Paris’in en önemli ve büyük meydanlarından biri olan Concorde Meydanı bulunuyor. Meydan, Fransız Devrimi sırasında 16. Lui ve Kraliçe Maria Antuannette’in de aralarında bulunduğu 1119 kişinin burada giyotinle idam edilmesiyle ünlü. Ortasında bulunan 23 m yüksekliğindeki 3200 yıllık dikilitaş, Mısır Valisi Muhammed Ali tarafından hediye edilmiş ve Ramses’in Luxor tapınağından buraya getirilmiş

Metro:

Durak: Concorde M1, M8, M12

Place de la Concorde (Concorde Meydanı) Google Map Konumu

7. Paris Musée du Louvre, Palais Royal (Louvre Müzesi) – Paris’te neler yapılır ?

Paris Musée du Louvre, Palais Royal

Dünya’nın en büyük ve en önemli müzelerinden biri olan Louvre Müzesi, Seine nehrinin kenarında bulunuyor. Yılda yaklaşık 8 milyon kişi bu müzeyi geziyor. Aralarında Osmanlı eserlerinin de bulunduğu, Mısır, Uzakdoğu, Yunan ve Avrupa sanat tarihine ait yaklaşık 35.000 esere ev sahipliği yapan bu müzeyi gezmek için, yarım güne ihtiyacınız olabilir. Ünlü tablo Mona Lisa da bu müzenin eserleri arasında yer alıyor.

Burası, 14. Louis Versailles sarayını yaptırana kadar Kraliyet ailesinin sarayı olarak kullanılıyormuş. Fransız Devrimcileri tarafından 1793 yılında halka açık bir müzeye dönüştürülmüş. Müzenin girişinde bulunan modern cam piramit ise Louvre Sarayı’nın tarihi görüntüsüyle tezat oluşturan mimarisiyle oldukça dikkat çekiyor.

Metro:

Durak: Palais Royal – Musée du Louvre, M1, M7

Musee du Louvre (Louvre Müzesi) Google Map Konumu

8. Paris Opera Binası (Opéra-Garnier) – Paris gezisi – Paris gezi ve seyahat rehberi

Paris Opera Binası (Opéra-Garnier)

Paris Gezilecek Yerler arasında yedinci sıarda bulunan Paris Opera binası Mimar Charles Garnier tarafından tasarlanmış ve Neobarok stilinde 1875 yılında inşa edilmiş. Bina Paris’te görülmeye değer görkemli eserlerden bir tanesi.

Metro:

Durak: Opera M3,M7,M8

Paris Opera Binasının Google Map Konumu

9. Paris Montmartre Tepesi – Paris’te görülecek yerler nelerdir?

Paris Montmartre Tepesi

Montmartre Tepesi, sanatçılar tepesi olarak da biliniyor. Bölgedeki sokaklarda bulunan ressamlara portrenizi yaptırabilirsiniz veya sergiledikleri eserleri seyredebilirsiniz. Şansınız varsa sokak müzisyenlerinin performansına denk gelip bir konser dinleyebilirsiniz. Bu bölge Picasso, Monet, Salvador Dali gibi bir çok sanatçıya ev sahipliği yapmış olmasıyla da ünlü ve muhteşem Paris manzarasını yukarıdan seyredip, fotoğraflayabileceğiniz bir konuma sahip.

Metro:

Anvers , M2 & Abbesses , M12

Bu istasyonlarda indikten sonra Montmartre Tepesine yürüyebilirsiniz veya Finiküler’i kullanarak tepeye ulaşabilirsiniz.

Blanche, M2

Bu istasyonda inerseniz, ünlü Moulin Rouge Kabaresi’nin yapıldığı mekanı görebilirsiniz.

Montmartre Tepesi’nin Google Map’teki Konumu

10. Paris Sacre Coeur Bazilikası – Paris’te ne yapılır? – Paris gezisi

Paris Sacre Coeur Bazilikası

Montmartre Tepesi üzerine kurulmuş olan beyaz kilise Sacre Coeur’un yapımına Mimar Paul Abadie tarafından başlanmış. 1914 yılında tamamlanan ve 1. Dünya savaşından sonra ziyarete açılan Bazilika yılda yaklaşık 10 milyon turist tarafından ziyaret ediliyor.

Metro:

Anvers , M2 & Abbesses , M12

Bu istasyonlarda indikten sonra Montmartre Tepesine yürüyebilirsiniz veya Finiküler’i kullanarak tepeye ulaşabilirsiniz.

Blanche, M2

Bu istasyonda inerseniz, ünlü Moulin Rouge Kabaresi’nin yapıldığı mekanı görebilirsiniz

Sacre Couer Bazilikası’nın Google Map’teki Konumu

11. Paris Eiffel Kulesi (Eyfel Kulesi) – Paris’te yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

Paris Eiffel Kulesi (Eyfel Kulesi)

Paris’in sembolü Eiffel Kulesi, Gustave Eiffel tarafından Fransız Devrimi’nin 100. Yıl kutlamaları nedeniyle düzenlenen Fuarın giriş kapısı olarak inşa edilmiş. Yapıldığı yıllarda Fransızlar tarafından sevilmeyen ve şehrin manzarasını bozduğu gerekçesiyle, yıkılması için kampanyalar başlatılan kule, bugün şehrin sembolü ve turistlerin en sevdiği yapı olmuş durumda. Gündüz ve gece ayrı güzellikte manzaralar sunan kulede 57m, 115m ve 276m’lerde 3 adet seyir terası bulunuyor.

Paris manzarasını yukarıdan görmek ve fotoğraflamak isterseniz, kuledeki seyir teraslarından birine çıkmanızı tavsiye ederiz. Aşağıda Seine Nehri’in iki kenarında bulunan parklar, saraylar ve geniş yollar size muhteşem bir manzara sunacaktır.

Eiffel Kulesi sayılarla:

Açılış yılı : 1889

Yapımında 10100 ton demir kullanılmış ve 18.038 adet demir parça 2.500.000 adet perçinle birleştirilmiştir.

Yapımı 26 ay süren kulede 3000 işçi çalışmıştır.

Yüksekliği : 300m, üzerindeki antenle birlikte 324m.

Not: ABD’nin New York şehrinin simgesi Özgürlük Anıtı da Gustav Eiffel’in eserleri arasında bulunuyor. Paris’te bulunan Luxemburg Bahçelerinde anıtın daha küçük bir kopyası görülebilir.

Eiffel Kulesi’nin (Eyfel Kulesi) Google Map’teki Konumu

12. Paris Musée d’Orsay (Orsay Müzesi) – Paris seyahat önerileri

Paris Musée d’Orsay (Orsay Müzesi)

Paris Gezilecek Yerleri arasında bulunan Musee d’Orsay daha önce Tren Garı olarak kullanılmış. Uzun dizayn edilen trenler için uygun olmayınca 1986 yılında müzeye çevrilmiş. Her yıl 2 milyon turistin ziyaret ettiği Musee d’Orsay sanata meraklı turistlerin mutlaka uğrayıp görmesi gereken yerlerin arasında yer alıyor.

Burada Monet, Renoir, Manet gibi önemli isimlerin, eserleri sergileniyor.

http://www.musee-orsay.fr

Musee d’Orsay’ın Google Map’teki Konumu (Orsay Müzesi)

13. Paris Jardins du Luxemburg (Lüksemburg Bahçesi) – Paris gezi notları

Paris Jardins du Luxemburg

ABD’nin ünlü Özgürlük Anıtı’nın bir kopyasını da içersinde barındıran Lüxemburg Bahçeleri, Paris’in en görülesi yeşil alanlarından bir tanesi. Paris gezinize keyifli bir mola vermek isterseniz, rengarenk çiçekler, güzel heykeller, yemyeşil ağaçlar, ortasında bulunan göl ve fıskiyelerle süslü bu bahçede vakit geçirmenizi tavsiye ederiz. Bahçede bulunan ve günümüzde Fransız Senatosu olarak kullanılan bina, 17. yüzyılda Lüksemburg Sarayı olarak inşa edilmiş.

Jardins du Luxemburg (Lüksemburg Bahçesi) Google Map Konumu

14. Paris La Defense – Paris gezilecek yerler

Paris La Defense

Paris’in tarihi eski şehir bölgelerini gezdikten sonra vaktiniz kalırsa, şehrin modern yüzünü görmek için La Defense’e gidebilirsiniz. Burada Charles de Gaulle (l’Étoile) anıtının modern bir benzeri sizi karşılayacak. Grande Arche, Fransız Devrimi’nin 200. Yılı kutlamaları için Danimarkalı mimar Johann Otto von Spreckelsen tarafından tasarlanmış ve 1989 yılında tamamlanmış. Devlet dairesi olarak kullanılan bina, Charles de Gaulle anıtıyla aynı hizada bulunuyor. Bu bölge eski şehire göre yüksek irtifada olduğundan, buradan şehir manzarasını seyrederek ve fotoğraflamak mümkün.

La Defense Google Map Konumu

Metro:

Durak: La Defense , RER A, M1

15. Paris Château de Versailles (Versay Sarayı) – Paris gezilecek noktalar

Paris Château de Versailles

Paris Gezilecek Yerler listesinde bulunan Versailles Sarayı 14. Louis tarafında 1668 yılında yaptırılmış. Bugün Avrupa’nın en büyük sarayı olarak kabul ediliyor. Unesco Dünya Mirası listesinde yer alan saray Paris’in yaklaşık 25 km dışında bulunuyor.

1300 odası bulunan sarayda hiç tuvalet bulunmuyor.

En önemli odası 400 ayna ile kaplı ve 75 m uzunluğundaki Aynalı Galeri. Sarayın süslü ve ihtişamlı iç bölümlerini gezdikten sonra bahçesine mutlaka vakit ayırın.

İnanılmaz büyüklükte olan bu bahçede kralların tekne turu yapabilmesi için yapay bir göl bulunuyor.

Bahçenin tamamını gezmek için yürümekte zorlanırsanız, golf arabası kiralamak veya gezi trenine binmek mümkün.

Sanal ziyaret için : Versay Sarayı

Bir not: Oldukça büyük olan sarayı gezmek için yaklaşık yarım gününüzü gözden çıkarmalısınız.

Chateau de Versailles (Versay Sarayı) Google Map Konumu

Tren:

Durak: Versailles-Chateau-Rive-Gauche

16. Paris Disneyland Paris – Paris’te yapılacak şeyler

Paris Disneyland Paris

Çocuklu aileler tarafından mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerin başında yer alan Disneyland’de yapabileceğiniz bir çok aktivite bulunuyor.

Mickey Mouse, Pluto, Donald Duck gibi Disney karakterlerinin geçit törenini izleyebilirsiniz.

Korku tünellerinde heyecanlı bir geziye katılmak veya animasyon gösterilerini izlemek de yapılabilecek aktiviteler arasında yer alıyor.

Disneylan Paris’in içersinde ayrıca alışveriş yapabileceğiniz mağazalar, sinema salonları ve her zevke hitap eden restaurantlar da bulunuyor.

Adres: 77777 Marne La Vallée, Fransa ‎

Tren: Marne-la-Vallée – Chessy , RER A

Disneyland Paris Google Map Konumu

17. Paris Moulin Rouge ve Lido Showları – Paris’te neler yapılır ?

Paris Moulin Rouge ve Lido Showları

Paris Gezilecek Yerler ve Görülecek Yerleri listenize Paris gece showlarını da eklemeyi ihmal etmeyin. Yemekli olarak yapılan gösterilere gitmeden önce rezervasyon yaptırmak gerekiyor.

Moulin Rouge Google Map Konumu:

http://www.moulinrouge.fr/

Lido Show Google Map Konumu:

http://www.lido.fr/