Palandöken Kayak Merkezi

palandöken

Palandöken Kayak Merkezi

palandöken

DADAŞLARIN OLİMPİK KAYAK TESİSLERİ

Türkiye’nin aslında en meşhur kayak pistlerinden Palandöken; Erzurum 2011 Kış Olimpiyatlarına da ev sahipliği yapması ve hem devletten hem de özel sektörden daha büyük yatırımlar alması sebebiyle gittikçe gelişen, hak ettiği popülariteye yaklaşan bir kış merkezi. Uludağ, Kartalkaya, Kartepe gibi popüler tesislerin genelde; günübirlik kar tatili veya sadece hafta sonu kayak turları için büyük şehirlerden ulaşımının kolay olduğu düşüncesi; Palandöken Kayak Merkezini ( Konaklı ve Kandilli ile) Erciyes ile birlikte Türkiye’de kar tatili yapılmak için akla ilk gelen bölgelerden yapmıyor. Ancak orta seviye ve üstü kaymayı bilenler, alternatif kültürlere meraklılar, daha sakin ve daha kaliteli bir pist ortamı isteyenler için Palandöken bulunmaz nimet. Gitmişken şehri gezelim diyene tık: Yan sayfada Erzurum Gezi Rehberi

Bugüne kadar Türkiye’nin en iyi kayak pistlerinin dördünde kaymıştık, Palandöken’e ise sonunda gezimanya ve XanaduaSnowWhite Otel işbirliğinde bir blog etkinliği için davet edildik. Tam da beklediğimiz gibi şahane bir kayak fırsatı oldu ve snowboard keyfini yaşadık.

Gece kayağı

Palandöken Kayak Merkezi’nin en önemli özelliğinin havalimanına yakınlığı olduğunu düşünüyoruz. Palandöken, Erzurum Havalimanı’ndan sadece 25 dakika mesafede. Yani bagajsız bir yolcu aprondan piste 30 dakikada ulaşabilir. Bu mucizevi süre aslında Palandöken’i uçakla İstanbul’dan ya da Ankara’dan, Türkiye’deki diğer tesislere göre daha yakına taşıyor diyebiliriz.

İkinci önemli nokta ise Xanadua Snow White Otel’in pistlerinde gece aydınlatılması var ve her gün akşam 20.00’a kadar pist ışıl ışıl. Ayrıca yapay kar desteği de tam olarak uygulanıyor, böylece kar yağmasa dahi sezon boyu pistler sürekli müsait. Tesiste bazı özel günler meşaleli kayak gösterileri de düzenleniyor. Ayrıca Türkiye’de en uzun kayak sezonu da Palandöken’de yaşanıyor.

Palandöken’i detaylandırıyoruz. Bu arada Tüm Kayak pistleri yan sayfada açılsın göz atayım derseniz;

PALANDÖKEN’E NASIL GİDİLİR?

Erzurum Gezi Rehberi‘nden şehre nasıl gidilir notlarımıza bakabilirsiniz. Erzurum Hava Limanı’ndan Palandöken’e otellerin servisleri ve ticari taksiler ile gidilebilir. Ayrıca belediyenin servisleriyle şehre inilip tekrar taksi tutularak da yola devam edilebilir. Erzurum il merkezinden Palandöken’e taksi fiks 20, 30, 40 TL yazıyor. Havalimanı tutarları da yakındır. (Xanadua Otel’e 20 TL, Polat Otel’e 30 TL gibi…)

Erzurum otobüs garından Palandöken 20 dk. Erzurum tren garından 15 dakika mesafede.

PALANDÖKEN PİST ÖZELLİKLERİ

Meşhur Ejder Pisti ve Kapıkaya Pisti; Slalom ve Büyük Slalom yarışmaları için tescilli pistlerdir. Uluslararası ve olimpik düzeyde kabul görür. Zorluk derecesi yüksek olan bu iki pistle birlikte Palandöken’de her seviyeye uygun 15 farklı pist yer alıyor. Toplam pist uzunluğu kimi kaynağa göre 50 km.’ye varan Palandöken’de Xanadua Snow White Otel ve Polat Otel’in kendi pistleri var. Otel misafirlerine ücretsiz olan pistler için günübirlik sınırsız ski pass 35 TL. Tesislerde baby liftler, kızak pisti, mini körling pisti gibi yan elemanlar da bulunuyor. Kar kalitesi iyi ve özellikle Xanadua’nın pistlerindeki yapay karlandırma ve aydınlatma özellikleri Türkiye’de bir ilk olarak hem sezonu hem de sezon içindeki günleri uzatıyor.

Toplamda; saatte 1500 kişi kapasiteli 1 gondol lifti, saatte 4500 kişi kapasiteli 5 telesiyeji, saatlik 300 kişi kapasiteli 1 teleski ve 1800 kişi kapasiteli 2 adet baby lifti bulunuyor.

PALANDÖKEN OTELLERİ, KAYAK ODALARI

Davetlisi olduğumuz Xanadua Snow White, genç, yeni bir yatırım ve lüks 5 yıldızlı bir tesis. Pistler otelin hemen kapısından başlıyor ve kayak odası konusunda bizi şaşırtan bir modernizasyona sahip. Kayak şampiyonu yabancı bir hocanın kontrolünde işletilen otelin kayak odasında misafirler için de snowboard ve kayak bakım makineleri var ve basit bir wax makinesinin çok ötesinde. Kıyafet hariç günlük kayak ve board kiralama hizmeti de veriliyor. Otelin spası ve fitness salonları da üst düzey.

 

Xanadu Snow White Otel

Diğer bir seçenekse Türkiye’nin ilk beş yıldızlı kayak ve kongre oteli olarak hizmet veren Polat Renaissance Erzurum. Onun da pist açısından benzer özellikleri bulunuyor. Ayrıca Polat’ta kıyafet kiralamak da mümkün.

Erzurum merkezde konaklama: Ekonomik seçeneklerden lüks alternatiflere, yıldızlı tesislerden, basit “pazarlamacı otellerine” Erzurum merkezde çeşitli alternatif oteller yer alıyor. Kayak tesisi olarak inşa edilenlerin pist anlaşmaları ve ücretsiz shuttle servisleri bulunuyor. Ayrıca şehirde konaklayarak taksi veya servis ile dağa çıkabilir, günübirlik veya çok günlü olarak otel tesislerinden yararlanabilirsiniz.

Palandöken’de otellere ait olmayan bir kayak odası, tesis, cafe, ortak işletme, bağımsız işletme bulunmuyor. Otellerin marketleri ve cafeleri var.

PALANDÖKEN HAVA DURUMU, PALANDÖKEN KAR KALINLIĞI

Sanılanın ve bilinenin aksine Erzurum Havaalanı da, civar kara yolları da pek kapanmıyor. Senede sadece birkaç gün ortalama ile ulaşımda aksamalar görünüyormuş ki bu ılıman iklimli büyük şehirlerimizde dahi oluyor. Ancak Erzurum Havalimanı’na uçan uçaklarda rötar sık görülebiliyor, bunu hesaba katmak lazım. Hava genelde soğuk, çoğunlukla çok soğuk oluyor. Ayrıca bölge rüzgarlı da. Aynı zamanda şaşırtıcı bir şekilde güneşlenme süresinin de çok yüksek olduğu bir yer. Dolayısıyla açık havada (sezon boyu sıklıkla karşılaşıyoruz) takılmak ve kayak/board keyfi yapmak için şahane fırsatlar oluyor. Meteorolojiden güncel durumu kontrol edebilirsiniz. Palandöken kar kalınlıkları da rüzgar sebebiyle, yağış olmadığında azalıyor olsa da yapay karlandırma ile Xanadua’nın pistleri sezon boyu hizmete açık.

Palandöken’e gitmişken Erzurum’u gezelim, bi’ cağ kebabı yiyelim derseniz kısa süre ayırmanız yeterli olacak. Tık: Detaylı Erzurum Gezi Rehberi