Osmaniye’de Gezilecek ve Turistik Yerler

Karatepe Aslantaş Açık Hava Müzesi


Osmaniye’de gezilecek yerler arasında gelen Karatepe Aslantaş Açık Hava Antik Şehiri, tek Neo-Hitit bölgesidir ve içerisinde çoğu değerli harabe bulunmaktadır.
Fenike ve Hitit yazıları olan tabletler ve rölyefleri sergilenmektedir ve tek açık hava müzesi özelliğini taşımaktadır. Kral Asitawada’nın yazlık sarayının kalıntılarını da görebilirsiniz
Dünya üzerindeki Hitit yazıları ilk defa burada okunmuş olup, tarihi turistik gezi yerleri arasında yer almaktadır.
Karatepe Aslantaş Milli Parkı


Akdeniz’in benzersiz manzaralarından birini yayınlayan ve tabiatının her köşesinde değişik güzelliklere bulunduran Karatepe Aslantaş Ulusal Parkı, Osmaniye’nin Kadirli bölgesinde yer almaktadır. Ulusal park ilçeye 22 kilometrelik tek mesafedeki Kızyusuflu Köyü’nün hudutları içinde bulunuyor.
Karatepe Aslantaş Ulusal Parkı 7891,5 hektarlık alanıyla varlıklı tek nebat örtüsüne sahip. 1958 seneninde savunma altına alınan mevki trekking, kamp ve piknik inşa etmek için epey ideal.
Maksutoğlu Yaylası


Akdeniz’in en güzel yaylaları arasındaki Maksutoğlu Yaylası, Osmaniye’nin Kadirli bölgesinde bulunur. Osmaniye’de eğlenceli tek gezi programı planlıyorsanız, o durumda sizlere Maksutoğlu Yaylası’nın benzersiz havasında zaman geçirmenizi öneririz. Osmaniye’de gezilecek yerler arasında en üstlerde gelen yerlerden bir tanesidir. Temiz havanın ve doğal güzelliklerin tadını en güzel çıkartabileceğiniz yerlerden bir tanesidir.

Maksutoğlu Yaylası, çoğunlukla Osmaniye halkı doğrulusunda mesire yeri ve piknik kısmı olarak kullanılır. Osmaniye’de gezilecek yerler arasında doğallığıyla en önde gelen yerler arasındadır. Yayla hanelerini de görebileceğiniz yayla bu arada çoğu yaylaya da epey yakındır. Bu özelliği henüz cezbedici kılıyor; zira Maksutoğlu Yaylası’na gittiğinizde aynısı gün içinde çoğu yaylayı da gezme fırsatı yakalayacaksınız. Gürlevik, Dokurcun ve Beyoluğu yaylaları tanık olabileceğiniz başka noktalar arasındadır.