Ordu’da Gezilecek Yerler

Ordu’da Gezilecek Yerler

Gaga Gölü
Ordu’nun Fatsa bölgesinde bulunan Gaga Gölü, batıKaradeniz’in sayılı tabii göllerinden biri olup, yeşil doğasıyla gören herkesi tesiri altına almaktadır.
Meşebükü ve Yassıtaş köyleri arasında tespit edilen göl, Fatsa-Aybastı karayolunun 8 kilometresinde yer alır. Gaga Gölü, bölgedeki başka göllere göre henüz derindir. Öyle ki birkaç adımda gölün derinliği 4,5 metreyi bulmaktadır.
Ünye Kalesi
Ünye ilçesinin en yüksek tepelerinden birine konumlanmış vaziyettedir Ünye Kalesi.
Kalenin yüksekliği 200 metreyi bulmakta olup, yapılış tarihi M.Ö. 200-250 senelerine kadar inmekte. Eldeki verilere göre kalenin yer aldığı tepe, külüstür çağlarda tek yanardağ iken faaliyetini tamamladıktan ardından üstüne kale inşa edilmiştir. Kaleyi ilk inşa eden ad ise Pers orijinli Pontus Hükümdarı II. Mitradates’tir.
Gölköy Kalesi
Ordu’nun turizminde değerli tek yere sahiptir Gölköy Kalesi. M.Ö. 3. ve 4. yüzyılla tarihlendirilen kale her sene binlerce turist doğrulusunda ziyaret edilmekte.
Kaleye Tayfun Paşa Kalesi de denilmektedir. Bunun nedeni, Şehit Tayfun Paşa komutasındaki askerler doğrulusunda kahramanca korunmuş olmasıdır. Üstelik Ordu’da işgal edilemeyen Diğer yerdir. 18. asırda değerini yitirmeye başlayarak kale. Kaza merkezine 4 kilometrelik tek uzaklıkta olan Gölköy Kalesi yıllardan beri gözetleme, iltica ve koruma emelli kullanılmıştır.
Hoynat Adası
Ordu-Perşembe’nin coğrafyasını güzelleştiren ve epey çok insan doğrulusunda meçhul Hoynat Adası, basit tek ulaşım yoluna sahip. Ama epey çok tanıtımı yapılmadığı için yöre halkı dışında pek ziyaret edilmiyor.
Ramazan Köyü hudutları içinde olan Hoynat Adası birden fazla martı ve karabatak kuşlarına ev sahipliği yaptığı için Türkiye Tabiat Derneği tarafınca “Önemli Kuş Alanı” olarak ilan edilmiş ve savunmaya alınmış duruma. Korunmaya alınmasının en değerli nedeni nesli tükenmekte olan karabatakların yuva yaptığı Diğer alan olması.
Ordu Ulugöl
Ordu-Gölköy’ün dinlendirici tek atmosfer yaratan noktalar arasındaki Ulugöl, yeşil ve mavinin en gerçekçi hallerini verir misafirlerine.
Haruniye Köyü ve Süleymaniye Köyü arasında kalan Silahlı güç Ulugöl, kaza merkezine tahminen 17 kilometrelik tek uzaklıkta bulunur. Ulugöl tek krater gölü özelliklerini taşıyıp, bu arada kentin en devasa gölü konumunda. Gölün etrafı meşe ve gürgen ormanları ile çevrili.