Ordu Perşembe Gezilecek Yerler

Yasonburnu Kilisesi

Ordu Perşembe Gezilecek Yerler

Karadeniz otoyolunun hizmete girmesiyle Ordu’nun Kumbaşı sahiliyle Fatsa arasındaki şeritte doğa ve tarih tutkunları için keşfedilmeyi bekleyen bir bölge ortaya çıktı. Perşembe bu güzergahtaki tek ilçe ve merkezinde ve civarındaki sayısız saklı kumsalları; Hoynat Adası, Yasonburnu Yarımadası ve Kilisesi, türbeleri,camileri ve emsalsiz limanıyla sizleri bekliyor.Taze balıklarla beslenen, güleryüzlü insanların konukseverliğiyle tabii.

Hoynat Adası

Hoynat Adası

Yasonburnu Yarımadası

Yasonburnu Yarımadası

Yasonburnu Kilisesi

Yasonburnu Kilisesi

“CITTASLOW (SAKİN ŞEHİR)”

İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow Sakin Şehir anlamında kullanılmaktadır. Cittaslow Ağı, küreselleşmenin şehirlerin dokusunu, sakinlerini ve yaşam tarzını standartlaştırmasını ve yerel özelliklerini ortadan kaldırmasını engellemek için Slow Food hareketinden ortaya çıkmış bir kentler birliğidir. Küreselleşmenin yarattığı homojen mekanlardan biri olmak istemeyen, yerel kimliğini ve özelliklerini koruyarak dünya sahnesinde yer almak isteyen kasabaların ve kentlerin katıldığı bir birliktir. Perşembe ilçemiz de bu birliğin üyesidir.
PERŞEMBE İSMİ NEREDEN GELİYOR ?
Satılmış nahiyesinde pazar, Perşembe günleri kurulduğu için Satılmış nahiyesi yerine Perşembe adı kullanılır olmuş. Eski Türk geleneğine göre her yerleşim yerini kuranın ismi verilmiştir. Perşembe’yi kuran kişinin ismi Satılmış olduğu için bu isim verilmiştir.

Perşembe İlçesi; Orta Karadeniz Bölgesinde Canik Dağlarının eteğinde,Ordu-Samsun Sahil Devlet Karayolu üzerinde tabii bir koy durumundadır. Bir sahil İlçesidir. Kuzeyinde Karadeniz, Doğusunda Ordu, Batısında Fatsa, güneyinde Ordu-Ulubey ve Fatsa İlçeleri ile sınırlıdır. En yakın havaalanı olan Ordu-Giresun havaalanına 30 Km dir.