Nice Gezilecek Yerler

Nice Promenade des Anglais

Fransa’nın Cote d’Azur bölgesinin ve Dünya’nın en güzel ve güneşli şehirlerinden Nice yıllardır Avrupa’nın en çok turist çeken yerlerinden biri. St Tropez’den buraya uzanan otoban Fransızlar tarafından “güneşli yol” olarak adlandırılıyor.

Muhteşem güzellikte sahillere sahip olan Cote d’Azur (Masmavi Sahiller) ve Provence bölgeleri her mevsim ziyaret edilebilir.

Fransa Gezilecek Görülecek Yerler

1. Nice Eski Şehir Bölgesi – Nice’te mutlaka görülmesi gereken yerler

Nice Eski Şehir Bölgesi

Nice Gezilecek Yerler arasında olana Nice Eski Şehir Bölgesi dar sokakları ve tarihi binalarıyla, şehrin en tarihi bölgesidir. Nice ve çevresi aslında uzun yıllar İtalyan egemenliği altında kalmış. Halkın büyük çoğunluğu da İtalyanmış. 19. yy’da Fransa, İtalya’ya göre daha zengin ve güçlü olduğundan 1860 yılında yapılan referandum ile Nice ve bulunduğu bölge Fransa’ya bağlanmış. Bu nedenle; o dönemden kalma evlerde tipik İtalyan mimari özellikleri görülüyor. Konuşmayı ve yakın iletişimi seven İtalyanların yaptığı, birbirine yakın binalar ve pencereleri kepenkli evler yanyana sıralanmış.

Yürüyerek keşfedebileceğiniz bölgeye en az birkaç saatinizi ayırabilirsiniz. Eski şehrin, cıvıl cıvıl sürekli hareketli sokaklarında gezerken yorulduğunuzda, mola vererek, yöresel lezzetleri keşfedebileceğiniz bir çok restaurant da bulunuyor. Opera Binası da bu bölgede bulunuyor. Ekim – Haziran ayları arasında bir çok opera, bale, konser bu salonda sergileniyor.

Nice Eski Şehir Bölgesi Google Map Konumu

2. Nice Cours Saleya Pazarı – Nice’te yapılmadan dönülmemesi gerekenler neler ?

Nice Cours Saleya Pazarı

Nice Eski Şehir’de kurulan açık pazarları da içinde barındıran bölge, Nice Görülecek Yerler arasında ilk sıralarda yer alır. Rengarenk çiçekler, yöresel lezzetler, hediyelik eşyalar, mis kokulu sabunlar, bulabileceğiniz ürünlerden sadece birkaçı..

Pazarda vakit geçirirken yorulursanız, bu çevrede, oturup dinlenebileceğiniz, kahve içebileceğiniz veya yemek yiyebileceğiniz bir çok restaurant ve kafe bulunuyor.

Nice Cours Saleya Pazarı Google Map Konumu:

3. Nice Sahilleri – Nice’te nereler gezilir? – Nice’te neler yapılır ?

Nice Sahilleri

Nice şehrinin en güzel kısmı hiç kuşkusuz, kilometrelerce uzanan sahilleri. Nice’te istediğiniz yerden denize girebiliyorsunuz. Plajlarda ücret karşılığında şemsiye ve şezlong kiralayabilirsiniz. Plajların taşlı olduğunu da belirtelim.

Nice Sahilleri Google Map Konumu

4. Nice Promenade des Anglais (Sahilyolu) – Nice’te görülecek yerler nelerdir ?

Nice Promenade des Anglais

Fransa’nın en büyük şehirlerinden Nice bir deniz şehridir ve Avrupa’nın en keyifli şehirlerinden biridir. Gün boyu yürüyüş yapabileceğiniz sahilyolu, şehrin en popüler gezinti noktalarındandır.
Bu bölgede deniz manzaralı bir çok otel bulunuyor.  Negresco Hotel’e mutlaka dikkat edin, Eiffel Kulesi’ni yapan ünlü mimar Gustav Eiffel tarafından tasarlanan otelin, özellikle tavanı çok ünlüdür. Otelin her katı Fransız tarihinin farklı dönemlerini yansıtacak şekilde dizayn edilmiştir.

19. yy’da İngiliz Soyluları kış aylarını bu sahillerde geçirirlermiş. Nice Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda olan Nice ve Cote d’Azur bölgesi İngiliz Kraliçesi ve Kraliyet Ailesi tarafından da tatil için tercih edilen yerlerden biri. İngiliz Sahilyolu’nun (Promenade des Anglais) adı da buradan geliyor.
Sahilyolunda gezerken patenle kayanlara dikkat etmek gerekiyor.

Promenade des Anglais Google Map Konumu

5. Nice Place Massena Meydanı – Nice gezi ve seyahat rehberi

Nice Place Massena Meydanı

Nice Gezilecek Yerler arasında bulunan Massena Meydanı, şehrin en merkezi yeri. Tarihi Eski Şehir bölümü, Nice’in en ünlü ve geniş caddelerinden Jean Medicine ve trafiğe kapalı Rue Massena arasında kalan meydanın ortasındaki fıskiyeler de çok meşhur. Şehirde bazı dönemlerde yapılan etkinlikler ve festivaller bu meydanda düzenleniyor.
Her yıl 13 Şubat – 1 Mart arasında düzenlenen Nice Karnavalı’nın merkezi de bu meydan oluyor.

Nice Place Massena Google Map Konumu

6. Nice Garibaldi Meydanı – Nice’te görmeden dönmemeniz gereken neler ?

Nice Garibaldi Meydanı

Garibaldi adı burada bir çok yerde karşınıza çıkıyor. Meydanı, restaurantı, Provence Bölgesi’nde bazı yerleşim yerlerinin ismi olarak duyuyorsunuz. Garibaldi Ailesi burada çok köklü bir aile ve Dünya’nın en küçük ülkesi Monaco’yu yönetiyorlar.

Nice’in en ünlü ve güzel vakit geçirebileceğiniz meydanlarından bir tanesi de Garibaldi meydanı. Meydanda aynı isimli bir kafe & restaurant da bulunuyor ve hiçbir zaman boş kalmıyor.

7. Nice Parc de la Colline du Chateau Tepesi – Nice turistik noktaları

Nice Parc de la Colline du Chateau Tepesi

Şehrin kuşbakışı manzarasını seyretmek ve fotoğraflarını çekmek için en uygun yerlerden biri Parc du Chateau tepesidir.

Kale tepesi anlamına gelen Parc du Chateau’da eskiden bir kale varmış ama sonra yıkılmış.

Rue des Ponchettes yolunda bulunan asansör ile buraya çıkabilirsiniz veya yürüyerek tırmanabilirsiniz.

Eski Nice Bölgesi, Liman Bölgesi ve Nice Sahil Bölgelerinin Fotoğraflarını buradan çekebilirsiniz.

Chateau Tepesi Yol Tarifi için

Monument aux Morts : Bu tepenin altında savaşta hayatını kaybeden Fransız Askerleri için bir anıt bulunuyor.

Monument aux Morts Google Map Konumu

8. Nice Liman Bölgesi – Nice gezisi – Nice gezi notları

Nice Liman Bölgesi

Nice liman bölgesi ve çevresinde keyifli bir gezinti yapılabilir.

9. Nice Parc Floral du Phoenix Parkı – Nice seyahat önerileri

Nice Parc Floral du Phoenix Parkı

Şehrin yemyeşil parklarından olan Parc Floral du Phoenix, ayrıca şehrin en büyük camdan evini de içinde barındırıyor.

Parc Floral du Phoenix Google Map Konumu

10. Cathedrale Saint Nicolas Katedrali – Nice gezilecek yerler

Cathedrale Saint Nicolas Katedrali

Saint Nicolas Kilisesi, Rusya dışında bulunan en büyük Ortodoks Kilisesidir. Bu bölgede yaşayan Rusların ibadet etmeleri için yapılmıştır.

Cathedrale Saint Nicolas Konumu