Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Üç Güzeller

Nevşehir, taş dokusu, kiliseleri, açık hava müzeleri, sıcak hava balonları ve doğal güzellikleri ile gezilecek yerler açısından en geniş seçeneklere sahip şehirlerin arasında yer almaktadır. Volkanik yapısı ile adını dünyaya duyurmuş olan bu şehir, peribacaları ile meşhurdur.

Dünyanın yeni 25 harikası listesinde yer alan peribacaları, yüzlerce yıl öncesini anlatan tarihi yapıları, eşsiz mühendislik ve mimarlık harikası yeraltı şehirleri, uçsuz bucaksız vadileri, şehrin içinden geçen nehri, şifalı suları ve çok daha fazlası ile Nevşehir’in gezilecek yerleri, bir tatile sığmayacak kadar fazladır. Nevşehir, gezilecek yerler bakımından ziyaretçilerine pek çok alternatif sunmaktadır.

.

Asmalı Konak

Asmalı Konak

Nevşehir Ürgüp İlçesi’nde bulunan yapı, 180 yıllık geçmişe sahiptir ve 42 adet odası bulunmaktadır. Ürgüp merkezinden 5 kilometre uzaklıktaki Mustafapaşa Mahallesi’nde yer alan ve günümüzde restoran ve otel olarak kullanılan bu konak, turistlerin Kapadokya’da en çok ilgi gösterdiği yerlerin başında gelmektedir.

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu Yeraltı Şehri

Derinkuyu yeraltı şehri Nevşehir gezilecek yerler listemizde bulunuyor.Nevşehir’de bilinen en büyük yer altı şehridir. Bilinen dememizin sebebi; Derinkuyu’da olduğu bilinen misyoner okulunun bile yerinin halen tespit edilememiş olmasıdır. 8 katlı ve 85 derinlikteki şehirde haç şehrinde bir kilise, ahırlar, mezar odaları ve mutfaklar gibi oldukça ilginç bölümler yer almaktadır

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi

Göreme Açık Hava Müzesi Göreme kasabasının 2 kilometre doğusunda yer alan bir kaya yerleşim yeridir. MS 4’ncü yüzyıldan 13’ncü yüzyıla kadar yoğun bir şekilde manastır hayatı yaşanmıştır. Hemen her kaya bloğunun içinde kiliseler, şapeller, yemekhaneler ve oturma mekânları mevcuttur. Bugünkü Göreme Açık Hava Müzesi manastır eğitim sisteminin başlatıldığı yer olarak kabul edilir. Soğanlı, Ihlara, Açıksaray aynı eğitim sisteminin daha sonraları görüldüğü yerlerdir. Kiliseler, iki tür teknikle boyanmıştır. Birincisi, doğrudan doğruya kaya yüzeyi düzeltilerek üzerine yapılan boyama; ikincisi ise, kaya üzerine yapılan secco (tempera)  tekniği ile yapılan boyamadır. Göreme Açık Hava Müzesi’nde Kızlar ve Erkekler Manastırı, Aziz Basil Kilisesi, Elmalı Kilise, Aziz Barbara Kilisesi, Yılanlı Kilise, Pantokrator Kilisesi, Malta Haçlı Kilise, Azize Catherine Kilisesi, Karanlık Kilise, Çarıklı Kilise ve Tokalı Kilise bulunmaktadır. Göreme Açıkhava Müzesi 6 Aralık 1985 tarihinden bu yana doğal ve kültürel varlık olarak UNESCO’nun Dünya Mirası Listesi’nde yer almaktadır.

Güvercinlik Vadisi

Güvercinlik Vadisi

Bu vadi adını zamanında burada yaşayan halkın kayalara oyarak yaptığı güvercinliklerden almaktadır.

Vadi, doğa yürüyüşleri, vadi bisikleti ve vadi koşusu ve yoga etkinlikleri için elverişli alanlara sahiptir.

Safari turları ile vadiye tepeden bakılabilirken, içeri araçla girilememektedir. Nevşehir gezilecek yerler kapsamında doğa ile iç içe vakit geçirebileceğiniz vadiyi, günün herhangi bir saatinde ziyaret edebilirsiniz.

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Kaymaklı Yeraltı Şehri

Nevşehir’e 20 km mesafede yer alan Kaymaklı Yeraltı Şehri, 8 katlı ve 5000 kişi kapasitelidir. Bu 8 katın sadece 4 katı ziyarete açıktır.

Nevşehir gezilecek yerler listenizde bulunması gereken yeraltı şehrine giriş ücreti 25 TL olup, Müze Kart geçerlidir.

Uçhisar Kalesi

Uçhisar Kalesi

Nevşehir merkeze 5 kilometre mesafedeki UçhisarKapadok­ya’nın her yerinden görülen en büyük ve en güzel peri bacasıdır. Kalenin zirvesi Kapadokya’nın kuş bakışı görüleceği tek yerdir. Güvercinlik Vadisi’nden, Avanos’a doğru tüm vadiler, Ortahisar KalesiGöreme BeldesiGöreme Açıkhava MüzesiKılıçlar VadisiKızılçukurGüllüdereÇavuşinBoztepeAktepeAvanos, yani bütün Kapadokya ayağınızın altındadır.

Devrent Vadisi

Devrent Vadisi

Bir diğer adı da Hayal Vadisi olan Devrent Vadisi, birçok dizinin çekildiği, oldukça meşhur bir yerdir. Vadi çok sayıda peribacasına ev sahipliği yapmaktadır. Bu oluşumların arasında en dikkat çekeni ise deve formundaki peribacasıdır. Bu peribacası yoğun ziyaret almasından dolayı çitlerle çevrilmiştir.

Nevşehir sınırları içerisindeki tüm vadilerinin kendine has özellikleri bulunmaktadır. Bu vadinin özelliği ise peribacalarının tamamının farklı hayvan siluetlerini andırmasıdır.

Vadide dikkat çeken bir diğer noktada köylülerin getirdiği develerdir. Bu develerle ücret karşılığı fotoğraf çektirilmektedir.

Devrent Vadisi’nin Avanos merkeze uzaklığı yaklaşık olarak 15 dakikadır. Bölgeye toplu taşıma aracı ile ulaşım imkanı bulunmamaktadır. Bu nedenle özel araç ya da taksi tercih edilmelidir.

Güray Müze

Güray Müze

Bu müze, dünyanın ilk ve tek yeraltı müzesi olma özelliğine sahiptir. Nevşehir tatilinizde gezilecek yerler arasında bulunan müze, kültür ve tarih gezileri için oldukça idealdir.

Güray Müze’de ülkemizde yetişen dünyaca ünlü seramik sanatçılarının eserlerinin yanı sıra bölgede çıkarılan Roma, Bizans, Selçuklu, Bizans ve Osmanlı dönemlerine ait çömlek ve seramikleri görme şansı bulunmaktadır.

Müze içerisinde, sanatçıların eserlerinin yapım aşaması da izlenmektedir. Nevşehir sınırları içerisinde bulunan eşsiz müzeye giriş ücreti ise 5 TL’dir.

Saç Müzesi

Saç Müzesi

Guiness tarafından dünyanın en garip müzeleri arasında gösterilen Saç Müzesi, Çömlekçiler Çarşısı’nda Chez Galip’in dükkanının bir bölümündedir. Nevşehir, Avanos sınırları içerisinde yer alan müze, bölgede gezilecek yerler arasında bulunurken; pek çok özelliği ile de dünya çapında dikkat çekmektedir.

16.000’i aşkın kadının saç tutamlarının yer aldığı müzenin oldukça romantik bir hikayesi bulunmaktadır. Dükkanın sahibi olan Galip Bey’in Fransız sevgilisi, ülkesine dönerken saçından bir tutam kesmiş ve dükkanın duvarına asmıştır.

Dükkanı ziyarete gelen kişiler ise bu saçı görmüş ve her gelen kendi saçından bir tutam keserek bırakmıştır. Müzeyi ziyarete gelen kişiler hala saçlarını keserek burada bırakmaktadır.

.

Zelve Açık Hava Müzesi

Zelve Açık Hava Müzesi

Farklı dini inançlara sahip iki toplumun aynı yerde yaptığı kilise ve camilerin bulunduğu Zelve Açık Hava Müzesi, iki toplumun birbirinin inançlarına ve yaşamlarına olan saygısını simgelemektedir.

Zelve mevkii, tarihi dokusunun yanı sıra peribacalarının en net görüldüğü noktalardan biridir. Aynı zamanda bu bölgede doğa gezileri ve safari programları düzenlenmektedir.

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi

Kızılçukur Vadisi denince, akla ilk olarak dünya çapında meşhur olan günbatımı manzarası gelmektedir. Kızıl tüf kayalarının güneşin batışında sunduğu eşsiz manzarayı görmek için bölgeye yıl boyunca binlerce turist gelmektedir. Vadi, Nevşehir il merkezine yaklaşık 18 kilometre mesafede yer almaktadır.

Vadinin sunduğu bu eşsiz manzaranın yanı sıra, doğa sporlarına elverişli alanları ve bölgenin en eski tarihi yapıları arasında yer alan kiliseleri bulunmaktadır.

 

Özkonak Yeraltı Şehri

Özkonak Yeraltı Şehri

Nevşehir gezilecek yerler listemizdeki bir başka yer altı şehri Özkonak.Diğer yer altı şehirlerinden farklı olarak katlar arası iletişimin mümkün olması, sürgülü taşları ve su kuyusu ile yapımının daha Derinkuyu ve Kaymaklı Yer Altı Şehri’ne göre daha sonra olduğu düşünülmektedir. Yer altı şehirlerinden muhtemelen çok fazla etkileneceğiniz için son adres olarak da buraya gidebilirsiniz.

Temenni Tepesi

Temenni Tepesi

Ürgüp’te, neredeyse şehrin tam göbeğinde yükselen tepenin üzerinde dinlenip bir şeyler içebileceğiniz kafeler yer alır. Ancak tepenin en güzel yanı tüm peri bacalarını içine alıp, neredeyse Kayseri’ye varana dek uzanan açık manzarasıdır. Özellikle gün batımını ve sonrasını izlemek muazzamdır.

Mazı Yeraltı Şehri

Mazı Yeraltı Şehri

Nevşehir sınırları içerisinde gezilecek antik kentler arasında yer alan, 8 katı ve 6000 kişilik kapasitesi bulunan Mazı Yeraltı Şehri, Ürgüp’e 18 km, Neşvehir il merkezine 30 km mesafede yer almaktadır. Yeraltı şehrinin 4 farklı girişi bulunmaktadır. Bu şehri, diğer yeraltı şehirlerinden ayıran özellik ise içerisinde bulunan kilisedir.

Giriş ücreti 8 TL olan Mazı Yeraltı Şehri, Müze Kart ile ücretsiz gezilebilmektedir. Yeraltı şehrinde bulunan görevliler, ücretsiz olarak rehberlik hizmeti vermektedir.

Güllüdere Vadisi

Güllüdere Vadisi

Nevşehir il merkezine yaklaşık 15 kilometre uzaklıkta bulunan, kayalara oyulmuş, çilehane, kilise ve şaraphaneleri ile dikkat çeken Güllüdere Vadisi, doğa yürüyüşleri için de ideal yerler arasındadır. Mevki olarak Çavuşin – Göreme arasında kalmakta olan vadi, 2 bölümden oluşmaktadır.

4 km uzunluğunda olan vadide trekking turu yaklaşık olarak 1 saat sürmektedir.

Çavuşin Kilisesi

Çavuşin Kilisesi

İlk dönem Hristiyanlığın en iyi ikon boyama çalışmalarının içerisinde yer aldığı Çavuşin Kilisesi, tek nefli ve üç apsislidir. Yaşlı ve çocuklar için girişi biraz riskli olan kilisenin narteksi yıkılmış durumdadır.

Gomeda Vadisi

Gomeda Vadisi

Roma Dönemi’nde bu vadi, 600 evli, 2 kiliseli, 2 nekropollü ve 1 yeraltı şehirli yerleşim yeridir. 6 kilometrelik alana yayılan Gomeda Vadisi, dışarıdan bakıldığında bir kaleyi andıran çok katlı güvercinlikleriyle dikkat çekmektedir.

Nevşehir Ürgüp’e bağlı Mustafapaşa’da yer alan vadiye Cumhuriyet Meydanı’ndan giriş yapılabilmektedir.

Tahta Köprü

Tahta Köprü

1973 yılında demir ayaklar üzerine tahta kullanılarak yapılan bu köprü, 180 metre uzunluğunda ve Kızılırmak’ın her iki tarafını da gezme imkanı sunmaktadır. Yürürken hafif sallanması ile meşhur olan köprünün altında gondol turları düzenlenmektedir.

Avanos’un ortasından geçen Kızılırmak konuklarına eşsiz bir doğa gezisi olanağı sunarken, köprü ise hem manzara izleme imkanı tanımakta hem de tarihi bir deneyim yaşatmaktadır. Nevşehir’de gezilecek yerler listenizde bulunması gereken taş köprü etrafında çeşitli doğa yürüyüşleri yapabilir, doğa ile iç içe bir konumda vakit geçirebilirsiniz.

Tatlarin Yeraltı Şehri

Tatlarin Yeraltı Şehri

Nevşehir Acıgöl ilçesine 10 km mesafede yer alan Tatlarin Yeraltı Şehri, diğer yeraltı şehirlerine oranla daha geniştir. Çok kiliseli ve büyük kilerli bir yapı olup, bu nedenle manastır kompleksi olabileceği düşünülmektedir.

Nevşehir tarihi yapıları arasında yer alan Tatlarin Yeraltı Şehri’ne giriş ücretsizdir.

Tarihi Taş Köprü

Taş Köprü

Avanoslu Kurena Arif Bey’in katkılarıyla 1898 yılında yapımına başlanan ve 1900 yılında yapımı tamamlanan Taş Köprü, 11 ayak üstünde durmakta ve günümüze kadar aşınmadan gelmeyi başarmıştır.

Taş Köprü, Avanos’un girişinde yer aldığı için, ilçeyi ziyarete gelen herkes doğal olarak bu köprüyü de ziyaret etmektedir.

Üç Güzeller

Üç Güzeller

Kapadokya’nın simgesi olan bu üç peribacasına kısaca Üç Güzeller denmektedir. Klasik şapkalı peribacalarının en güzel örnekleri olan Üç Güzeller, efsanelere konu olmuştur. Nevşehir Kapadokya bölgesinde pek çok peribacası bulunurken, Üç Güzeller hem hikayesi hem de dip dibe bir yapıya sahip olmasından ötürü dikkat çekmektedir.

Bölgenin birçok yerinden görülebilen Üç Güzeller’e, Kızılçukur Vadisi’nden Ürgüp yönüne doğru giderek ulaşılabilmektedir. Yolda bir de seyir terası bulunmaktadır.

Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi

Kapadokya Paşabağ Rahipler Vadisi

Bir diğer adı da Paşabağ olan, Rahipler Vadisi, Bizans döneminde keşişlerin inziva bölgesidir. Birçok kaya yapıya ev sahipliği yapan vadi, aynı zamanda peribacalarından birinin içine Aziz Simeon adına inşa edilmiş şapele de ev sahipliği yapmaktadır. Nevşehir’de gezilecek yerler listenizde bulunması gereken vadi, il merkezine yaklaşık 21 kilometre uzaklıktadır.

5. yüzyılda Halep yakınlarında yaşayan Aziz Simeon, mucize yarattığı iddiaları ortaya atılınca halkın ilgisinden sıkılarak buraya gelmiş ve bir sütun üzerinde yaşamaya başlamıştır.

Çavuşin Eski Cami

Çavuşin Eski Camii

Nevşehir’de gezilecek tarihi yapılardan olan, Göreme ilçesine 2 km mesafede yer alan Çavuşin, Avanos – Göreme yolu üzerindedir. Anadolu’nun en eski yerleşim yerlerinden biri olan bölgede yer alan eski cami, Selçuklu Dönemi’ne ait tarihi eserler arasında yer almaktadır.

1958 yılında köyün heyelan sonucu boşaltılması ile atıl kalan cami, 2011 yılında yapılan restorasyon çalışmaları sonrasında ziyarete açılmıştır.

Göreme Bağlıdere Aşk Vadisi

Bağlıdere Aşk Vadisi

Göreme’de yer alan Aşk Vadisi, panoramik açıdan değerlendirildiğinde en keyifli vadidir. Bu vadiye Aşk Vadisi denmesinin nedeni, evlilik tekliflerinin burada yapılmasıdır. Vadinin bir de Aşıklar Tepesi adında bir seyir terası bulunmaktadır.

Araçla vadinin içine girmek zor olduğundan, vadinin manzarasını Aşıklar Tepesi’ne çıkarak izlemek daha kolaydır. Nevşehir’de gezilecek yerler doğal güzellikler arasında dikkat çeken vadinin toplam parkuru ise yaklaşık 4500 metredir.

Ortahisar Kalesi

Ortahisar Kalesi

Tüm Kapadokya bölgesinin en büyük peribacası olan Ortahisar Kalesi, Kapadokya’nın bacası olarak tanımlanmaktadır. Ürgüp’te bulunan kale, Nevşehir il merkezine yaklaşık 16 kilometre uzaklıktadır.

Etiler zamanında inşa edilen Ortahisar Kalesi, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı dönemlerinde sığınak olarak kullanılmıştır.

Kale’nin kuşbakışı Ürgüp, Avanos ve Göreme manzarası bulunmaktadır.

Zelve Vadisi

Zelve Vadisi

Kapadokya sınırları içerisinde tarihi en eski yerleşim merkezlerinden olan vadide ilk olarak Hristiyanlar yaşamlarını sürdürmüştür. Nevşehir il merkezine yaklaşık 22 kilometre uzaklıkta bulunan Zelve Vadisi içerisinde ziyaret edilebilecek pek çok yapı da bulunmaktadır.

Eşsiz manzaralara tanıklık edebileceğiniz vadide kaya evleri de dikkat çekmektedir. Uzun zaman önce yaşamış insanların yaşam alanlarını inceleyebileceğiniz vadi içerisinde, daha önce kullanılmış; ancak günümüzde çeşitli doğa olaylarından ötürü kullanılamaz hale gelmiş birçok tünel yer almaktadır.

Avanos ilçesine 6 kilometre mesafede bulunan Zelve Vadisi sınırları ilçesinde pek çok hediyelik eşya satın alabileceğiniz dükkanlar ve gezilecek yerler bulunmaktadır.

Nevşehir Günübirlik Gezilecek Yerler

Nevşehir, peribacaları, kayadan oyulmuş yapıları, tarihi dokusu ve doğal güzellikleri ile yılın dört mevsimi hem yerli hem de yabancı turistler tarafından ziyaret edilen bir şehirdir. Nevşehir merkezde gezilecek yerler bulunmasının yanı sıra yakın çevresinde de günübirlik gezilecek pek çok nokta yer almaktadır.

Çilehane

Çilehane

Bir diğer adı da Delikli Taş olan Çilehane, Hacıbektaş ilçesinin en çok ziyaret edilen noktaları arasında yer almaktadır. Şehir merkezine yaklaşık olarak 68 km uzaklıkta yer alan Çilehane, Hacı Bektaş Veli’nin zaman zaman gelerek halvette kaldığı noktadır.

Kozaklı Kaplıcaları

Kozaklı Kaplıcaları

Kozaklı Kaplıcaları, Nevşehir ilçe merkezinden yaklaşık olarak 74 km uzaklıkta yer almaktadır. Sodyum, kalsiyum ve klor içeren şifalı suyu ile pek çok hastalığın tedavisi için tercih edilmekte olan kaplıcalar, günübirlik geziler için de sıklıkla tercih edilmektedir.

Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi – Hacı Bektaş Veli Türbesi

Hacı Bektaş Dergah Külliyesi ve Türbesi

Hacıbektaş ilçesinde gezilecek yerler arasında ilk nokta Hacı Bektaş Veli Dergahı Külliyesi – Hacı Bektaş Veli Türbesi’dir. Nevşehir ilçe merkezine yaklaşık olarak 65 km mesafede yer almaktadır.

Ihlara Vadisi

Ihlara Vadisi

Nevşehir il merkezinden yaklaşık 69 kilometre uzaklıkta bulunan Ihlara Vadisi, günübirlik gezilecek yerler arasındadır. Görünüşü ve doğal güzellikleri ile birlikte oldukça etkileyici olan vadi, yıllar boyu süregelen volkanik doğa olayları sonucunda günümüzdeki halini almıştır.

Doğal yollarla oluşan bu eşsiz Ihlara Vadisi, sınırları içerisinde birçok manastır, kilise, ev ve sayısız peri bacasına ev sahipliği yapmaktadır.