Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Nevşehir’de Gezilecek Yerler

Kapadokya Kültür Merkezi
1954 seneninde tek otel olarak işletilen ve uzun tek aradan ardından restore edilerek müzeleştirilen Kapadokya Kültür Merkezi, Ortahisar Kasabası’nda bulunmaktadır.
2002 seneninde hizmete giren kültür merkezi, yöre insanlarının ananesel hayat biçimlerini heykellerle anlatmaktadır. Kız isteme geleneği, pekmez yapımı, halı ve kilim dokumacılığı, kumaş baskı teknikleri, kına gecesi töreni, gelin odası, köy odasını anlatan sekmeler vardır.
Tokalı Kilise
Kapadokya’nın en gözde tarihi gezi meydanlarından bir tanesi olan Göreme’deki Tokalı Kilise, dini tasvirleriyle kısa tek film izletiyormuşçasına zevk verir gezen misafirlerine.
10. yüzyılla tarihlendirilen Tokalı Kilise, alanda tespit edilen en devasa kaya kilisesi olarak bilinmektedir. köklü kilise, köklü kilisenin altında bulunan kilise, yeni kilise ve şapel olmak suretiyle 4 bölümden oluşmaktadır.
Fırkatan Kilisesi
Aynalı Kilisesi şeklinde de malum Fırkatan Kilisesi, Ortahisarkasabasına 1 kilometrelik tek uzaklıkta yer alır. Göreme’ye ise 500 metrelik tek uzaklıkta yer alır. Kilisenin mimarisi bölgedeki başka kiliselere göre farklıdır.
İçerisinde saklı geçitler, mutfak, erzak depoları, tehlike hatıranda sığındıkları mekanlar ve bu mekanlara giden saklı tüneller vardır. Kırmızı renkle boyanmış kimi geometrik şekiller dışında pek çok fotoğraf yoktur. Fırkatan Kilisesi’nin Kapadokya Adliye Sarayı’na yakın bişi nedeniyle bu yapıda yargıç ya da o düzeylerde kişilerin oturduğu düşünülmektedir.
Üzümlü Kilise
Içindeki üzüm salkımı motifleri nedeniyle Üzümlü Kilise olarak isimlendirilen yapı, Kapadokya’nın Ortahisar kasabasına yakın olan Kızılçukur Vadisi’nde bulunmaktadır. Ortahisar’a 3 kilometre mesafededir ve X. asırda yapılmış tek kilise bulunduğu ön görü edilmektedir.
Üzümlü Kilise’nin içinde balık sembolleri, palmiyeler, asmalar ve ikonaklazm öncesinin freskleri bulunmaktadır. Kapadokya tatiliniz esnasında sizlere gezmenizi önerdiğimiz Üzüm Kilise, iki nefli olup üzeri tonozla örtülüdür.
Hallaç Manastırı
Kapadokya-Ortahisar’ın turistler doğrulusunda ziyaret edilen noktalardan bir tanesidir Hallaç Manastırı. Devasa tek kütle üstüne yapılmış olan manastır, yüzyıllardan ardından tabiat olaylarına dayansa da bundan sonra biraz biraz çökmeye başlamıştır. Yeniden de turistlerin kesif alakasını görmektedir.
Ortahisar’a 1 kilometre mesafededir ve adını yanısıra tespit edilen Hallaç Deresi’nden almıştır. Hallaç Manastırı bu arada kilise olup, Kapadokya’da farklı misali bulunmayan tek yapıdır.