Muş’ta Gezilecek Yerler

Muş’ta Gezilecek Yerler

Muş Kalesi
Bu tarihi kale Muş’un merkezindedir. Moğol ve Ermeni istilalarına sahne olan kale, Hz. Ömer döneminde Müslümanların eline geçmesiyle beraber Arapların egemenliğine girmiştir. Park durumuna kazançlan kale, Muş halkının piknik yaptığı yerlerden biri olmuştur.
Arak Manastırı (Kilisesi)
Karaçavuş Dağlarının doğu tarafında şimdi yayla olarak sarfedilen zirvenin üstünde kuruludur. Manastıra adını veren Arak (Kepenek) Köyü ise zirvenin eteklerindedir. Arak: Farsça’da şarap mananına gelmektedir. Köyün önceden üzüm ambarının bulunduğu ve üzüm şırası çıkarılan tek yer bulunduğu bilinmektedir. 200 – 250 metre ilerisinde devasa tek Çan Kulesi vardır. Manastırın işçilik ve malzemesinde Roma Üslubu göze çarpar.
Alaaddin Bey Hamamı
Muş kent ortasında tespit edilen hamam, Alaaddin Bey doğrulusunda Alaaddin Bey Camii ile aynısı tarihte yaptırılmıştır. Son zamanlarda de sarfedilen hamamın süslemelerinde nebat motifleri kullanılmıştır. Hamamın içindeki devasa locaya girişte, kapının derhal üzerindeki kaplumbağa kabartması ilgi çekicidir.
Muş Ulu Cami
Avlusunda yatan Şeyh Muhammed-i Mağribi doğrulusunda yaptırılan Ulu Cami’nin yapım tarihi tam anlamıyla bilinmemektedir. Fakat mimari özelliği hasebiyle 14.yüzyılda yapıldığı ön görü edilmektedir. Ana mekan, ortada kubbe, yanlarda beşik tonoz örtülü olup, kuzeyinde kesme taştan üç kubbeli nihai cemaat yeri vardır. Minaresi, depremden zarar görmüş olup, aslına sadık kalınarak 1968 ve 1972 senelerinde tamir yapılmıştır.
Varto Kayalıdere Ören Yeri
Varto’ya 20 km mesafede Kayalıkaya Köyü’ndedir. Tek Urartu yerleşmesidir. İngiliz Arkeoloji Enstitüsü’nce 1965’de uygulanan kazıda bulunmuştur. Kazılarda; kale, mabet, şarap mahzeni, kabir ve ufak buluntular meydana çıkarılmıştır. Burada tespit edilen yapıtlar, Ankara Anadolu Medeniyetleri Müzesi’nde sergilenmektedir.