Muğla’da Gezilecek Yerler

Lassos


Bodrum Yarımadası’nın kuzeyinde, Güllük Körfezi’nin en uç noktasında yer alıyor Iassos. Gerçekte Iassos bu bölgenin tarihteki ismi, şimdi Kıyıkışlacık olarak biliniyor. Fakat biz nedense Iassos demeyi seçenek ediyoruz.
Bodrum deyince aklınıza devasa ve lüks oteller, kalabalık beach club’lar, dinamik tek gece yaşamı ve pahalı restoranlar geliyor fakat Iassos bütün bunlara karşı başkaldırı bayrağını çekmiş bakir tek koy olarak çıkıyor karşımıza
Kızlanaltı Plajı


Kızlanaltı Plajı, Burgaz Uzun Azmak’tan başlamış, Gebekum savunma alanına kadar uzanan tek kıyı kesiminden oluşuyor. Adını Kızlan Köyü’ne ilişkin araziler hasebiyle alan Kızlanaltı Plajı, Datça’nın realite manada ki plajlarını içerisinde barındırıyor aslında.
Kızlanaltı Plajı’nın yay biçiminde uzanan tek sahili var. Bu sahiller, Kızlanaltı’nda başlıyor, Gebekum, Billurkent,Datça Adaburnu’nda sona eriyor ve bütün kıyı kesimi yanlızca kumdan oluşuyor.
Kadıkalesi Plajı


Bodrum’a 22 km mesafede tespit edilen Kadıkalesi Plajı, turunçgiller bahçelerinin arasında kalmış tek tabiat harikası. Pırıl pırıl tek denize bulunduran Kadıkalesi Plajı’nın tarihi ise epey eskilere dayanıyor.
Kadıkalesi Plajı Turgutreis’in 4 km kuzeyinde yer alıyor. Adını Helenistik dönemde tek burun üstüne inşa edilmiş kaleden alıyor. Geniş ve eşi benzeri olmayan tek kumsala bulunduran Kadıkalesi Plajı, antik çağlarda Pedasos ismiyle hatıralan yarımadadaki 8 Leleg şehrinin ilki ve bu şehirlerin başkenti bulunduğu söyleniyor.
Taşlık Plajı


Datça’da, Datça Limanı ile Ilıca arasında yer almakta Taşlık Plajı. Bu nedenden dolayı de kuzey rüzgarları buraya hiç uğramıyor, hep sakin kalıyor. Denizin dibi ve plaj, çakıl ve kum karışımı.
Taşlık Plajı’nı enteresan kılan kaliteyi, denizin dibinde Ilıca göl olarak bilinen şifalı suların kaynadığı tek göletin olması. Bunun yanında liman bölümünde bulunan kayaların içinden çıkan ve denize akan tatlı su, bu kısımda az tuzlu tek alan meydana gelmesine sebep oluyor.
Tuzla Kuş Cenneti


Bodrum’a 25 km uzaklıkta tespit edilen Tuzla Kuş Cenneti, Ege Denizi’nin tatlı suyla birleştiği, keşfedilmemiş tek tabiat harikası. Bodrum’un derhal yanı başındaki Bargilya Antik Kenti’nin çevrelerinde, etrafı zeytin ağaçlarıyla kaplı tek alanda yer alıyor.
Tuzla Kuş Cenneti’nde toplam 125 tür kuş türü barınıyor ve bu kuşlar bütün beslenme greksinimlerini Tuzla Gölü’nden karşılıyorlar. bölgenin en tanınmış işlek türü ise flamingolar.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir