Monaco Ville

Oceanographic Museum – Okyanus Müzesi

Burası Monaco’nun Eski Şehir bölümü ve bu bölgede Monaco Kraliyet Ailesinin yaşadığı saray bulunuyor. Monaco Kraliyet Ailesi yani Grimaldi Ailesi, Fransız Rivierası’nın en köklü ailelerinden biri. Grimaldi adı bu bölgede bir çok yerde karşınıza çıkıyor.

Nice’te bazı restaurant ve kafelerin adı, ayrıca St. Tropez yakınlarında küçük bir köyün ismi Grimaud. Grimaldi Ailesinin eskiden yaşadığı köy burasıymış.

Monaco Ville Eski Şehir Gezilecek Yerler   arasında bulunan bir çok cadde ve sokak yalnızca yayalara ayrılmış. Bu sokaklarda eski halini koruyan bir çok ev ve tarihi yapı bulunuyor. Turistlerin ve yerli halkın vakit geçirebileceği, yemek yiyebileceği ve bir şeyler içebileceği bir çok kafe ve restaurant bu bölgede bulunuyor. Hediyelik eşya alabileceğiniz mağazaları ve kalabileceğiniz oteli de bu bölgede bulabilirsiniz.

Eski tarihi sokaklarda dolaşıp saraya doğru yürüdüğünüzde, Monte Carlo Port Hercule Limanı’nın ve Monte Carlo Casinosu’nun da bulunduğu bölgeyi seyredip fotoğraf çekebileceğiniz muhteşem bir manzara sizi bekliyor olacak.
Monaco Eski Şehir bölümü bir yarımada şeklinde olduğundan, diğer taraftan Port de Fontvielle bölgesini seyredip fotoğraflarını çekebilirsiniz.

1. Place du Palais (Princely Palace- Prenslik Sarayı)

 Place du Palais (Princely Palace- Prenslik Sarayı)

Monaco Kraliyet Ailesi’nin yaşadığı saray bölümü, içine girmeseniz bile mutlaka görülmesi gereken yerlerden biri. Her gün 11:55’te saray muhafızlarının nöbet değişim törenleri yapılıyor. Monaco Prenslik Sarayı 18. yy’da yapılmış ve yaklaşık 35-40 dk sürelerle rehberli olarak gezilebiliyor.

2. Oceanographic Museum – Okyanus Müzesi

Oceanographic Museum – Okyanus Müzesi

Monaco Ville Eski Şehir Gezilecek Yerler arasında bulunan Okyanus Müzesi 4000’in üzerinde deniz canlısını barındırıyor.  Müze çok uzun bir süre ünlü Kaptan Cousteau tarafından yönetilmiş.
Müzenin içinde restaurant da bulunuyor.
Giriş Ücreti : 15 Euro

3. Monaco Katedrali

Monaco Katedrali

13. yy’da burada bulunan Kilise’nin üzerine kurulan Katedral 1875 yılında inşa edilmiş. Prenses Grace’in mezarı burada bulunuyor.

Monaco Okyanus Müzesi hariç, Monaco Gezilecek Yerler listesindeki Eski Şehir Bölümüne 2 saat ayırabilirsiniz.

Monaco Ville Ulaşım

Nice’ten Monaco’ya Hat: 100 ile ulaşabilirsiniz. Monte Carlo durağında inebilirsiniz.

Otobüs Ücreti: 1.5 Euro

Buradan Eski Şehir Bölümüne Monaco Hat: 1 ve 2 ile eski şehir bölümüne ulaşabilirsiniz.

Fiyat: 2 Euro

Nice’ten SNCF Tren hattı ile de Monaco’ya ulaşmak mümkün.

Monaco Otobüs Şirketi