Maşukiye Gezilecek Yerler

Köy ve çevresi

Maşukiye, büyük şehirlerin kalabalığı ve gürültüsünden kaçmak isteyenlerin ilk adreslerinden biridir. Maşukiye, Kocaeli’nin yemyeşil köylerinden biridir. Hemen Sapanca Gölü’nün yanı başında, huzur dolu bir doğayla çevrilidir. Hafta sonları özellikle çevre şehirden doğaya kaçanların ilk adreslerinden biridir. Kocaeli Maşukiye Gezi Rehberi: Maşukiye Gezilecek Yerler Listesi  Maşukiye’ye geldiğinizde gezmeniz gereken yerler

Köy ve çevresi

Köy ve çevresi

Öncelikle Maşukiye çevresini dolaşarak gezinize başlayabilirsiniz. Mutlaka köy meydanı ve çevresindeki yemyeşil alanları görün. Yaz aylarında özellikle eşsiz güzelliğe bürünen meyve bahçelerini gezebilirsiniz. Maşukiye kirazı ile ünlüdür. Mutlaka bu kiraz bahçelerini görmelisiniz.

Yaylalar

Yaylalar

Maşukiye yaylalarını muhteşem bir manzara ve bol oksijen isterseniz keşfetmelisiniz. Çevrede görebileceğiniz yaylalar arasında Maşukiye Kirazlı Yaylası ve Kuzu Yaylası vardır. aynı zamanda Sapanca tarafında Soğucak Yaylası, Çiğdem Yaylası, Sultanpınar Yaylası, Dikmen Yaylası ve İnönü Yaylası da gezebileceğiniz yaylalar arasındadır.

Derbent

Derbent

Maşukiye’ye yakın mesafede olan ve gezebileceğiniz yerler arasında bulunur. Çevrede bulunan birçok köy ve belde gibi Derbent’te doğa ile iç içe bir yerdir. Keyifli yürüyüşlerinizi burada yapabilirsiniz.

Kartepe

Kartepe

Maşukiye’de gezilecek yerler arasında en önemlilerinden birisi Kartepe’dir… Kartepe, özellikle kış aylarında büyük rağbet görür. Konumu Maşukiye’ye oldukça yakındır. Son yıllardaki kış sporlarının önemli merkezlerinden biri haline gelen Kartepe, bahar ve yaz aylarında da eşsiz manzarası ve alabalık restoranları ile birçok ziyaretçinin uğrak noktalarından biridir.

Sapanca

Sapanca

Kısa bir araç yolculuğu ile Maşukiye’den ulaşabileceğiniz Sapanca, gezmeden dönmemeniz gereken yerlerden biridir. Sapanca Gölü ve çevresi özellikle konuklarına doğal güzellikler sunuyor. Bu her mevsim farklı görüntüye bürünen bölgeyi gezi rotanıza ekleyebilirsiniz.

Kuzu Yaylası

Kuzu Yaylası

Maşukiye’de görülecek doğa harikası yerlerden birisi de Kuzu Yaylası’dır… Kuzu Yaylası, Kocaeli’nin doğal güzelliklerine yakından şahit olmak istiyorsanız size bu güzelliklerle ilgili muhteşem bilgiler sunacaktır.
Kartepe-Maşukiye’de bulunan Kuzu Yaylası, İstanbul’un karmaşasından uzakta tertemiz havanın ve yeşilliklerin size eşlik ettiği bir yerdir. Kısa tatiller için İstanbul’a yakın olmasından dolayı fazlası ile tercih edilmektedir. Burada kamp da yapabilirsiniz. Yaylaya yakın otelleri de dilerseniz tercih edebilirsiniz. Kuzu yaylası doğa yürüyüşleri için de muhteşem bir yerdir. Bir sessizliği vardır. sadece kuşların melodileri bu sessizliği bozmaktadır. Ayrıca Sapanca Gölü de buradan bir başka görünür. Size manzaranın tüm güzelliği selam verirken nereden nasıl başlayacağınıza karar veremezsiniz.

Zamanın nasıl geçtiğini Kuzu Yaylası’nda anlayamazsınız. Unutamayacağınız tek şey olduğunu da buna rağmen hissedeceksiniz.

Maşukiye Kirazlı Yaylası

Maşukiye Kirazlı Yaylası

Maşukiye, Kocaeli’nin turizmi canlandıran bölgelerinden biridir. Maşukiye’de gezilecek yerler arayanlar için bu bölge yeterince yeşil alanlara sahiptir ve hem kısa hem de uzun tatiller için sıkça tercih edilmektedir.
Bir hafta sonu Maşukiye’de gidip, bölgenin keşfedilmeyi bekleyen köşelerini ziyaret edebilirsiniz. Biraz olsun şehir kalabalığından uzaklaşabilirsiniz. Maşukiye ile İstanbul arasu 129 km’dir. Kiraz’lı yaylasına bu bölgeye geldikten sonra uğrayıp gezinizi sonlandırmanızı öneririz. Maşukiye Kirazlı yaylası oldukça büyük bir piknik alanıdır. Hem doyasıya pikniğinizi bu yaylada yapabilir hem de sahip olduğu manzaranın tadını çıkarabilirsiniz. İzmir Körfezi ve Sapanca manzaradan görülebilmektedir.

Aygır Deresi

Aygır Deresi

Maşukiye Aygır Deresi, Kocaeli’nin en gezilesi yerlerinden biridir. Kartepe’nin zirvesinde başlar burası. İrili ufaklı su kaynakları, dereler ve pınarlar vardır içerisinde. Mutlaka her mevsim gelen ziyaretçilerini farklı renkleriyle ağırlayan Maşukiye tatilinize burayı eklemelisiniz. Sizlere derenin içerisinde yer alan Maşukiye şelalesi görsel bir şölen sunacaktır. Alabalık vadisi boyunca sıralanmış olan alabalık lokantaları geziniz sırasında acıktığınızda sizleri beklemektedir.

Maşukiye’de Neler Yapılır? Maşukiye’de Yapılacak Şeyler

Maşukiye, son yılların gözde kaçamak noktalarından biridir. İstanbul, Kocaeli, Sakarya gibi özellikle şehirlerde yaşayanların en çok tercih ettiği tatil bölgelerinden biridir. hem doğa ile iç içe bir ortama sahip olması hem de şehre yakın olması bu tercihin önemli nedenlerinden biridir.

Özellikle Maşukiye’de doğa aktiviteleri yapabileceğiniz bir ortam vardır. maşukiye’de yapılacaklara göz atmadan yola çıkmayın… Tüm şehir stresini ardınızda bırakacağınız doğa yürüyüşleri Maşukiye’de yapılacakların başında geliyor. İsterseniz köy içinde, isterseniz yaylalarda ya da göl kenarında huzur dolu yürüyüşler yaparak eşsiz doğayı keşfedebilirsiniz.

Maşukiye’de eğer kış aylarında bulunursanız Kartepe’ye çıkabilirsiniz. Kış sporları yapabilir, özellikle de kayabilirsiniz. Kartepe yolu üzerinde yer alan restoranlardan birinde de yemek yiyebilirsiniz. Sapanca gölü ve çevresini gezebilirsiniz. Bisiklet ya da kano kiralatarak gölü gezebilirsiniz. Gölün etrafında yer alan mekanlarda kahvaltı edebilir, keyifli bir akşam yemeği yiyebilirsiniz. Kiraz mevisiminde özellikle köy ve çevresinde yer alan meyve bahçelerini dolaşabilirsiniz.