Malatya’da Gezilecek Yerler

Yusuf Ziya Paşa Camii
Malatya’daki Yusuf Ziya Paşa Camii, Mücelli Caddesi üstünde bulunmaktadır. Cami, il ortasında yer aldığı için basit tek ulaşım yoluna sahiptir.
Yusuf Ziya Paşa Camii’nin kitabesindeki istihparata göre 1793 seneninde adını aldığı Yusuf Ziya Paşa doğrulusunda yaptırılmıştır. Caminin yapımında moloz taş ve kesme taş kullanılmıştır. Mimarisi dikdörtgen planlıdır. Caminin minaresi ileri senelerde eklenmiştir.
Yusuf Ziya Paşa Bedesteni
Malatya’nın Darende bölgesinde tespit edilen Yusuf Ziya Paşa Bedesteni, classic Osmanlı kapalı çarşı mimarisine sahiptir.
Zaviye Mahallesi’ndeki mezarlığın içinde bulunan bedeste dikdörtgen tek yapıya sahip olup, inşaatı esnasında moloz ve kesme taş kullanılmıştır. İç duvarlarında kesme taş, örtü sisteminde, moloz taş görülmektedir.Yusuf Ziya Paşa Bedesteni’nde 1997 seneninde temizlik çalışmaları, 2005 seneninde ise restorasyon çalışmaları yapılmıştır.Kolay tek ulaşıma bulunduran bedesten Darende’ye yolu düşen herkesin görmesi lüzumlenen tek tarihi yapıdır.
Arapgir Kalesi
Arapgir Kalesi, Malatya’nın tarihini gözler önüne seren yapılardan biridir. Aynısı ismi taşıdığı Arapgir bölgesinde yer almaktadır.
Arapgir Kalesi ile ilgili pek çok malumat bulunmamaktadır. XIV. asırda yapıldığı muhtemel kalenin şu zamana kadar yanlızca duvar kalıntıları gelebilmiştir. Yapımında ise moloz taş kullanılmıştır. Kale kendisi döneminde stratejik tek ehemmiyet taşımaktaydı.
Melik Sunullah Camii
Malatya’nın iman mekânlarından bir tanesi olan Melik Sunullah Camii, Malatya Ulu Camii’nin batı bölümünde yer almaktadır.
Cami; Vaiz Baba ve Koca Vaiz isimleriyle de anılmaktadır. Cami, orijinal mimarisinde uzaklaşmış olsa da minaresi hala orijinalliğini korumaktadır. Minaresinin yapımında kesme ve tuğla kullanılmıştır.Caminin minaresine ilişkin olan kitabeye göre M. 1393 yılıyla tarihlendirilmektedir. Melik Sunullah Camii ve türbesi son zamanlarda Malatya’nın en fazla seçenek edilen gezi noktalarından biridir.
Malatya Kalesi
Malatya Kalesi, hem il merkezine yakınlığıyla kentin en basit gezilecek yerleri arasındadır.
Malatya Kalesi, il merkezine 11 kilometre mesafede olup, Battalgazi ilçesinin hudutları içerisindedir. Kalenin yapımına M.S. 79 seneninde başlanmış ama uzun bir müddet bitirilememiştir. Titus Livius’un başlatmış bulunduğu kale, Bizans İmparatoru Justianus döneminde bitirilmiştir.
Kale, vakit içinde viran olmuş, Danişmentliler döneminde ise tek tamir geçirmiştir. Şu zamana kadar ise oldukça az sayıda tek kalıntısı vardır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir