Mahmutpaşa Çarşısı-Alışveriş-Pazarı-Yokuşu

Mahmutpaşa çarşısı

Mahmutpaşa Çarşısı-Alışveriş-Pazarı-Yokuşu

İstanbul’un en büyük çarşılarından biri olan Mahmutpaşa Çarşısı, Mahmutpaşa Pazarı, Mahmutpaşa Yokuşu yazımızda, Mahmutpaşa’da Alışveriş dışında yapabileceğiniz şeyleri ve gezebileceğiniz yerleri de bulabilirsiniz.

Semte adını veren Mahmutpaşa Fatih Sultan Mehmet’in önemli vezirlerinden bir tanesiymiş. Yine Mahmutpaşa tarafından yaptırılan Mahmutpaşa Hamamı, Kürkçü Han ve Mahmutpaşa Camii’de burada bulunuyor.

Mahmutpaşa’nın Türbesini, Mahmutpaşa Camii’nde görebilirsiniz.

Mahmutpaşa Çarşısı

1. Rüstem Paşa Medresesi-Mahmutpaşa

Rüstem Paşa Medresesi, Mimar Sinan tarafından 16. yy’da yapılmış. Rüstem Paşa Medresesi’nin içi sekizgen olarak, dışı dikdörtgen olarak inşa edilmiş. Avlunun çevresinde onlarca küçük oda ve 1 büyük oda bulunuyor. Küçük odalarda, o zamanlarda medresede eğitim gören öğrenciler, ikişer kişilik olarak yatılı kalıyormuş. Büyük odada ise ders veriliyormuş.

Rüstem Paşa, Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan ile evlenerek Kanuni’nin damadı olmuş. Rüstem Paşa’nın, Kayınvalidesi Hürrem Sultan ile işbirliği yaparak Şehzade Mustafa’nın öldürülmesi için, çeşitli entrikalar yaptığı söyleniyor. Böylece Hürrem Sultan’ın kendi çocuklarına taht yolu açılmış.
Yeniçeriler Şehzade Mustafa’yı çok sevdiği için, öldürüldükten sonra, Rüstem Paşa bir süre Sadrazamlıktan uzaklaştırılmış. Yerine Ahmet Paşa geçmiş. Ahmet Paşa’nın da idam edilmesini sağlayan, Rüstem Paşa eski görevini geri almış.

Rüstem Paşa, o dönemde çok zenginmiş, hatta Kanuni Sultan Süleyman’dan sonra devrin en varlıklı 2. kişisiymiş.
Rüstem Paşa’nın çok şanslı bir kişi olduğu söyleniyor. O devirde saraya yakın bir çok kişi, Rüstem Paşa’yı kıskanarak onun Kanuni Sultan Süleyman’ın kızı Mihrimah Sultan ile evlenmesini istememiş. Bu nedenle Rüstem Paşa’nın cüzzamlı olduğu dedikodusunu çıkarmışlar. Rüstem Paşa’yı muayene eden doktorlar, Paşa’da bit bulmuşlar. Cüzzamlı hastalarda bit olmazmış. Paşa da bulunan bit bile ona şans getirmiş ve ikbal biti adı verilmiş.
Rüstem Paşa, İstanbul’a bir çok tarihi eser bırakmış.
Rüstem Paşa Medresesi, günümüzde Bediüzzaman Müzesi olarak hizmet veriyor.
Adres: Rüstempaşa Medresesi’nin konumunu Google Map Haritada görmek için tıklayın.

Rüstem Paşa Medresesi-Mahmutpaşa Rüstem Paşa Medresesi-Mahmutpaşa Rüstem Paşa Medresesi-Mahmutpaşa Rüstem Paşa Medresesi-Mahmutpaşa Rüstem Paşa Medresesi-Mahmutpaşa Rüstem Paşa Medresesi-Mahmutpaşa

2. Büyük Yeni Han-Mahmutpaşa

Büyük Yeni Han-Mahmutpaşa

Büyük Yeni Han, 18. yy’da , Sultan III. Mustafa döneminde, Mimar Tahir Ağa’ya yaptırılmış. Eski dönemlerde tüccarlar hanlara develeriyle gelirlermiş ve develerini aşağıda bulunan avluya bağlarlarmış. Bu nedenle hanlarda, hayvanların barınması için de bir bölüm bulunuyor.

Yapıldığı dönemde, bankerler tarafından kullanılan Büyük Yeni Han, İstanbul’un işgali döneminde işgal kuvvetlerinin merkezi olmuş.

O Hayat Benim, Kaçak gibi dizilerin mekanı olarak kullanılan Büyük Yeni Han, özellikle Ezel dizisinde Ramiz Dayı’nın ofisi olarak hizmet vererek dikkat çekmiş.

Adres: Büyük Yeni Han konumunu Google Map Haritada görmek için tıklayın.

Mahmutpaşa Büyük Yeni Han Mahmutpaşa Büyük Yeni Han

3. Büyük Valide Han-Mahmutpaşa

Büyük Valide Han, 1635 yılında, Kösem Sultan tarafından yaptırılmış. Sultan I. Ahmet’in karısı olan Kösem Sultan, hem bulunduğu devrin, hem de Osmanlı İmparatorluğu’nun en güçlü ve en zengin kadınlarından biri olarak biliniyor.

Kösem Sultan, Sultan I. İbrahim ve Sultan IV. Murat’ın annesiymiş.

Büyük Valide Han 200’den fazla odası ile İstanbul’un en büyük hanlarından bir tanesi.

Bu handa, Ermeniler tarafından, Osmanlı İmparatorluğu’nun ilk Ermeni Matbaası 1567 yılında kurulmuş (ilk Türk Matbaası 1728 yılında kurulmuş).

James Bond, Skyfall filminde, bu hanın çatısından, Kapalıçarşı’nın çatısına motosiklet ile geçiyordu. Russell Crowe’ın Water Diviner filminde de bu han kullanılmış.

Büyük Valide Han’ın çatısına çıktığınızda muhteşem bir İstanbul manzarası sizi bekliyor olacak. Nuruosmaniye Camii, İstanbul Boğazı, Haliç, Galata Kulesi, Mısır Çarşısı, Yeni Cami, Muhteşem Süleymaniye Camii ve daha fazlasını buradan izleyebilirsiniz.

Büyük Valide Han

Adres: Büyük Valide Han konumunu Google Map Haritada görmek için tıklayın.

Büyük Valide Han-Mahmutpaşa Büyük Valide Han-Mahmutpaşa Büyük Valide Han-Mahmutpaşa Büyük Valide Han-Mahmutpaşa

Mahmutpaşa Nerede? Mahmutpaşa’ya Nasıl Gidilir? Mahmutpaşa Harita

Mahmutpaşa’yı Haritada Görün

Mahmutpaşa çarşısı

Mahmutpaşa’da Ne Nerede Yenir?

Mahmutpaşa’da iyi köfte yiyebileceğiniz en güzel yerlerden biri Köfteci Mustafa. Mustafa Usta çok iyi et kullanıyor, köfteleri odun ateşinde ve mangalda pişiriyor. Yanında domates ve soğanla servis ediyor. Piyazını da tavsiye ederiz. Ünlü Gurme Vedat Milor tarafından da İstanbul’un en iyi köftecilerinden biri seçilen Köfteci Mustafa’nın fiyatları da çok uygun.

Adres: Köfteci Mustafa konumunu Google Map Haritada görmek için tıklayın.

Mahmutpaşa Köfteci Mustafa

Mahmutpaşa Çarşısı, Mahmutpaşa Pazarı, Mahmutpaşa Yokuşu, Mahmutpaşa Alışveriş, Mahmutpaşa Nerede, Mahmutpaşa’ya Nasıl Gidilir hakkındaki yazımızın sonuna geldik siz değerli okuyucularımıza iyi gezmeler diliyorz.