Kuzguncuk Gezi Rehberi

Kuzguncuk Gezi Rehberi (Gezilecek Yerler, Mekanlar + Tavsiyeler)

Kuzguncuk, Boğaziçi Anadolu kıyısında, Üsküdar’dan Karadeniz istikametine doğru ilk sırada gelen, etrafını koca koca çınarlar, yalılar ve ahşap evlerin güzelce süslediği, geleneksel Boğaz yaşamını hissedeceğiniz renkli bir boğaz semti haline gelmiştir. Aşağıda Kuzguncuk popüler mekanlar, gezilecek yerler, aktiviteler ve ulaşım hakkında bilgileri rahatça bulabilirsiniz.

 

Üsküdar ilçesine bağlı olan semtin eski ismi Altın Kiremit anlamına gelen Hrisokeramos. Bu ismi Bizans döneminde burada yaptırılan, çatısı altın yaldızlı kiremitlerle kaplı bir kiliseden aldığı rivayet ediliyor.

Bir diğer rivayete göreyse eskiden Kosinitza olan ismi zaman içinde dönüşerek Kuzguncuk olmuş. Evliya Çelebiye göreyse semt adını zamanında buraya yerleşmiş Kuzgun Baba adlı bir veliden almış.

Kuzguncuk Gezilecek Yerler, Aktiviteler

Huzur dolu bir boğaz semti olan Kuzguncuk’ta yapılabilecek aktiviteler arasında semtin şirin sokaklarında ve sahilde yürüyüş yapmak ve bol bol fotoğraf çekmek ve denize nazır cafe ve restoranlarda yeme içme keyfi sürmek gezinin daha başlamadan bu güzelliği görünce kuzguncuğu gezme isteğiniz hemen geliyor.

Kuzguncuk Gezi Rehberi (Gezilecek Yerler, Mekanlar + Tavsiyeler)

Kuzguncuk’un en belirgin ve bilinen en önemli özelliği, dinlerin kardeşliği de diyebileceğimiz farklı inanıştan halkın bir arada iyi bir komşuluk ilişkileri içinde yaşaması ve bunu yansıtan pek çok cami, kilise ve sinagog yan yana sıralanmış olmasıdır.

 

Kuzguncuk iskelesinin hemen karşısında bulunan Surp Kirkor Lusaroviç Kilsesi (1835), bahçesindeki Yeni Camii (1852) ve İcadiye caddesindeki Beth Ya’akov Sinagogu (1878) bu hoşgörü ortamını en iyi derecede yansıtan eserler arasında en başta gelmekte.

Ayrıca Kuzguncuk’un kuzey tarafında bulunan ve Nakkaştepe olarak adlandırılan yerin yamaçlarında da etrafı duvarlarla çevrili olan bir Yahudi mezarlığı bulunuyor.

Nakkaştepe’de ayrıca muhteşem gözümüzü manzaraya doyuracak bir boğaz manzarası var. Buarada ziyaretçiler için ayrıca kafeler bulunuyor.

Yahudi mezarlığının karşısında Gümüşyolu Caddesinde ise Abdülmecid Efendi’nin yaşamış olduğu ve 200 dönümlük bir alana yayılmış olan çok güzel bir köşk olan Abdülmecid Efendi Köşkü yer alıyor.

Kuzguncuk aynı zamanda boğaz boyunca uzanan güzel Boğaz yalılarıyla da meşhur. Bunlardan en göze çarpanı uçuk pembe renkli Pembe Yalı veya Macanlar Yalısı olarak adlandırılan, 18’inci yüzyıl sonlarında yapılmış olan yalı.

Kuzguncuk’un diğer önemli yalıları ise Baştımar Yalısı, Arapzadeler Yalısı, Heykeltıraş İhsan Bey Yalısı, Kamil Paşa Yalısı, Fethi Ahmed Paşa Yalısı, Madam Agavni Muratyan Yalısı ve Halil Haşim Bey Yalısı.

Kuzguncuk Gezi Rehberi (Gezilecek Yerler, Mekanlar + Tavsiyeler)

 

Kuzguncuk’ta vakit geçirmek ve dinlenmek isteyenler için bir zamanlar Can Yücel’in mekanı olarak sayılan Çınar Kafe veya Çınaraltı Kafe olarak adlandırılan mekan oldukça popüler.

Çınaraltı Kafe’de çınar ağacının gölgesinde oturup boğaza karşı çayınızı yudumlamak güzel bir dinlence ve aktivite.

Ayrıca boğaz kıyısında taze balık yemek isteyenler için de meşhur bir balıkçı lokantası olan İsmet Baba tavsiye edilir.

Kuzguncuk Popüler Mekanlar, Restoran ve Cafeler

İsmet Baba Balık Lokantası

İsmet Baba, taze balığı ve patates böreği ile meşhur bir boğaz restoranı ve meyhanesi.

Adres: Çarşı Caddesi, No:96, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 553 12 32

Çınaraltı Kafe

Çınaraltı Kafe’de çınar ağacının gölgesinde oturup boğaza karşı çayınızı yudumlamak güzel bir dinlence ve aktivite.

Adres: Çarşı Caddesi, No:3, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 553 73 85

Limonluk Kahvesi

Şirin bir kafe olan Limonluk kahvesi iki katlı bir bina ve kahvaltı, krep, salata ve günlük olarak 15 çeşit yemek servisi mevcut.

Adres: İcadiye Cad. Perihan Abla Sok. No:3, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 341 01 44

 

Asude Ev Yemekleri

Ev yemekleri meraklıları için güzel bir mekan.

Adres: İcadiye Cad. Perihan Abla Sok. No:4, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 344 44 14

Sitare

Kahvaltı için ideal mekanlardan birisi.

Adres: İcadiye Cad. No:56, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 391 44 00

Fethi Paşa Korusu Sosyal Tesisleri

Bir Osmanlı köşkü tarzındaki bina Belediye’ye aittir ve güzel boğaz manzarasına sahip.

Adres: Fethipaşa Korusu, Kuzguncuk – İstanbul ; Tel: (0216) 444 10 34

Kuzguncuk’a Nasıl Gidilir? Ulaşım

Boğaziçi Anadolu kıyısında yer alan Kuzguncuk, Üsküdar’a yaklaşık 1,5 km. mesafede, Karadeniz istikametine doğru gelen ilk semt. Üsküdar’dan yürüyerek rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Kuzguncuk’a ulaşım için en pratik ve hızlı yol;

* Eminönü, Kabataş veya Beşiktaş’tan Üsküdar’a şehir hatları vapurlarıyla geçmek (Beşiktaş-Üsküdar arası çalışan tekneler de kullanılabilir),

* Sonrasında ise Beykoz istikametine giden herhangi bir dolmuş veya İETT otobüsüne binmek.

* Sahil boyu yürümek.

Deniz yolu ile doğrudan veya en yakın iskeleden kısa mesafeli yürüyerek Kuzguncuk’a gelmek için aşağıdaki şehir hatları vapur seferlerini de kullanabilirsiniz.

Güncel İstanbul Şehir Hatları Vapurları hatları, zaman çizelgesi ve ücret tarifelerini sehirhatlari.istanbul adresinden görebilirsiniz.