Kütahya’da Gezilecek Yerler

Dönenler Mevlevihanesi


Kütahya Merkez’de bulunan Dönenler Mevlevihanesi, Börekçiler Mahallesi’ndedir. Mevlevi kültürünün üçüncü değerli merkezidir aynısı zamanda.
Mevlevihanenin ilk uygulanan kısmı mescididir. Hezar Dinari Mescidi, ismini banisinden alır. 1237-1243 seneleri arasında inşa edilmiştir. Ileri dönemlerde ise kuzeyine semahane eklenmiştir. Dönenler Mevlevihanesi’nin ilk yapısı ile alaka pek tek malumat yoktur. Günümüzdeki mimarisi 1812 seneninde yine yapılmıştır.
Kütahya Zafertepe Anıtı


Kütahya, tabii güzellikleri kadar tarihe ışık tutan yapılarıyla da görülmeye kıymet bir şehirdir. Her köşesinde değişik bir ayrıntı gözünüze çarpacak Kütahya gezinizde.
Şehrin keşfedilmeyi bekleyen noktalarını yakın bir vakitte ziyaret etmeyi planlıyorsanız, Zafertepe Anıtı’nı gezi listenize dahil etmenizi tavsiye ederiz. Kütahya Zafertepe Anıtı, Altıntaş kazasına bağımlı olan Çalköy’de bulunuyor.
Kütahya Saat Kulesi


Kütahya Merkez’de tespit edilen Saat Kulesi, XIX. asırda inşa edilmiştir. Banisi Kütahya Valisi Fuat Paşa’dır. 30 Ağustos Ortaokulu’nun arkasında bulunuyor olup basit tek ulaşım yoluna sahiptir.
Kütahya Saat Kulesi’nin yapımında kesme taş kullanılmıştır. Kare tasarılı olup, iki katlı tek mimariye sahiptir. Kulenin üstü külahla örtülmüştür. Kütahya’daki Analcı Mescit’in karşısında tespit edilen Saat Kulesi, gezinizin tek parçası olabilir. Kütahya Çinili Camii ve Kütahya Zafertepe Anıtı da gezi listenizde olması lüzumlenen noktalar arasında.
Kütahya Ulu Camii


1381 seneninde inşa edilen Kütahya Ulu Camii, kentin ortasında bulunmaktadır. Caminin en değerli özelliği kentin en devasa iç alana sahip iman mekanı olmasıdır.
Kütahya Merkez’de tespit edilen caminin inşasında bütün ile kesme taş kullanılmıştır. Kütahya Ulu Camii; 64 pencereye, 2 tam kubbeye ve 6 yarım kubbeye sahiptir. Camideki Kabe betimi dışında hiç çini kullanılmamıştır. Kütahya Merkez gezilecek yerlerinize Kütahya Ulu Camii’ni dahil edebilirsiniz.
Kütahya Kurşunlu Camii
Kütahya Merkez’in tarihi yerlerinden bir tanesi olan Kurşunlu Camii, basit tek ulaşım yoluna sahiptir. Paşam Sultan Mahallesi’nde yer alıyor. 1377-1378 seneleri arasında inşa edilen bu iman mekanı Kasım Paşa Camii şeklinde de bilinmektedir.