Konya’da Gezilecek Yerler

Kilistra Antik Kenti


Konya’nın Meram bölgesine bağımlı olan Gökyurt beldesindeki Kilistra Antik Şehiri, epey çok insan doğrulusunda tanınmasa da varlıklı kalıntılarıyla görenlerin beğenisini kazanmaktadır.
Hatunsaray beldesine bağımlı olan Gökyurt Köyü’ndeki antik yerleşim bölümünde arkeolojik hafriyat çalışmaları yapılmış, çalışmalarda incelenen kalıntıların Hellenistik ve Roma döneminde kurulmaya başlandığı anlaşılmıştır. Şehrin yerleşimi çoğunlukla kayalara oyulmuş evlerden oluşmakta. Şapel, kilise, mesken, sarnıç, çeşme, şaraphane kalıntılarına rastlanmaktadır. Bu arada güvenlik emelli uygulanan garnizon, sığınaklar ve gözetleme kulesi şu zamana kadar gelen kalıntılar arasında.
Kadı Mürsel Camii


Konya’nın Meram ilçesindeki tespit edilen Kadı Mürsel Camii, basit ulaşım tek ulaşım yoluna sahiptir.
Gazi Alemşah Mahallesi’nde, Meram Halk Eğitim Merkezi’nin karşısında tespit edilen caminin yapımında moloz taş kullanılmış olup, çatısı kiremitle kaplanmıştır. Caminin Diğer tek minaresi bulunmaktadır ve minaresi de kiremitten inşa edilmiştir. Kadı Mürsel Camii, 2005 seneninde Vakıflar Genel Müdürlüğü’nce kapsamı geniş tek onarımdan geçmiştir.
Kilistra Kaya Mezarları


Konya’nın Kapadokya’sı olarak isimlendirilen Kilistra Antik Şehiri, kayalara oyulmuş çoğu eviyle, şapel, kilise, mesken ve sarnıç kalıntılarıyla ülkemizin keşfedilmesi istenilen tarihi illerinden biri.
Antik şehirde tespit edilen kaya mezarları kazanın değerli kalıntıları arasında. Kilistra Kaya Mezarları’nda arkeolojik kazılar yapılmıştır. Friglerin kullandığı kaya kabir yapılarına benzeyen Kilistra Kaya Mezarları’nın en önemlisini tek krala ilişkin bulunduğu muhtemel mezardır. Bu kaya mezarında eşya kalıntıları da bulunmuştur.
Pir Esad Sultan Türbesi


Selçuklu döneminde yaşamış tek zat olan Pir Sultan Esad’ın Konya’da Pir Esad Mahallesi’nde tek türbesi vardır. Sultan IV. Kılıçarslan döneminde vefat ettiği malum Pir Sultan Esad’ın o dönemde devasa tek şeyh bulunduğu ve Selçuklu Sarayı’nda saygın biri bulunduğu bilinmektedir.
Bugün türbesinin yer aldığı boş bölgede tek cami bulunmakta. Cami 1990 seneninde inşa edilmiş olup, son zamanlarda türbe caminin dışında kalmaktadır.
Tavusbaba Türbesi


Konya’nın Meram Bağları’nda epey gösterişsiz tek türbe yer alıyor. Halk doğrulusunda Tavusbaba Türbesi olarak isimlendirilen mekan, bu gün ziyaretçiler doğrulusunda daimi ziyaret edilmekte… Ama Tavusbaba türbesi tek bayana mı ilişkin yok ise tek erkeğe bilinmiyor.
Yüzyıllar boyu bu gizemini koruyan türbe, kimi efsanelerin de çıkış noktası. Derler ki; günün birisinde hint diyarından güzel mi güzel tek bayan yerleşmiş buraya. Her sabah rebab çalar şarkı söylermiş. Kimsenin yüzünü görmediği bu güzel bayan tek gün rebabını çalmamış. Tepedeki sesin kesildiğini fark eden halk, merak ediip tepeye çıkmış.
Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi


Konya-Akşehir’de tespit edilen Rüştü Bey Konağı, orijinalliğini koruyabilmiş ve son zamanlarda Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak düzenlenip, ziyaretlere açılmıştır.Rüştü Bey Konağı’nın yapımına Ermeni ustalar doğrulusunda başlanmış olup, Türk ustalar doğrulusunda tamamlanmıştır. Konağın bodrum ve taban katının üstünde iki kat henüz bulunuyor.Rüştü Bey Konağı, 1989 seneninde Kültür Bakanlığı doğrulusunda alınıp, onarılmıştır. 1992 seneninde ise Nasreddin Hoca Arkeoloji ve Etnografya Müzesi olarak açılmıştır.