Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Vidinli Sırrı Paşa Konağı
Kocaeli’nin unutulmaya surat tutmuş değerli yapıtlarından bir tanesi olan Vidinli Sırrı Paşa Konağı, yakın tek vakitte restorasyon çalışmalarıyla aslına makul olarak yenilendi. Restorasyon çalışmaları esnasında konağın süslemelerine ve duvar işlemeleri yeniden köklü durumlarına getirilmiştir.
Vidinli Sırrı Paşa Konağı, 19. asır sivil mimari örneklerinden biridir. Konak, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa doğrulusunda yaptırılmıştır. Konağın haremlik ve selamlık olmak suretiyle iki kısmı mevcut. Yakın tek vakitte viran olmuş bu tarihi binan restore çalışmalarının sonrasında köklü görkemine kavuşmuş olup, bu vaziyet konağın ziyaretçi miktarını epey arttırmıştır.
Babalı Köyü
Ismi, sanı daha duyulmamış, Kandıra’nın en uzak ve el değmemiş sahillerinden bir tanesidir Babalı. Buralara gelenlerin birçoğu Kerpe, Kefken ve Cebeci’yi ziyaret ettikten ardından, Babalı’ya uğramadan geçip gidiyor. Meğer Babalı, Karadeniz’in masmavi sularıyla cezbeden, upuzun kumsalı ve bakir doğasıyla, görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Suskun ve sakin tek tatil düşleyenler için en doğru adres olan Babalı’nın el değmemiş doğasına hayran kalmamak elde değil.
Babalı, Kocaeli ilinin Kandıra bölgesine 30 km uzaklıkta tespit edilen, suskun, sakin tek köy. Kalabalık kent hayatından bir miktar olsun uzaklaşmak isteyenlerin ve ailelerin gözdesi olabilecek tek tatil ili aynısı zamanda. Babalı, Kandıra bölgesine en uzak kıyı şeridi bişi özelliğiyle de ilgi çekiyor.
Gayret Gemi Müzesi
1972 seneninde Türk Deniz Kuvvetleri’ne katılan Çaba Gemisi, vermiş bulunduğu hizmetlerin sonrasında 1997 seneninde Gölcük Tersanesi’nde onarılıp müze olarak hizmete girmiştir.
Gayret Gemisi’nin müze ve sanat galerisi olarak ziyarete açılması, Kocaeli’ne gelen turistlerin gezi duraklarına tek yenisini eklemiştir.
Gayret Gemisi’nde mutfak, çamaşırhane, muhabere harekâtı merkezi, komutan kamarası kısımları vardır. Gemiyi dolaşmak için gelen turistler, geminin içindeki açık ve kapalı kafeteryalarda istirahat fırsatı da buluyor.
Menekşe Yaylası
Kocaeli’nin Yuvacık ilçesinde tespit edilen Menekşe Yaylası, yeşilin hakim bulunduğu doğasıyla görenlerin beğenisini kazanıyor. Kent kalabalığından uzaklaşıp Yuvacık otellerinde kalan tatilciler, Menekşe Yaylası’nın güzelliğine kesinlikle tanık oluyor.
Menekşe Yaylası, bilhassa tabiat sporları için epey elverişlidir. Öyle ki, tabiat severler doğrulusunda daimi ziyaret edilir. Burada trekking yapılabilir, bisikletle etrafı keşfedebilirsiniz.
Yuvacık’ta tespit edilen tabiat spor kulüplerinin tertip ettiği yürüyüşlere dahil şeklinde de yaylayı keşfedebilirsiniz. Büyüleyici güzellikteki bu tabiat, sizlere değişik manzaralar sunacak.
Maşukiye Kirazlı Yaylası
Kocaeli’nin turizmini canlandıran ortamlardan bir tanesidir Maşukiye. Yeşil alanlara hakim olan Maşukiye, hem kısa hatta uzun tatiller için sıkça seçenek edilir.
Maşukiye’ye tek hafta sonu gidip, bölgenin keşfedilmeyi bekleyen köşelerini ziyaret edebilir, kent kalabalığından bir miktar olsun uzaklaşabilirsiniz. İstanbul ile Maşukiye arası 129 km’dir.
Kartepe Kayak Merkezi
Dört mevsim değişik renkleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Kartepe Kayak Merkezi, kış turizminde de devasa tek dikkate sahiptir. Kocaeli’ye bağımlı olan Kartepe, ehemmiyetli tek kayak merkezi olup; İstanbul’a yakın bişi nedeniyle de daha çok alaka odağı durumundadır. Uludağ’dan ardından en fazla seçenek edilen yerdir aynısı zamanda.Bir cennetin içerisinde, dört mevsim keyifli zamanlar geçireceğiniz Kartepe, kış aylarında da kayak merkezi olarak görev veriyor. Kartepe Kayak Merkezi’ne günübirlik geziler de yapabilirsiniz. İstanbul’a 115 kilometre mesafede bişi, hafta sonlarında da kısa tek tatil yapıp doyasıya eğlence isteyenlerin alakasını görmektedir.