Kocaeli’de Gezilecek Yerler

Yuvacık Barajı

Marmara Bölgesi sınırları içerisinde bulunan Kocaeli, gezilecek yerler bakımından oldukça fazla çeşitlilik bulunduran ve Marmara Bölgesi’nde yer alan hem Karadeniz’e hem de Marmara Denizi’ne kıyısı olan bir şehirdir. Doğası ile birçok güzelliğe ev sahipliği yapan Kocaeli, köklü tarihiyle de dikkat çekmektedir.

Müzeleri, tabiat parkı, hayvanat bahçesi ve kayak merkezi ile turistik bölgelerden biridir. Birçok faaliyetin yapılabildiği Kocaeli şehrinde kısa sürede her yeri gezip görmek zordur. Kapsamlı bir gezi listesi birkaç günde tamamlanabilmektedir.

Gezilecek yerler, Kocaeli sınırları içerisinde doğal güzellikle ve tarihi yapılar olarak ayrılırken; kentin tarihi ve turistik yerlerinden doğal güzelliklerine kadar hepsi şehrin zenginliğini gösterir niteliktedir. Denize bakan sahiller genellikle yaz sezonunda, Kartepe kış sezonunda, Maşukiye 4 mevsim gezilecek yerler arasındadır.

Maşukiye

Maşukiye

Kocaeli’nin turizmini canlandıran ortamlardan bir tanesidir Maşukiye. Yeşil alanlara hakim olan Maşukiye, hem kısa hatta uzun tatiller için sıkça seçenek edilir.
Maşukiye’ye tek hafta sonu gidip, bölgenin keşfedilmeyi bekleyen köşelerini ziyaret edebilir, kent kalabalığından bir miktar olsun uzaklaşabilirsiniz. İstanbul ile Maşukiye arası 129 km’dir.

Samanlı Dağları

Samanlı Dağları

Tatilinizde tercih ettiğiniz şehirlerden olan Kocaeli tatilinizde gezilecek yerler listenizde mutlaka bulunması gereken bölge Armutlu Yarımadası ile Düzce aralığında uzanmaktadır. Dağlarının eteklerinde yaylalar, göller, kanyonlar, çeşitli su kaynakları ve biyoçeşitlilik barındırmaktadır. Marmara Bölgesi’nde yağmur ormanları vasfına sahip eşsiz bir doğal güzelliklere ev sahipliği yapan bir alandır.

Maki ve orman bitki örtüsüne sahip olan Kocaeli Samanlı Dağları‘nda en yüksek bir yer olan tepe Kartepe’dir. Kış mevsiminde turistik faaliyetlerin yoğun geçmesi açısından oldukça önemli bir yer olarak görülmektedir.

Selim Sırrı Paşa Konağı

Selim Sırrı Paşa Konağı

Kocaeli’nin unutulmaya surat tutmuş değerli yapıtlarından bir tanesi olan Vidinli Sırrı Paşa Konağı, yakın tek vakitte restorasyon çalışmalarıyla aslına makul olarak yenilendi. Restorasyon çalışmaları esnasında konağın süslemelerine ve duvar işlemeleri yeniden köklü durumlarına getirilmiştir.
Vidinli Sırrı Paşa Konağı, 19. asır sivil mimari örneklerinden biridir. Konak, İzmit Mutasarrıfı Selim Sırrı Paşa doğrulusunda yaptırılmıştır. Konağın haremlik ve selamlık olmak suretiyle iki kısmı mevcut. Yakın tek vakitte viran olmuş bu tarihi binan restore çalışmalarının sonrasında köklü görkemine kavuşmuş olup, bu vaziyet konağın ziyaretçi miktarını epey arttırmıştır.

Tahtalı Göleti

Tahtalı Göleti

Türkiye’nin en büyük 6. göleti olan Tahtalı, Kocaeli şehrinin Kandıra ilçesinde yer almaktadır. Üçtepeler Köyü mevkiindedir. Yeşille kaplı olan göletin çevresi, sakin ve huzur dolu, görülmeye değer, güzel bir atmosfere sahiptir. Gölet içerisinde bolca balık bulunmaktadır.

TEMA Vakfı’nın çalışma alanlarından bir başkası olan Tahtalı Gölet’i, fıstık çamı ve süs ağaçları ile çevrilidir. Doğa manzarasının olması, göleti eşsiz kılmaktadır.

Babalı Köyü

Babali Plajı

İsmi, sanı daha duyulmamış, Kandıra’nın en uzak ve el değmemiş sahillerinden bir tanesidir Babalı. Buralara gelenlerin birçoğu Kerpe, Kefken ve Cebeci’yi ziyaret ettikten ardından, Babalı’ya uğramadan geçip gidiyor. Meğer Babalı, Karadeniz’in masmavi sularıyla cezbeden, upuzun kumsalı ve bakir doğasıyla, görüp görebileceğiniz en güzel yerlerden biri. Suskun ve sakin tek tatil düşleyenler için en doğru adres olan Babalı’nın el değmemiş doğasına hayran kalmamak elde değil.
Babalı, Kocaeli ilinin Kandıra bölgesine 30 km uzaklıkta tespit edilen, suskun, sakin tek köy. Kalabalık kent hayatından bir miktar olsun uzaklaşmak isteyenlerin ve ailelerin gözdesi olabilecek tek tatil ili aynısı zamanda. Babalı, Kandıra bölgesine en uzak kıyı şeridi bişi özelliğiyle de ilgi çekiyor.

Saatçi Ali Efendi Konağı

Saatçi Ali Efendi Konağı

Gezilecek yerler arasındaki Saatçi Ali Efendi Konağı Kocaeli şehir merkezindedir. 1776 yılında I. Abdülhamit zamanında inşa ettirilmiştir. Kocaeli içerisinde denize bakan bir yamaç üzerine kuruludur. Konak ahşap kepenkli, parmaklığı bulunan pencereli, iç-dış duvarında kalem süslemeleri ile dönemin mimarisini yansıtan özelliklere sahiptir.

Yaya olarak Kocaeli Saatçi Ali Efendi Konağı’na ulaşılabilmektedir.

Yeniköy Yazlık Ilıcası

Yeniköy Yazlık Ilıcası

Yeniköy Yazlık Ilıcası İzmit – Gölcük karayolu üzerinde Yeniköy mevkiine giden yolun ardından Yeniköy Yazlık Ilıcası’na varılmaktadır. Sağlık turizmi amacıyla Kocaeli sınırları içerisinde gezilecek yerler planlamanızda bulunan ılıca, 1 metre derinliktedir. Havuzun su sıcaklığı ise 40 derecedir. Birçok rahatsızlığa iyi geldiği bölge halkı tarafından da bilinmektedir.

Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi

Kocaeli Arkeoloji ve Etnografya Müzesi, İzmit İlçesi İstasyon Caddesi’nde 21 dönümlük alan üzerine inşa edilmiştir. Eski Gar Alanı olan yerde inşanın planı Alman Otto Ritter tarafından çizilmiştir. 1873 ile 1910 yılları aralığında inşa edilen yapı, Kocaeli Kültür Varlıklarını Koruma Bölge Kurulu tarafından müze hizmetine açılmıştır.

Kocaeli kentinde gezilecek tarihi yerlerden olan müzede Tamir Atölyesi, Su Deposu, Lojman Binası yer almakta olup sonrasında Tekel Deposu da birleştirilerek eserler için güzel bir sergi salonu oluşturulmuştur. Başka bir döneme ait tarihi eserler sergiye açılmıştır. Paleolitik Dönem’den Osmanlı Dönemi’ne kadarki zaman dilimine ait eserler sergilenenler arasındadır.

Seyrek Kalesi

Seyrek Kalesi

Kerpe Kasabası’nda yer alan Seyrek Kalesi, Kandıra’da yer almaktadır. Antik liman kalesi olup; Kocaeli tatilinde gezilecek yerler planlamanız içerisinde bulunması gereken tarihi yapıdır. Kerpe sınırları içerisindeki iki koya da hakimiyet kurulması için inşa edilen kalenin Bizans Dönemi’nde yapıldığı düşünülmektedir. Eski zamanlardan günümüze kadar iskele olarak kullanılmaktadır.  Kerpe Kasabasındaki kalenin etrafında ziyaret edebileceğiniz bir başka yapı olan Pembe Kayalar da yer almaktadır.

Osmanlı Devleti’nin Karadeniz’in kıyılarını hakimiyet altına almasıyla Kerpe çevresindeki kalenin bir önemi kalmamıştır. Kocaeli’de gezilecek yerler listesinde bulunan kalede, II. Dünya Savaşı esnasında kullanılmış olabileceği izlenimi veren siperler yer alıyor.

Yarhisar Gemi Müzesi

Yarhisar Gemi Müzesi

Gölcük’teki Kavaklı Parkı’ndaki Kocaeli Yarhisar Gemi Müzesi, 2006 yılında halka açık şekilde hizmet vermeye başlanmıştır. Türkiye’de ilk ve tek olarak karaya yerleşmiş gemi müzesinin tarihi geçmişi vardır. Türk Donanması’nda 40 yıl süreyle görevini yerine getirmiş olan gemi Donanma Komutanlığı tarafından Gölcük’e hediye edilmiştir.

Yarhisar Gemisi hediye edildikten sonra Gölcük’te gemi bir müze olarak dönüşümü sağlanmıştır.

Gemiciliği öğretip sevdirmek için dönüştürülmüş olup, Türkiye için bir başka öneme daha sahiptir. Bölgedeki bir diğer örneği teşkil eden Gayret Gemi Müzesi dahil olmak üzere Türkiye’de 3. müze gemisi olan Yarhisar platform üzerinde parçaların birleştirilmesi ile sergilenmektedir.

Yazlık Ilıcası

Yazlık Ilıcası

İzmit-Gölcük yolu üzerinden Yeniköy mevkiine giden yolun ardından Yazlık Ilıca’sına varılabilmektedir. 1 metre derinliğindeki ılıca havuzunun sıcaklığı yaklaşık bir 40 derecedir. Özellikle sağlık turizmi amacıyla bölgeyi ziyaret edenlere hizmet vermektedir. Ilıca, hafta sonu oldukça kalabalık olabilmektedir.

Yazlık Ilıcası, denize 3 km uzaklıktadır. Aile ziyaretleri için uygun ılıcaya giriş ücretlidir. Çamur banyosu yapmak isteyenler için farklı fiyat tarifeleri de uygulanmaktadır.

Kovanağzı Koyu

Kovanağzı Koyu

Kovanağzı Koyu Kocaeli şehrinin Kandıra ilçesi’ndedir. Suyu ve havası ile temiz bir köyde kurulu bölge, son zamanlarda bir tatil beldesi olarak anılmaktadır. Kefken’e yaklaşık 1 km uzaklıktadır. Denizinin sığ olması nedeniyle çocuklu aileler için uygun bir plajdır.

Batı kısmında deniz, doğu kısmında ise yemyeşil orman yer aldığı için eşsiz doğal güzelliklerinden biri olarak görülmektedir. Mayıs ve ekim aralığında gezilip görülmesi gereken tatil yerlerinden biridir.

Kuzuyaylası Milli Parkı

Kuzuyaylası Milli Parkı

Kuzuyaylası Milli Parkı 2011 yılında “tabiat parkı” statüsünü alarak doğa gezginlerinin uğrak noktalarından biri olmaya başlamıştır. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilen milli park, Kartepe İlçesi’ndedir. En önemli özelliklerinden biri İzmit Körfezi ile Sapanca Gölü manzarasına tanıklık eden bir noktada bulunmasıdır.

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Ballıkayalar Tabiat Parkı

Kocaeli, Gebze ve Dilovası ilçelerini kapsayan bir alanda yer alan Ballıkayalar Tabiat Parkı, 1995 yılından beri tabiat parkı olarak faaliyetlerine devam etmektedir. Park, Kocaeli il merkezine yaklaşık 45 kilometre uzaklıktadır.

Tabiat parkında hakim bitki örtüsü maki ve yalancı makidir. Bölgede en çok görülen ağaçlar ise mazı meşesi, Macar meşesi ve kermes meşesidir. Bunun yanı sıra kestane, gürgen, porsuk, söğüt ve göknar ağaçları da bölgede bolca bulunmaktadır. Özellikle bir hafta sonu aileniz ile birlikte keyifli vakit geçirebileceğiniz tabiat parkında doğa ile iç içe güzel bir konumda doğal güzellikleri keşfedebilir, piknik yapabilirsiniz. Bölgeyi, sıklıkla kamp severler tercih etmektedir.

Park içerisinde günlük ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz tesisler de hizmet vermektedir.

Yuvacık Barajı

Yuvacık Barajı

Kocaeli iline bağlı İzmit ilçesindeki Yuvacık Barajı, ilçe merkezine 10 kilometre uzaklıktadır. Gezilecek yerler listesinde dikkat çeken bölgenin doğal güzelliklerini keşfedebilmek adına oldukça faydalı bir alan olarak bulunan Yuvacık, çevresinde ormanlarla kaplı sulak bir bölgeyi kaplamaktadır.

Burada, trekking aktiviteleri, doğa yürüyüşleri yapabilir, aileniz ile birlikte piknik veya kamp yapabilir ve çeşitli ekstrem spor faaliyetlerini gerçekleştirebilirsiniz. Yuvacık Barajı’na oldukça yakın bir konumdaki Menekşe Yaylası da bölgenin doğal güzellikleri arasındadır.

Yuvacık Barajı’na girişler ücretsizdir.

Ballıkayalar Tabiat Parkı’na girişler ücretsizdir.

İzmit Saat Kulesi

İzmit Saat Kulesi

Kocaeli’ne bağlı İzmit ilçesinde yer alan Saat Kulesi, halka açık olarak güzel bir konumda sergilenmektedir. 1900 yılında yapımına başlanmış kulenin inşası 1 yıl sürmüştür. Sultan II. Abdülhamit’in tahta çıkışının 25. yılı olması şerefine yaptırılmış İzmit Saat Kulesi, günümüzde şehrin sembolik yapıları arasında yer almaktadır. Saat kulesine yakın bir konumdaki bir diğer tarihi eser olan Eskihisar Kalesi de bölgenin ziyaret edilebilecek noktaları arasındadır.

Saat kulesi, İzmit sınırları içerisinde Kemalpaşa mahallesi üzerinde görülebilmektedir.

Sapanca Gölü

Sapanca Gölü

Kocaeli ve Sakarya illeri sınırları içerisindeki Sapanca Gölü, İzmit’e yaklaşık 27 kilometre uzaklıkta yer almaktadır. Tektonik yapılı, tatlı su gölü olan Sapanca çevresinde 80’e yakın kuş türünün yaşadığı da bilinmektedir. Gölün suyunun özellikle kış ve bahar mevsimlerinde seviyesinin arttığı gözlemlenmektedir. Doğal yaşam sevenler için ideal bir gezi bulunan gölde doğa ile iç içe bir konumda vakit geçirebilirsiniz.

Sapanca Gölü içerisinde yaşayan canlı türleri arasında en çok karşılaşanları patka, Macar ördeği, sakarmeke, sazan ve turnabalığıdır. Sapanca Gölü çevresinde hizmet veren tesisler arasında butik otel ve bungalow evleri yer almaktadır.

Çevresindeki il merkezlerinde yakın bir konumdaki Sapanca Gölü içerisinde kamp alanları da mevcut durumdadır. Bunun yanı sıra piknik, doğa yürüyüşleri yapabileceğiniz bir alan üzerine kurulu gölde uluslararası sörf ve yelken yarışları da gerçekleştirilebilmektedir.

Seka Park

Seka Park

Kocaeli’ne bağlı İzmit’te deniz manzaralı bir konumda yer alan Seka Park, dünya çapında kurulmuş en büyük kent parkları arasında ön plana çıkmaktadır.

580 dönümlük bir arazi üzerine inşa edilen, oldukça keyifli bir yer olan park içerisinde iskele, kağıt müzesi, kent müzesi ve çeşitli eğlence alanları bulunmaktadır. Yiyecek ve içecek ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz pek çok tesis de bulunan alanda yılın belirli dönemlerinde konser etkinlikleri de düzenlenmektedir. Çocuklu ailelerin sıklıkla tercih ettiği parkta, her yaş kitlesini ilgilendiren alanlar bulunmaktadır.

Kasr ı Hümayun Saray Müzesi

Kasr ı Hümayun Saray Müzesi

Adını, “Padişahın sarayı” anlamına denk gelen Kasr ı Hümayun’dan alan yapı 1800’lü yılların sonlarına doğru inşa edilmiştir. Temellerinin IV. Murat Dönemi’nde atıldığı yapı, günümüze kadar çok az tahribatla ulaşmıştır. Döneminde pek çok Osmanlı padişahını ağırlayan sarayı ziyaret edenler arasında Mustafa Kemal Atatürk de bulunmaktadır.

Dış mekanın görünümüyle oldukça ihtişamlı bir atmosfere sahip olan yapının içi de en az dışı kadar görkemlidir. Zemin ve tavan süslemeleriyle son derece dikkat çekici bir yapı olarak karşınıza çıkacak saray, 2004 senesinde restorasyon çalışması geçirerek kapılarını 2007 yılında tekrar açmıştır.

Kartepe Kayak Merkezi

Kartepe Kayak Merkezi

Dört mevsim değişik renkleriyle ziyaretçilerini büyüleyen Kartepe Kayak Merkezi, kış turizminde de devasa tek dikkate sahiptir. Kocaeli’ye bağımlı olan Kartepe, ehemmiyetli tek kayak merkezi olup; İstanbul’a yakın bişi nedeniyle de daha çok alaka odağı durumundadır. Uludağ’dan ardından en fazla seçenek edilen yerdir aynısı zamanda.Bir cennetin içerisinde, dört mevsim keyifli zamanlar geçireceğiniz Kartepe, kış aylarında da kayak merkezi olarak görev veriyor. Kartepe Kayak Merkezi’ne günübirlik geziler de yapabilirsiniz. İstanbul’a 115 kilometre mesafede bişi, hafta sonlarında da kısa tek tatil yapıp doyasıya eğlence isteyenlerin alakasını görmektedir.

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi

Darıca Hayvanat Bahçesi Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 57 km uzaklıktadır. 1991 yılında Kuş Cenneti adı altında kurulan botanik parka daha sonraları hayvanlar da eklenerek Darıca Hayvanat Bahçesi’ne dönüştürülmüştür. Her yaştan insanın keyifli vakit geçirebileceği bir yer olarak günübirlik bir şekilde gezilebilmektedir.

Osman Hamdi Bey Müzesi

Osman Hamdi Bey Müzesi

Osman Hamdi Bey Müzesi Kocaeli kent merkezine yaklaşık 52 km uzaklıktadır. Osman Hamdi Bey, deniz kenarından 28 dönümlük arazi alarak 1884 yılında kendi çizdiği planı köşk olarak hayata geçirip zamanını burada geçirmeye başlamıştır.

Günübirlik gezilecek yerler arasında bulunan köşk, müze ev olarak meraklıların ziyaretine açıktır.

Gölcük Deniz Müzesi

Gölcük Deniz Müzesi Kocaeli şehir merkezine yaklaşık 20 km uzaklıkta bulunuyor. Müzede deniz tarihimizde verilen şehitlerin anıları aktarılmaktadır. Müzenin bahçesindeki yerler arasında Kıbrıs Barış Harekatı’nda ele geçirilen Rum hücum botu sergilenen eserler arasındadır.

Kefken Turistik Beldesi

Kefken Turistik Beldesi

Kefken Turistik Beldesi Kocaeli il merkezine yaklaşık 60 km uzaklıkta bulunuyor. Kefken, Karadeniz’e kıyısı bulunan Kandıra’ya bağlı turistik bir beldedir. Kefken, güzel plajları, sahili, tepeleri ve doğa harikası ile günübirlik gezilecek yerler listesi planlayanlara hitap edebilmektedir.