Kırklareli Vize Gezi Notları

Kırklareli Vize Gezi Notları

Kırklareli Vize Gezi Notları

Trakya’nın Sakin Şehri Vize

Yaşaması kolay olan şehirleri listeleyen citta slow / sakin şehir listesinde yer alan Vize ilçesi, Trakya turu yapanların genelde geçiş noktası oluyor. İstanbul’dan Kıyıköy ya da İğneada gezi rotası izlerken karşımıza çıkan, genelde gelip geçtiğimiz Vize ilçesinde aslında birkaç saatlik mola vermek çok iyi fikir. İstanbul’a yakın motosiklet rotaları üzerinde de yer alan Trakya hattının birçok konu için uğrak durağı olan Vize’de tarihi güzellikler ve doğal sakinliğe ek olarak, ciddi lezzet durakları da bulunuyor. Yol üstü alışveriş için de iyi bir durak olan Vize; Trakya’daki en çok sit alanına sahip ilçe olarak da gizli turistik değerlere sahip.

İstanbul’a sadece 140 km. mesafedeki Vize ilçesi sakin şehir sıfatıyla tam bir huzur noktası, hele şehirin bunaltıcı havasından, trafiğinden ve keşmekeşinden kaçtıktan sonra gerçekten insana iyi geliyor. Mahmutbey gişelerden sonra bas gaza git rotasında tabelalar yolu gösterecektir.

Yıldız dağları’nın (Istranca) kuzey eteklerinde zengin bir sulak alanda yerleşim tarih öncesi dönemlere kadar uzanıyor. Trak döneminden beri çeşitli nüfuslara ev sahipliği yapmış Vize bölgesi, çeşitli doğal ve tarihi zenginlikleri de turistik olarak taşıyor.

Vize Merkez’de Gezilecek Yerler

Vize Kalesi: Günümüzde sadece bir burcu ve birkaç kalıntısı ayakta kalmış olan Vize Kalesi, şöyle yükseklerden oturup bir sigara içmek için doğru nokta. Güzel bir peyzaj çalışması ile çevresi yeşillendirilmiş olan kale kalıntı bölgesi şehre yüksek bir tepeden bakıyor. (Hadi canım) bir yanda Trakya ovalarını bir yanda da bu şirin sakin ilçeyi izleyebilir, yol üzerinde dinlenebilirsiniz. Şehre girince tabelalar sizi yönlendirecektir.

Kırklareli Vize Gezi Notları

Vize Antik Tiyatro: Vize kalesinden birkaç dakika geriye (merkeze) doğru yürüme mesafesinde karşımıza çıkan Antik Tiyatro, oldukça ve pek korunamayan, leş gibi kullanılan halde olsa da, hiç öncelik vermeden geçer ayak uğramak iyi olabilir. Tarihte neler yapılmış, bu coğrafyadan kimler geçmiş, günümüzde neler var diye sorgulayan her bireye çeşitli küfürler ettirecek tarihi bir nokta.

Kırklareli Vize Gezi Notları

Küçük Ayasofya: Taş ve tuğla duvarlarına ek olarak nadir görülen şekilde tahta çatı (ahşap) ile giriş bölümü kaplanmış olan Küçük Ayasofya Camii bize Makedonya Ohrid’i andırdı. Oldukça güzel bir mimarisi olan eser, 6. yy Bizans döneminden kalma özel bir yapı. Vize Ayasofyası olarak da isimlendirilen yapı, Bizans döneminin en özel mimari eserlerinden biri olarak günümüze de ne mutlu ki korunarak gelmiş. Şuan cami olarak kullanılan Vize Ayasofyas’ının camiye dönüştükten sonraki günümüzdede de kullanılan ismi Gazi Süleyman Paşa Cami.

Kırklareli Vize Gezi Notları

Çamlıktepe Piknik Alanı: İlçe merkezinde yer alan piknik alanı ağaçlık bir ören yeri olarak öne çıkıyor. Çok bir esprisi yok ve günümüzde civarlardaki bölgeler tercih ediliyor olsa da, marketten bir şeyler alıp şehir merkezi yerine burada da atıştırabilirsiniz.

Kırklareli Vize Gezi Notları

Vizenin Sahilleri ve Piknik Alanları ve Mağaralar

Bölgenin en meşhur ve güzel sahili iki sit alanı içinde yer alan, doğa harikası Kıyıköy. Vize – Kıyıköy arası mesafe 38 km. ve ağaçlar arasında oldukça keyifli bir yoldan gidiliyor. Bizim de severek konakladığımız Kıyıköy hakkında notlarımız şurada, tık tık: Kıyıköy Gezi Rehberi

Kazandere ve Pabuçdere: Kıyıköy deltasını oluşturan iki derenin her iki tarafı da bağımsız sahil alanları oluşturmuş. Kıyıköy’e nazaran daha sakin olan bu muhitlere de Kıyıköy merkezden gidebilirsiniz. Oldukça yakın noktalar.

Kırklareli Vize Gezi Notları

Kastro Plajı (Saray): Aslında komşu ilçe Saray ilçesine bağlı olarak meşhur doğal plaj Kastro plajı’nı da burada yazalım. Günümüzdeki adı Çamlı Koy olarak değiştirilmiş olan Kastro plajına ulaşım için kendi aracınız gibi Esenler Otogarı’ndan kalkan Saray araçlarını da kullanabilirsiniz. Ayrıca Kırklareli ve Tekirdağ merkezlerden de toplu taşıma ile Kastro’ya gidilebilir. Kastro’da ücretsiz çadır atılacak yerler olmakla beraber, kamp konaklamaları da kişi başı 15 – 30 TL arası (kişi sayısına bağlı olarak) değişiyor.

Kırklareli Vize Gezi Notları

İğneada: Türkiye’nin en güzel doğal ortamlarından İğneada, kıyı boyunca ilerlersek Karadeniz’in en batısında yer alan yerleşimimiz. Longoz ormanları, gölleri ve denizi ile tam bir doğa cenneti için geniş rehberimiz var: İğneada Gezi Rehberi

Kırklareli Vize Gezi Notları

Vize’de mağara ziyaretleri de çok popüler. Yenesu Mağarası, Domuzdere Mağarası ve Kıyıköy Mağarası en meşhur, ziyarete açık tarihi ikamet geçmişleri olan doğal güzelliklerimizden. Ayrıca meşhur Dupnisa Mağarası’nda da ulaşım için Vize’den geçiş yapılabilir. Dupnisa’yı da İğneada Gezi Rehberi’mizde anlattık. Tık tık: İğneada Gezisi