Kırıkkale’de Gezilecek Yerler

Selvez Koyu
Kırklareli’nin Vize bölgesine bağlı Kıyıköy kasabasına 4 km uzaklıkta yer alıyor Selvez Koyu. Selvez Koyu, Kıyıköy’de tespit edilen koyların en sakini ve genellikle aileler doğrulusunda seçenek ediliyor.Limanın derhal ilerisinde bulunan Kıyıköy, yaz aylarında denize girmek için gelen ailelerin akınına uğruyor. Ayrı olarak Selvez Koyu, kamp ve karavan tutkunlarının da seçenek ettiği noktalardan biri.
Kıyıköy Mağarası
Kıyıköy Mağarası, Kırklareli’nin Vize bölgesine bağlı Kıyıköy kasabasının 2 km güneyinde bulunuyor. Yöre halkı doğrulusunda Devasa Kurudere olarak malum akarsu yatağının yamacında bulunan Kıyıköy Mağarası, görülmeye kıymet tek tabii oluşum olarak ilgi çekiyor.
Kireçtaşı içerisinde ilerleyen fosil-yarı aktif olan Kıyıköy Mağarası, vadi tabanının 25 metre yüksekliğinde ve yamaçta yer alması nedeniyle ulaşımı bir miktar zor. Mağaranın içinde ise kırmızı ve kahverengi mağara kelebekleri ile yarasalar yaşıyor.
Kıyıköy Kalesi
Kıyıköy kasabasını ciddi anlamda kuşatan, Bizans devresine ilişkin olan Kıyıköy Kalesi, 6. asırda Jüstinyen devrinde yapılmış. Üzerindeki harçtan da anlaşıldığı kadarıyla, kalenin 9. ve 10. yüzyıllarda onarım edildiği düşünülüyor.
Kıyıköy Kalesi, güneyde Kazandere, kuzeyde ise Pabuçdere arasında, denize doğru uzanan tek yamaç üstünde kurulmuş.
Bugün ikinci burcunun sahip olunan bulunmadığı Kıyıköy Kalesi’nin 6 metreye kadar artan surları bulunuyor. Bu surların güneyinde ise saklı tek kapı sahip olunan ve kaleden bu yapıya 180 basamak ile iniliyor. Şu zamana kadar kalenin en iyi korunan bölümü ise hiç kuşkusuz saray kapısı.
Pabuçdere
İstanbul’un kuzeybatısında, Istrancaların en yüksek noktası olan Mahya Tepesi’nin güney yamaçlarında doğan Pabuçdere, Kıyıköy’ün en can alıcı noktalarından biri olarak ilgi çekiyor. Kıyıköy’ün kuzeyinden Karadeniz’e dökülen Pabuçdere’nin, Kıyıköy kasabısının derhal yanısıra, denizle kavuştuğu yerde tek plajı da bulunuyor.
Yerli ve ecnebi turistlerin kesif alakasıyla karşılaşan Pabuçdere’de motorla veyahut kayıkla gezinti yapılabiliyor. Ayrı olarak derede sazan ve kefal balıkları da avlanabiliyor. Pabuçdere’nin suyu epey soğuk fakat tek o kadar da temiz.
Panayır İskelesi Koyu
Panayır İskelesi Koyu Kışlacık Köyü’nde, bölge merkezine 47 km uzaklıkta bulunuyor. Başka koylara kıyasla henüz iyi korunduğu belirlenmiş olan Panayır İskelesi Koyu’nun, 20 metre genişliğinde ve tahminen 200 metre uzunluğunda tek kumsalı var. Koyun geri kalan bölümü ise yemyeşil tek ormanla kaplı.
Gözlerden uzak bişi burayı kamp ve karavan turizmi için epey elverişli hale getirmiş. Kamping kısmı dışında kısıtlı ve epey itinalı olmayan sezonluk tesisler de bulabilmek olası Panayır İskelesi Koyu’nda

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir