Kilis’te Gezilecek Yerler – Kilis Gezi Rehberi

kilis'te gezilecek yerler

Salih Ağa Kasteli


Tabakhane Mahallesi’nde Tabakhane Camisi yakınında olan bu kastel, 1855 seneninde Salih Ağa isimli tek yardımsever doğrulusunda yaptırılmıştır. Kilis’te Gezilecek Yerler konusunda başlarda gelir.

Yol kotundan bir miktar alçakta, sundurmalı tek yapı olan bu kastelin tek ana girişi, iki de yan girişi vardır. Kasteli abiye kılan sivri kemerler ayaklara bindirilmiştir. Kastelin önündeki musluğun altında taştan yapılmış tek tekne; ayna taşının da iki yanısıra maşrapa koymağa yarara birer adet niş (maşrapalık) vardır.
İpşir Paşa Kasteli


Şehit Sakıp Mahallesi’nde İpşir Paşa Caddesi’ndedir.Dikdörtgen tasarılı, önü sundurmalı tek kasteldir. İki girişi sivri kemerli olup, kemerler ayaklar üstüne oturtulmuştur. Kastelin ana girişini gerçekleştiren sivri kemerin tepesinde etrafı zincir biçimli tek motifle süslenmiş tek delik ve bunun iki yanısıra nebat desenli motiflerle süslenmiş birer rozet vardır. Ana girişin solundaki kemer ise yalındır.Ayna taşının üstünde tespit edilen ve muhtelif modelleri sahibi olan (yaprak, palmet) yapım, tamir yazıtları ile rozeti mermer olup, epey ilgi çekicidir.
Fellah Kasteli


Ebulula Mahallesi’nde Tokatlı Reşit Sokağı ile Mercidabık Caddesi yakınındadır.Arapça isiminin dilimizdeki karşılıklarından biri “ekinci, rençper, ekin eken ve biçen;” kelimesi olmasından bu kastel daha fazla böyle kişileri gereksinm1643 seneninde uygulanan bu kastel, işlek (kaynak kişi) ve yazılı kaynaklara göre yörede Belediyece uygulanan yol çalışmaları esnasında yeri değiştirilmiş ve özgünlüğünü yitirmiştir.Dikdörtgen tek planı sahibi olan yapı sundurmalı olup, Diğer yönlüdür. Sathi tek nişe yerleştirilen musluklar yapının önünde olup, yol kotundan birkaç basamak alttadır.
Nemika Kasteli


Deveciler Semti Adnan Menderes Parkı köşesindedir.1911 seneninde Abuş Hanım isimli tek hayırseverin, kızı Nemika Hanım için yaptırdığı bu kastel ardından uygulanan tamir ve müdahalelerle özgünlüğünü yitirmiştir. Yapının tek duvarı düz olup başka üç duvarı sağır kemerlidir. Kastelin manzarası etkileyen süslemeler, yuvarlak kemerler ile bunların oturduğu mukarnaslı konsollardır.
Kurdağa Kasteli


Bölük Mahallesi’nde Kurdağa Caddesi ile Binbaşı Sokağı yöresindedir. 1635 seneninde Kilis voyvodası Kurdağa doğrulusunda yaptırılmış Diğer girişli tek çeşmedir. Kilis’te Gezilecek Yerler ve Turistik mekanların en başlarında gelir ve oldukça rağbet görür.

Ön suratı düzgün kesme taş, arka yönü moloz taşlarla örülmüştür. Kastelin önünde sivri kemerli derince tek niş ile ayna taşının iki yanısıra maşrapa koymaya yarayan (maşrapalık) sivri kemerli iki niş henüz vardır.