Kazdağları

Kazdağları

Hafta sonu tatili için her gidenin buraya yerleşme hayalleri kurduğu Türkiye’nin en önemli turistik yörelerinden biri olan Kazdağları, Balıkesir ve Çanakkale arasında konumu paylaşılamayan bir doğa harikası. Edremit Körfezi’nin kuzeyinde bulunan Kaz dağları, doğanın kucakladığı yemyeşil doğası ve yüksek oksijen seviyesi ile her mevsim sunduğu farklı güzelliklerle doğa aşıklarını kendisine hayran bırakıyor.

Kazdağları

Çanakkale ve Balıkesir arasında geniş bir coğrafyaya yayılmış olan Kaz Dağları, doğanın içinde zihni ve bedeni dinlendirmek için gidilebilecek yerler arasında üst sıralarda kesinlikle yer bulmalıdır. Özellikle bahar ve yaz aylarında daha fazla canlanan bölge gerek Kazdağı Milli Parkı içerisinde gerek milli parkın civarında gezip görülmesi gereken yerlere ev sahipliği yapıyor.

kazdağları milli parkı

Türkiye’nin oksijen oranı en yüksek bölgesi olan Kaz Dağları, olağanüstü doğası, tertemiz havası, çevrede yer alan konaklama merkezleri, kendine has bitki türleri ile unutulmaz bir tatil sunuyor.

Biga Yarımadası bölgesindeki en yüksek zirveyi de içeren bir sıradağı kapsayan İda Dağı olarak da bilinen Kaz Dağları, doğanın tadını çıkarmak, huzur bulmak ve dinlenmek isteyenlere tam aradıkları imkânı sunuyor.  Türkiye’nin ve dünyanın her yerinden turistlerin Kaz Dağları’na akın ettiği yılın her mevsiminde güzel olan Kaz Dağları’nı mutlaka bir an önce keşfe çıkmalısınız.

Nasıl Gidilir?

Kara Yolu: İstanbul’dan Kaz Dağları’na özel aracınızla yaklaşık olarak 6 saatlik bir yolculuk sonunda ulaşabilirsiniz. Otobüs yolculuğu ise ortalama 7 saate denk geliyor. İzmir şehir merkezi ile Kaz Dağları arasında mesela ise 218 kilometre. Özel araçla 3 saatinizi alacak. Eğer Ankara’dan geliyorsanız 650 kilometreli mesafesiyi göze almalısınız.

Deniz Yolu: İstanbul yönünden Balıkesir’e özel araç ile gitmeyi seçenlerin bir başka tercihi de feribot olabilir. Yenikapı’dan feribota binildiğinde Bandırma’ya kadar olan güzergah yaklaşık 2 saat sürüyor. Zamandan kazanmak istiyorsanız, deniz havası eşliğinde fazlasıyla kazanırsınız.

Hava Yolu: 1 saatlik uçak seyahati ile Balıkesir Koca Seyit Havalimanı’na ulaşabilirsiniz. Haftanın her günü İstanbul ve Ankara’dan düzenlenen seferler var. Unutmayın! Havalimanına indikten sonra her şey bitmiyor, yaklaşık 1 saatlik bir yolunuz daha var.

Nerede Kalınır?

Kaz Dağları’nda konaklama için iki seçenek var. Birincisi civardaki mütevazı oteller ikincisi ise alan kamp alanları. Kamp için sadece Milli Park’ın içerisinde izin var.

Gezilecek Yerler

Her mevsimde farklı güzellikler sunan Kazdağları’nda görülmesi gereken pek çok özel yer bulunuyor.

  • Çamlıbel Köyü: Çamlıbel Köyü’nün içinde nefis bir manzara eşliğinde piknik yapabilirsiniz.
  • Mıhlı Şelalesi: Doğa ve fotoğraf meraklıları için benzersiz kareler sunan Mıhlı Şelalesi’nde, kemerli köprüsü ile tarihi değer taşıyor.
  • Zeus Altarı: Çam ağaçlarının ortasında yer alan Zeus Altarı, antik dönemi temsil ediyor.
  • Yeşilyurt Köyü: Arnavut kaldırımlı yolları, taş evleri, çam ve deniz ağaçları ile tabiat harikası köy ziyaretçilerden 100 tam puan alıyor.