Kayseri’de Gezilecek Yerler

Şeker Gölü


Kayseri-Kocasinan’da tespit edilen Şeker Gölü, hem doğasıyla hatta tarihi değeriyle şaşırtıcı tek manzaraya sahiptir.
Keykubat Dağı eteklerinde tespit edilen Şeker Gölü, külüstür dönemlerde Keykubat Gölü olarak adlandırılıyordu. Ama son zamanlarda şeker fabrikasının arazisi içinde kalması, isminin de Şeker Gölü olarak anılmasını sağlamıştır. Gölün güney batısında I. Alaaddin Keykubat’ın kendi için yaptırdığı tek köşk bulunmakta.
Derevenk Vadisi


Kayseri-Talas’taki Derevenk Vadisi, yerleşim bölgesine epey çok yakın olduğu halde epey çok bilinmeyen, bilinse de gezilmeyen tek bölgedir. Zira, vadiye gidebilecek düzgün tek yol olmamakla beraber vasıta trafiğine kapalı tek yerdir. Yanlızca yürüyüş yapacaklar için en uygun olup, bulgu yolculukları yapanlara ev sahipliği yapar.Derevenk Vadisi, Talas ve Tavlusun Köyleri arasında uzanmakta.
Hasbek Kadı Kümbeti


Hasbek Kadı Kümbeti, Kayseri’nin kent merkezine yakın olan Sağlık kurumu Caddesi üstünde bulunuyor.Selçuklu döneminin en köklü kümbetlerinden bir tanesi olan Hasbek Kadı Kümbeti, 1184-1185 seneleri arasında yapılmıştır. Bu bulguyu şu zamana kadar gelen kitabesinden öğrenmekteyiz. Yapının mimarisi sekizgen tasarılı olup, üzerindeki konik çatı da sekizgen tek şekle sahiptir. Kümbetin içindeki sandukalar ne yazık ki şu zamana kadar kadar ulaşamamıştır. Kayseri’nin kent ortasında yer almasından dolayın epey çok ziyaret edilmektedir.
Beşparmak Kümbeti
Kayseri-Erkilet yolu üstünde tespit edilen Beşparmak Kümbeti, her ne kadar tarihi ile ilgili pek çok malumat vermese de kentin en görülesi eserlerinden biridir.
Kümbetin Anadolu Selçuklu döneminde inşa edildiği ön görü edilmekte olup, 13. ve 14. yüzyılla tarihlendirilmektedir. İki katlı tek yapıya bulunduran kümbetin üst katı mescit olarak kullanılmıştır.
Barsama Vadisi

Tabii güzellikleriyle göz kamaştıran Barsama Köyü (şimdiki ismi Çavuşağa Köyü), Kayseri-Sivas yol ayrımına gelmeden 1 kilometre geride bulunmaktadır.
Köyün derhal sağında uçsuz bucaksız tek vadi görünür. Köyle aynısı ismi taşıyan Barsama Vadisi, tabiat resimleri çekmeye bayılanlar için eşi benzeri olmayan tek bölge. Barsama Vadisi’ni uzun uzun gezmenize lüzum yok. Belirlenmiş tek yerde durarak vadinin tüm güzelliğine kolaylıkla tanık olabilirsiniz.
Alaca Kümbet
Alaca Kümbet, Kayseri’nin Melikgazi bölgesinde yer alıyor.Şehrin simgelerinden bir tanesi olan bu tarihi yapı, kitabesindeki istihparata göre 1280 seneninde Buyruk Cemaleddin bin Muhammed doğrulusunda yaptırılmıştır. Kümbetin yapımında kesme taş kullanıldığı görülmektedir. Mimarisi kare planlıdır ve kümbetin üstünde piramit şeklinde tek külah bulunmaktadır. Kümbetin giriş kapısı kuzey yönündedir.