Kars’ta Gezilecek Yerler

Her köşesinde hem tarih fışkıran hem de doğal güzellikleri bulunan ülkemizi keşfetmeye değer muhteşem adresler yer alıyor. Bunlardan bir tanesi de Kars ilimiz. Özellikle Doğu Ekspresi’nin turizme kazandırılmasıyla il büyük bir gelişme yaşadı ve her gün de yaşamaya devam ediyor. Muhteşem doğal güzellikleri ve tarihi adresleriyle turistlerin ilgi odağı konumunda olmuştur. Tarihi eserleri arasında Ani Harabeleri ise en çok merak edilen yer olarak yer alıyor. Sosyal medyada da çok ilgi gören Ani Harabeleri fotoğraf severlerin ve fotoğraf çekmek için harika bir adres. Kars’ta gezilecek yerler sadece Ani Harabeleri’nden ibaret değil muhteşem doğa harikası adreslerini keşfedelim.

ÇILDIR GÖLÜ

Ardahan ile Kars arasında kalan Çıldır Gölü muhteşem bir doğal görünüme sahip. Çevresinde keşfedebileceğiniz canlı yaşamı bulunan göl kışın tamamen buz tutarak kışın ziyaretçilerine göz kamaştıran bir doğal güzelliği ziyaretçilerine sunmaktadır. Turistler üzerinde atlı ve kızaklı kayak yapabiliyor. Aynı zamanda göl üzerinde gezinti yapmak da Kars’ta yapılacak aktiviteler arasında yer alıyor. Çıldır Gölü aynı zamanda ‘Eskimo’ usulü balık tutmak için tercih edilen yerlerden. Göl üzerinde açılan deliklerden balık tutmak çok keyifli.  Kars’ın meşhur yemeklerine Çıldır Gölü’nde ellerinizle tuttuğunuz balığı da ekleyebilirsiniz.

ANİ HARABELERİ

UNESCO Dünya miras Listesi’nde bulunan Ani Harabeleri sadece Kars için değil aynı zamanda ülkemiz için de çok önemli bir yere sahip. Anadolu’da yer alan ilk cami Ani Antik Kenti’nde bulunuyor. Bu sebeple Kars’ta gezilecek yerler denildiğinde listenin ilk başlarında bu güzide gezi mekânı yer almaktadır.

SARIKAMIŞ ŞEHİTLİĞİ

Kars’ta mutlaka uğramanız gereken yerlerden biri de Kars Şehitliği. 1. Dünya Savaşı’nda  37 bin askerimizi şehit veren Kars savaşın gidişatını değiştiren önemli bir yere sahip olmuştur.

KÜMBET CAMİİ

Havariler Kilisesi olarak da adlandırılan Kümbet Camii Doğu’nun Ayasofya olarak da nitelendiriliyor. 10. Yy da Ermeni kilisesi olarak inşa edilmiş daha sonra camiye çevrilmiştir. 11. Yüzyıldan beri cami olarak hizmet vermekte olan tarihi yapı günümüzde turistlerin uğrak yerlerinden biri. Muhteşem mimarisi yüzyıllara meydan okurken gezginlerin de fotoğrafladığı yer olmuş.

KATHERİNA AV KÖŞKÜ

Kars’ta gezilecek en güzel yerlerden biri de Katherina Av Köşkü oluyor. Sarıkamış’ın yemyeşil ormanları arasında bulunan bu av köşkü 19. Yüzyıl Baltık mimarisinin en güzel örneğini sergiliyor. Günümüzde koruma altında bulunan tarihi yapı fotoğraflanmaya ve fotoğraf çekilmeye değer.

BÜYÜK KATEDRAL

Ani Antik Kenti’nde bulunan katedral Selçuklu Sultani Alparslan tarafından camiye çevrilmiş. Muhteşem mimariye sahip tarihi yapı Anadolu’da fetih namazının kılındığı ilk yer olma özelliğine sahip olduğundan tarih severler için çok öneme sahiptir.

TİGREN HONENTS KİLİSESİ

Tigren Honents tarafından inşasına başlanan kilise 1215 yılında yapılmış. Kilisenin duvarlarındaysa Hz. İsa’nın doğumundan ölümüne kadar olayların tasvir edildiği fireskler bulunuyor. Kars’ta gezilecek yerler içerisinde muhteşem detaylara sahip olan dini ve tarihi önemi büyük yerlerden biri burası.

AZİZ PRKCİH KİLİSESİ

11. Yüzyılda yapımı başlanan kilise 14. Yüzyılda restore edilmiş ve günümüze kadar gelmeyi başarabilmiş. Muhteşem bir mimarisi ve keşfedilmeyi bekleyen detayları bulunuyor.

KUYUCUK KUŞ CENNETİ

182 kuş türüne ev sahipliği yapan cennet gibi bir köşe Kuyucuk. Kars’a gelen herkesin büyük ilgisini çeken kuş cennetinde farklı kuşları gözlemleyebilirsiniz.

SELÇUKLU KERVANSARAY

Selçuklu mimarisinin en güzel örneği olan kervansaray gezilecek en güzel adreslerden de biridir. Ören Yeri’nin merkezinde bulunan Selçuklu kervansarayı gezginlerin uğrak yerlerindendir.

BEYLERBEYİ SARAYI

Kars Kalesi’nin altına lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan Beylerbeyi Sarayı tarihi bir öneme sahip görülmesi gereken güzide yerlerden biri. 1579 yılında inşa ettirilen iki katlı saray Hükümet Konağı olarak kullanılması amacıyla yapılmış.

KAYAK MERKEZİ

Sarıkamış Kayak Merkezi çok eğlenceli vakit geçireceğiniz bir yer. Çam ormanlarından oluşan çevresi keşfedilmeye değer kayak merkezinde konaklamak için de yerler bulunuyor. Pistleri çok büyük ve her düzeyde kayak yapmak için ideal.

TAŞ KÖPRÜ

3. Murat emriyle Lala Mustafa Paşa tarafından yaptırılan köprü Kars Çayı üzerine kurulmuş. Her adımından tarihi değer çıkan Kars’ta görülmesi gereken yerlerden biri. Üç kemerli olan köprü Kaleiçi mahallesi ile Sukapı Mahallesi’nin ayrıldığı yere yapılmış.

GAZİ AHMET MUHTAR PAŞA KONAĞI

19. Yüzyılda inşa ettirilen konak 93 Harbi sırasında Ordu Komutanı Gazi Ahmet Muhtar Paşa tarafından bir süre Karargah Binası olarak kullanılmış. 2001 yılında restore edilen bina galeri olarak günümüzde hizmet vermektedir.

KARS MÜZESİ

Tarihi açıdan çok büyük öneme sahip olan şehir Kars değerli eserleri de bünyesinde barındırıyor. Harika detaylarla dolu olan şehirde kazı çalışmalarında elde edilen eserler Kars Müzesi’nde yer alıyor. İpek Yolu üzerinde bulunması ve Ani Harabeleri ören yerinin burada ulunması müzenin de zengin içeriğe sahip olmasını sağlamış.

EBUL HASAN HARAKANİ TÜRBESİ

Ebul Hasan Harakani 1064’den önce Anadolu’nun Türkleşmesi için gelen ermişlerden biridir. Anadolu’ya gelen ili evliyalardan olan Harankani’nin “Türkmenistan’dan Şam’a kadar yaşayan birisinin eline diken batsa acısı benim acımdır” şeklindeki sözleri ermişliğini dile getirmektedir. Türbesi ziyaret edilebilir.