Kars’ta Gezilecek Yerler

Cıbıltepe Kayak Merkezi
Kars-Sarıkamış’ta bulunan Cıbıltepe Kayak Merkezi, çoğunlukla yakın illerden gelen turistleri ağırlamaktadır. Defa çok kesif bir ilgi görmese de görkemli tabiatı, çamlar arasındaki beyaz örtü gibi serilen karları gören herkes büyülemektedir.Cıbıltepe Kayak Merkezi, Kars il merkezine tahminen 55 kilometre mesafede olup, Çamurlu Dağ’da yer almaktadır. Kayak ortasında 5 etaplı pist bulunuyor.
Büyük Katedral
Kars Devasa Katedral, kentin en merak edilen tarihi değerlerinin başında geliyor. Devasa Katedral’in yapımı M.S. 990 senelerine dayanmakta.Büyük Katedral, Bagratlı Kralı II. Sembat doğrulusunda inşa edilen yapı Katedral Kraliçe Katrenide doğrulusunda M.S. 1000-1010 seneleri aKars Devasa Katedral’in dayanıklı mimarisinin tamamında kesme taş kullanıldığı görülmekte. Mimarı, aynısı yüzyıldaAyasofya Camii’nin tamiratını yapmış Tridat’tır. 1060’lı senelerde Sultan Alparslan’nın Hatıra bölgesini fethetmesiyle beraber katedral camiye çevrilmiştir. Hem de fethin ilk namazı bu katedralde kılınmıştır. Camiye çevrildikten ardından Fethiye Camii ismini almışrasında bitirilmiştir.
Kars Selçuklu Sarayı
Ani Harabeleri’nin tek parçası olan Selçuklu Sarayı, viran tek halde olsa da mevcut taş işçiliğiyle hala ilgi çekici.Kars Selçuklu Sarayı, Selçukluların Ani bölgesini fethettikleri dönemde inşa ettiği yapılardan biri… Yapım senesi net olarak bilinmese de 12. asır eserlerinden biri bulunduğu ön görü ediliyor. Sarayın yıldız motifleri Selçuklu taş işçiliğinin en iyi örneklerini oluşturmakta. Dikdörtgen tek tasarıya bulunduran saray tek salon ve salon etrafındaki odalardan oluşuyor.
Genç Kızlar Kilisesi
Kars-Arpaçay Nehri kıyısında, doğanın içinde sakladığı ve koruduğu en köklü yapılardan bir tanesidir Genç Kızlar Kilisesi.
Türkiye-Ermenistan hududuna yakın olan kilise, sarp tek kayalık üstünde yer alır. Ehemmiyetli tek kervan yolu üstüne inşa edilmiştir. Yapım tarihi net olarak bilinmese de 13. asır eserlerinden biri olarak ön görü edilir. Genç Kızlar Kilisesi’nin mimarisi silindirik tek tasarıya sahip. Bilhassa dış cephesindeki geometrik süslemeler hala görünürlüğünü koruyor.
Havariler Kilisesi
Kars il merkezine bağımlı olan Kaleiçi Mahallesi’ndeki Havariler Kilisesi, mimari yönden Selçuklu kümbetlerine benzediği için son zamanlarda Kümbet Camisi olarak adlandırılmaktadır.
12 Havari yerine inşa edilen kilise, Bagrat Kralı Abbas II. Takavor doğrulusunda yaptırılmıştır. Yapım senesi 932-937 seneleri arasında kabul edilmektedir. Camiye ise 1064 seneninde gerçekleşmiş olup, 1877-1878 seneleri arasında ise Rum Ortodoks Kilisesi olarak kullanılmıştır. Havariler Kilisesi’nin kitabesi bulunmamaktadır. Havariler adını ise kubbesinin altında tespit edilen 12 Havari figüründen almaktadır.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir