Karaman’da Gezilecek Yerler

Zeyve Pazarı

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman’ın Ermenek bölgesinde hem doğanın içerisinde sakin tek yolculuk inşa etmek hatta eğlenceli tek alış veriş inşa etmek isteyenler için unutulmayacak kadar güzel tek gezi noktası var. Zeyve Pazarı… Karaman’da Gezilecek Yerler başında gelmektedir.
Ermenek’in bölge merkezine epey girmeden tabelalar sayesinde Zeyve Pazarı’na rahatlıkla ulaşabilirsiniz. Pazarın kurulduğu mevki, ihtiyar çınar ağaçlarıyla dolu… Yöre halk yetiştirdiği sebze ve meyveleri burada satmakta, hem turistlere hatta yerli halka… Bu arada yöresel el sanatları ürünleri de satılmaktadır. Bu ananenin tam 600 senedir devam ettiği biliniyor.

Dereköy Fisandon Kilisesi

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman’ın Merkez ilçesindeki Dereköy’de tespit edilen Fisandon Kilisesi, kentin kiliseyken camiye çevrilmiş Diğer yapısıdır.
Hangi sene yapıldığı meçhul kilise, 9. yüzyılla tarihlendiriliyor. Kilise 1573-1574 senelerinde ise Yusuf Sinan Paşa doğrulusunda camiye çevrilerek Müslüman cemaatinin iman mekanlarından biri olmuştur. Dereköy Fisandon Kilisesi ile ilgili tarihte ilk soz eden kili Bizans sanat tarihçisi Strzygowski’dir. Yapı, kayalık tek tümsek üstüne heyetmiş olup, Yunan haçı planında inşa edilmiştir.

Hürrem Dayı Evi


Eşi benzeri olmayan tek mimariye bulunduran Hürrem Dayı Hanesi, Karaman’ın en fazla ziyaret edilen noktaları arasındadır. Konak, turizm yönünden değerli tek yere sahip olup, gören herkesi değişik tek atmosfere sürükler.
Hürrem Dayı Hanesi, il merkezine bağımlı olan Koçak Dede Semti içerisindedir. Bu arada ananesel Türk ev mimarisinin en güzel örneklerinden biri olarak gösteriliyor. Odanın ahşap süslemeleri, kalem işi süslemeleri harbiden büyüleyecek kadar muhteşem.

Çeşmeli Kilise (Karaman’da Gezilecek Yerler)


Çeşmeli Kilise, Karaman il merkezindeki Tapucak Semti hudutları içinde bulunuyor. Kilisenin resmi kayıtlardaki ismi Surp Asvadzadzin Ermeni Kilisesi’dir.
Bizans dönemiyle tarihlendirilen kilise, bilhassa Cumhuriyetin ilanından ardından 19980’li senelere kadar cezaevi olarak fonksiyon görmüştür. 2007 seneninde ise Kültür Bakanlığı’nca restore edilerek kilise olarak yeniden açılmıştır. Henüz evvelki dönemlere kilisenin freksleri kapatılmış olsa da, nihai restorasyonu esnasında freskolar gün yüzüne çıkarılmıştır.

İncesu Mağarası (Karaman’da Gezilecek Yerler)


Karaman’ın her köşesinden değişik tek bulgu noktası çıkıyor.Zengin tek kültür, koca bir tarihe ev sahipliği yapmış Karaman’da enteresan tek atmosfere bulunduran İncesu Mağarası görülmesi istenilen noktalar arasında yer alıyor.Mağara Taşkale Kasabası’na 9,5 kilometre kadar uzaklıkta. Mağarada miyosen kireç taşları görülmekte. Esasından iki mağaradan oluşuyor.Tamamı ile yatay tek yapısı bulunmaktadır ve bilhassa damlataş itibariyle epey zengindir. epey yağışlı dönemlerde İncesu Mağarası’nda ufak tek yeraltı nehri oluşuyor.
Tartan Evi


Karaman’ın köklü ailelerinden birine ilişkin olan Tartan Hanesi, 19. asır mimari özelliklerine sahiptir. İki katlı tek yapısı olan ev, Topucak Mahallesi’nde bulunan Tartan Sokak’ta bulunuyor.Merkezi tek konuma sahip bişi ulaşımı epey kolaylaştırıyor. Tartan Evi’nin alt katı daha fazla günlük sarfedilen mekandır. Mutfak, kiler, buzhane gibi sekmeler alt katta yer alıyor. Üst katta ise oturma kısımları ve yatak odaları yer alıyor.