Karaman’da Gezilecek En Güzel Yerler

Karaman kalesi

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman’da Görülecek Yerler, Civarı’ndaki Turistik Noktalar

İç Anadolu’nun küçük ve kapalı şehri Karaman’da kısa sürede tamamlanacak bir temel listenin varlığından söz edebiliriz. Kent için yazdığımız genel rehberimize mutlaka göz atarak Karaman gezi yazımızı okumayı unutmayın. Hem kenti ziyaret edenler hem de yaşayanlar için Karaman’da ne yapılır sorusunun, gezilecek görülecek yerler kısmı bu yazımızda yer alıyor. Turistik olarak zayıf şehir merkezi kadar Karaman civarındaki tarihi ve turistik yerler ile ören yerlerini de sıralamaya çalıştık.

* Tüm Karaman görselleri alıntır

Genel notlar, hatıralar ve geniş Gezi Rehberi için tık tık

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman  Merkez’in Turistik Noktaları

Belirttiğimiz gibi şehir merkezinin herhangi bir esprisi yok. Yine de gitmişken ziyaret listesi yapabileceğiniz basit bir check-list’ten söz edebiliriz.

Karaman kalesi: Kente nispeten yüksek bir yerden bakan Karaman Kalesi, tipik Anadolu yerleşimlerinin en turistik noktası. Karaman Kalesi’ni benzerlerinden ayıran noktası ise günümüzde etkinliklerde kullanılıyor oluşu. Çay bahçesinin yanı sıra özellikle yaz aylarında konserler ve etkinlikler burada yapılmakta. Tarihi tahmini olarak 11. yy’a dayanan kale 4 burçlu, geniş bir konuma sahip.

Hatuniye Medresesi: 1382 yılından kalan Medrese, geometrik yapısı ve bitkisel motifleriyle mimari bir güzellik. Çağının önünde olan yapı Osmanlı Sultanı Murat Hüdavendigar’ın kızı Nefise Sultan tarafından inşa edilmiş. Günümüzde restoran kafe olarak hizmet veriyor.

Hatuniye Medresesi

Aktekke Kent Meydanı: 2000’li yıllarda kurucularımızdan Taflan şehirde lise okurken yeşil alan olan ve Anadolu’nun tipik “mecburiyet” caddelerinden Karaman versiyonu İsmet Paşa Caddesi ile İstasyon Caddeleri’ni birleştiren yeşil alan günümüzde betonlaştırarak modernleştirilmiş bir buluşma noktası. Şuan proje aşamasında daha da genişletilme planında.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman Müzesi: Pek zengin bir eser sayısından bahsedemeyeceğimiz Karaman Müzesi, il merkezinde misafirlerini ağırlamaktadır. Bölgede var olan uygarlıkların tarihi eserlerini barındıran Karaman Müzesi girişi ücretsizdir. Müze kart gerekmez.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Çeşmeli Kilise: İslamla bu kadar anılan Karaman’ın nadide eserlerindendir. Günümüzde sanat etkinliklerine de ev sahipliği yapan Karaman’daki kilise 2007’de Kültür Bakanlığı’nca restore edildi ve resmi adı Surp Asvadzadzin Kilisesi.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Yunus Emre Cami: Şehirde çokça yer alan camilerin en önemlilerindendir. Birçok kaynağa göre çok şehirde yaşadığına inanılan Yunus Emre’nin Karamanlılığı da güçlü bir kanattir. Evliya Çelebi’nin seyahatnamesinde Yunus’un mezarının burada olduğu belirtilmiş.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Aktekke Cami: Şehrin en eski yapılarından Aktekke Cami 4. yy’dan kalmadır. İl merkezindeki eserde 21 önemli mezar da bulunmakta ve duaya açıktır.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Karaman’ın Hamamları: Özellikle kışın oldukça soğuk bir havaya sahip olan şehrin birçok tarihi hamamı günümüzde de aktif kullanılmaktadır. Hem banyo ve masaj hem de turistik amaçlı ziyarete değer, aklınızın kenarında olsun.

Karaman Civarı’da Görülmesi Gereken Yerler

Sertavul Geçidi ve Et Lokantaları: Mersin yönüne doğru giderken geçilen Sertavul Geçidi’nde birçok lezzet noktası sıralanmıştır. Şehirden arabayla kısa sürede gelinen yörenin etleri de pişirim biçimi de meşhurdur.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Taşkale ve Manazan Mağaraları: Karaman’ın en önemli tarihi yapısı Taşkale ve Manazan Mağaraları hakkında bilgi vermemiz gerekli diye düşünüyoruz. Bizans döneminden kalan doğal buzdolabı Manazan Mağaraları, Yeşildere Vadisinin kuzeyinde yüksek kaya kitlesine insan eliyle oyulmuş efsaneci yapıdır. 5 katlı toplu yerleşim bölgesi olan tarihi yapı, iç bölümlerinde tarihin sosyal hayatına yönelik izler de barındırmaktadır. Ziyarete açık olan alan mutlaka görülmesi gereken yerler listelerinin İç Anadolu temsilcilerindendir.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Akköprü: Karaman’ın önemli mesire yerlerinden olan tarihi köprü, doğayla iç içe bir gün geçirmek için birebir. Karaman Merkeze 35 km. mesafedeki yapı ve civarı günümüzde piknik alanı olarak kullanılıyor.

Karaman’da Gezilecek Yerler

Şöyle bir Karadağ Manzarası: Direkt dağı ziyaret etmenizi önermeyeceğiz ancak koskoca bir ovaya kurulu olan Karaman’da sönmüş volkanik dağ olarak tüm heybetiyle ortada duran Karadağ, karşısında bir çay içilecek doğal harikadır. Karadağ’ın hayvan çeşitliliği ve rekorluk yamaç paraşütü imkanı da ileride bölgenin turistik özelliklerinden olarak ortaya çıkacaktır. 600’den fazla yılkı atları da bölgede özgürce gezmekte ve yaşamaktadır.

Karaman’da Gezilecek Yerler

KONYA: Karaman’a 110 km. otobüsle 1,5 saat mesafedeki Konya, gelişmiş şehir yapısı ve zengin tarihi turistik ögeleriyle geniş bir ziyareti hak eden İç Anadolu kentimizdir diyebiliriz. Vaktiniz çoksa Karaman’da harcamak yerine Konya’ya gidin.

Tarihi, tarihi kişilikleri, Karaman’ın koyunu hikayesi ve daha fazlası için Karaman Gezi Rehberi’mize bakmayı unutmayın, tık tık;