Karabük’te Gezilecek Yerler – Karabük Turistik Yerler

Karabük'te gezilecek yerler

İncekaya Kanyonu


Karabük-Safranbolu’nun alaka çeken kanyonlarından bir tanesidir İncekaya Kanyonu. Karabük’te Gezilecek Yerler konusunda başta gelen yerlerdendir.

Yerli turistler kadar yabancı turistlerin de kesif alaka gösterdiği mevki, doğasının yanında sahip olduğuİncekaya Su Kemeri’yle de ilgi çekmekte. Son günlerde turizmin daha çok hareketlenmesi için kanyona tek seyir terası yapıldı. Camdan uygulanan terastan İncekaya Kanyonu’nun bütün güzelliğine hatıranda tanık olabilirsiniz. Kanyon, dik ve derince yamaçlardan oluşuyor.

Sipahioğlu Konağı


Safranbolu’nun Yörük Köyü’nde tespit edilen Sipahioğlu Konağı, 300 senelik tek geçmişe sahiptir. Konakta 8 nesildir aynısı aile yaşıyor. Ama ikinci ve üçüncü katları müzeye çevrilmiş.
Safranbolu mimarisine bulunduran odanın en üst katında konağın ağası otururmuş. İkinci kattaki konuk odasının tek bölümü ahşap duvarlı gibi görünüyor. Ahşabı çektiğinizde konuk banyosu meydana çıkıyor. Konağın her tek penceresi birbirini görmeyecek şeklinde inşa edilmiş.

Çitdere Tabiat Koruma Alanı – Karabük’te Gezilecek Yerler


Türkiye’nin varlıklı doğasının tek parçası olan Çitdere Doğa Savunma Kısmı, 721,5 hektarlık devasa tek kısmı kapsamakta.
Karabük’ün Yenice kazası hudutları içinde tespit edilen bölgede muhtelif ağaç çeşitlerine ev sahipliği yapmakta. Çam, sedir, ıstranca meşesi (dünyada nadir rastlanan tek ağaç türü), gürgen, karaağaç, kayın, karaçam ve çoğu ağaç türünün yer aldığı Çitdere Doğa Savunma Alanı’nda hayvan detaylılığı de fazladır. Alanda geyik, karaca, kurt, sansar, vaşak, ayı, yavşan, yaban kedisi çeşitleri görülmekte…

Mümtazlar Gezi Evi – Karabük’te Gezilecek Yerler


Safranbolu’nun geleneksel mimarisinin en güzel örneklerinden bir tanesi olan Mümtazlar Gezi Hanesi, 1888 seneninde Müftü ve Müderris olan Ziya Efendi doğrulusunda inşa ettirilmiştir.
Osmanlı Türk mimarisinin özelliklerini taşıyan Mümtazlar Gezi Hanesi üç katlı olup haremlik ve selamlık kısımları birbirinden ayrılmıştır. Odanın üç girişi bulunmaktadır. Son zamanlarda müze olarak ziyaretlere açıktır.

Tokatlı Kanyonu


Safranbolu’nun tarihi yapıtların arasında huzur bulabileceğiniz ve doğanın keyfini çıkarabileceğiniz noktalardan bir tanesidir Tokatlı Kanyonu.
3 kanyonun birleşmesiyle meydana gelen mevki, son günlerde uygulanan çalışmalarla turizme kazandırılıyor. Kanyonda tek cam terası yapılmıştır. Noktaya gelenlerin kanyon manzarasını rahatlıkla seyredebileceği teras, 80 metre yüksekliğindedir.