Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kapadokya gezilecek yerler3

Kapadokya Bölgesi’nde Görülecek Yerler

Kapadokya’da görülecek yerler bölgeye ayırdığınız vakte ve katılacağınız programa göre değişiklik gösterecektir. Kendi programınızı hazırlamak için, çok kez gerçekleştirdiğimiz ziyaretlerimizi katıldığımız birkaç Kapadokya tur programı ile harmanlayıp yazmaya çalıştık, kafanıza göre şekillendirirsiniz.

Kapadokya Tur Rotaları

Son gidişimizde (Ekim 2014) yerel bir rehberden de onaylattık, çokça internet kaynağı ve tur şirketi programından da derledik. Kendi tecrübelerimizle birkaç günlük önerilerimiz;

Gün A: 1 günlük Kapadokya Tur Programı – Klasik Rota

 1. Avanos merkez
 2. Paşabağ Vadisi ve tüneller
 3. Zelve Açıkhava Müzesi
 4. Çavuşin Kilisesi ve Köy
 5. Göreme Açık hava Müzesi
 6. Ürgüp Üç Güzeller
 7. Ürgüp Müzesi ve Ürgüp Merkez.

Gün B: 1 günlük Kapadokya Tur Programı – İkincil Program

 1. Narlıgöl Krater Gölü ve Yer altı şehri
 2. Kaymaklı Yeraltı Şehirleri
 3. Ihlara Vadisi ve Kiliseler
 4. Ağzıkarahan Kervansarayı
 5. Devrent Vadisi

Gün C: 1 günlük Kapadokya Tur Programı

 1. Uçhisar Kalesi
 2. Güvercinlik Vadisi
 3. Ortahisar Kalesi
 4. Kızılçukur
 5. Ürgüp
 6. Mustafapaşa
 7. Soğanlı Vadisi

 

ALFABETİK SIRAYLA KAPADOKYA TURU ZİYARET NOKTALARI

Çoğu yer ile ilgili detaylı bilgi ve daha fazlası için Kapadokya Gezi Rehberimize bakmayın unutmayın.

Ağzıkarahan Kervansarayı: Kitap çoğaltan hattatların hatalarını ağızları ile yalayarak temizlemelerinden dolayı oluşan mürekkep karasından ismini aldıkları düşünülen yapı Selçuklu Kervansarayları’ndan bir örnek olarak ziyaretimizi bekliyor.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Avanos: İlçe merkezi olarak geçen Avanos meşhur çanak yapımı ile bizleri çekiyor. El sanatları, şaraphaneler, restoranlar ve yerel ürünlerden alışveriş imkanlarıyla ilk uğrayacağınız bölge. Aynı zamanda ırmak kenarında yürüyüş için de birebir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Çavuşin: Tarihi Çavuşin Kilisesi ve eski köy yerleşimi ziyareti yapacağımız bu yöredeki Çavuşin Kilise’si Kapadokya’nın bilinen en eski kilisesi. Yüksek tavanlı özel mimarili bu kilisenin girişi ücretli ancak bakanlığa bağlı olduğu için Müze Kart geçerli.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Derinkuyu Yer Altı Şehri: Bölgenin meşhur yer altı şehirlerinden önemli biri Derinkuyu 4,5 kilometrekare alanıyla en büyük yer altı şehirlerinden. Giriş ücreti 20 TL olup müze kart geçerlidir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Devrent Vadisi: Bölgenin en özel peri bacalarının bir kısmının bulunduğu bu bölge yapıların hayvanlara veya hayal gücünüzle birçok şeye benzetilmesinden ötürü Hayal Vadisi olarak da anılır. Kapadokya’da mutlaka ziyaret edilmesi gereken yerlerdendir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Gaziemir: Yeraltı kervansarayı burada bulunuyor. Birkaç saat ayrılmalı deriz. Bölgenin geleneksel savunma amaçlı yer altı yapılarından olmayıp konaklama amacıyla inşa edilmiş tarihi bu yapı görmeye değer.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Göreme: Kapadokya bölgesinin en meşhur ziyaret noktası diyebiliriz. Hem peri bacalarına bakmak hem de Göreme açık hava müzesini ziyaret etmek için buraya gitmelisiniz. Kapadokya gezilecek yerler

Ihlara Vadisi: Vadinin doğasında kaybolma, yürüş, tarihi kiliselerin ziyaretleri, şarap ve alışveriş için ziyaret edilecek nokta bölgenin ana merkezlerinden.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Pancarlık Kilisesi: Bölgenin öncelikli olmayan ziyaret noktalarından kilise, yürüş parkuru da olan Pancarlık vadisi üzerindedir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Paşabağ: Vadi yürüyüşü ve derin düşüncelere dalmak için birebir. Tünellerle tırmanılan kaya kiliseler yer alıyor. Kapadokya’nın en önemli duraklarından Zelve’ye gidiş yolu üzerindedir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Kaymaklı: Meşhur yer altı şehirleri de burada. Kaymaklı yer altı şehri; Nevşehir il merkezine 20 km. mesafede yer alıyor. Giriş ücreti 20 TL olup müze kart geçerlidir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Mazı Yer Altı Şehri: Bölgenin az meşhur ziyaret noktalarından Mazı 4 girişli geleneksel yer altı bölgelerinden.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Narlıgöl: Krater gölü ve mesire alanı burası. Özellikle keyifli bir piknik için birebir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Nevşehir Müzesi: Bakanlığa bağlı olarak Nevşehir il merkezinde yer alan müze öncelikler içinde yer almıyor ancak vakti olanların Kapadokya’dan çıkarılan tarihi eserlerin bulunduğu bu müzeyi ziyareti seçenekler içinde yer alabilir. Müze kart geçerlidir.

ürgüp müzesi

Ortahisar: Ortahisar Kalesi’nin bulunduğu bölge.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Tatlarin Yer Altı Şehri: Henüz kısıtlı bir bölgesi temizlenebilmiş olan Tatların yine bölgenin en büyük yer altı şehirlerinden biri olup, diğerlerinden pek görülmediği üzere tuvalete sahiptir. Büyüklüğü sebebiyle askeri bir amaçla kullanıldığı düşünülmektedir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Uçhisar: Meşhur Uçhisar Kalesi, Kılıçukur  bu civarda. Uçhisar Kalesi bölgenin zirvesinde. Doğal olarak tarih boyu stratejik olarak çok büyük öneme sahip olmuş bu kaleden günümüzde de manzara şahane. Gün sonunda giderseniz dağların manzarasında gün batımını da keyifle izlersiniz.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Üç güzeller: Yolunuz üzerinde göreceğiniz en klasik peri bacası yapısı bölgede gitmeyeni dövdükleri yer. 10 dakika mola mutlaka verilmeli. Ürgüp civarında.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler

Zelve: Zelve Açık Hava Müzesi ziyareti bölgeyi öne çıkarsa da tüneller ve kiliseler de bölgede yer alıyor. zelve vadisi Kapadokya’nın en eski yerleşim birimi olduğu için de ayrıca özel. Eskiliği kadar Kapadokya’da en uzun süre konaklanan yerleşim de burası. Zelve açık hava müzesi giriş ücreti 10 TL’dir.

Kapadokya’da Gezilecek Yerler