Kapadokya Gezi Rehberi & Gezilecek Yerler

Kapadokya, gezilecek yerleriyle ülkenin en güzide açık hava müzesi. İç Anadolu Bölgesi’nde Nevşehir iline bağlı olsa da Nevşehir ‘den önce hepimizin aklına Kapadokya’nın büyülü dünyası ve Peri Bacaları geliyor.

Kapadokya, kendinizi gezerken huzurdan kaybedeceğiniz bir yerdir.

Bilinmeyen Kişi

Kapadokya‘nın tarihi çok eskilere dayanır. Hükümdarların en önemli ticaret yolu olmuştur. Pers döneminde Kral Yolu, Selçuklu döneminde ipek yolu bu topraklardan geçmiştir. Önemli ticaret yolları üzerinde kurulan bu şehir haliyle dönem dönem saldırılara uğramıştır.

Toprağın yumuşak yapısı, insanların saklanma gereksinimiyle birleşince bu topraklarda bir çok yeraltı şehri de kurulmuştur. Şehir nüfusu çok kalabalık olmamakla beraber , yoğun turist çeken illerin başında gelmektedir. Bu da şehrin dört mevsim canlı, hareketli olmasını sağlamaktadır.

Kapadokya gezi rehberi

Kapadokya gezi rehberi ve gezilecek yerler yazımızı, aşağıda yazdığım 6 ayrı bölüme ayırdık:

Kapadokya’ya Ulaşım

Kapadokya’ya nasıl gidilir konusunu 4 ayrı bölümde inceleyeceğim. Uçakla, otobüsle, trenle ve özel araçla ulaşım. Ancak her halükarda araç kiralamanız tavsiye olunur.

a. Kapadokya’ya Uçakla Ulaşım

Kapadokya’ya uçakla ulaşmak istiyorsanız iki seçenek var. Birincisi Kayseri Havaalanı’na, ikincisi Nevşehir Havaalanı’na direkt uçmak. İstanbul’dan ortalama 1saat 30 dakika süren uçuş sonrası, her iki havaalanından da HAVAŞ kullanıp şehir merkezine direkt ulaşabilirsiniz. (Kayseri- Nevşehir arası servisle ulaşım  ücreti 25-30 TL civarı ) Ayrıca Kayseri Havaalanı’ndan Kapadokya’ya taksiyle ulaşım ortalama 250-300 TL civarı.

Nevşehir havalimanı tadilata gireceği için uçuş şirketlerinin rota yönlendirmesine göre bilet alabilirsiniz.

Anadolu Jet, THY , Pegasus gibi firmalardan bilet bulabilirsiniz. Eğer son ana bırakmazsanız, uçak bileti maliyeti çok uygun olacaktır. (Ortalama 90-100 TL civarına tek yön bilet bulmak mümkün) Hatta Kayseri Havaalanı’na, Pegasus’la uçarsanız bu fiyat daha da aşağıya çekilecektir.

kapadokya gezi rehberi – kapadokyaya nasıl gidilir

b. Kapadokya’ya Otobüs ile Ulaşım

Otobüs ile ülkemizdeki birçok şehre ulaşmak mümkün. Kapadokya’da bunlardan biri, geniş vaktiniz varsa ve otobüs yolculuğu size yorucu gelmiyorsa uygun fiyatlı ulaşım yollarından biri olacaktır.

Nevşehir’e otobüs ile gelerek, servisler ya da taksi ile Kapadokya’ya gidebilirsiniz. Aşağıda ortalama otobüs fiyatlarını bulabilirsiniz:

  • İstanbul – Nevşehir : 100 TL
  • Ankara – Nevşehir: 60 TL
  • İzmir – Nevşehir: 90 TL
  • Bursa – Nevşehir: 85 TL

c.  Trenle Ulaşım

Dört bir yanı demir ağlarla örülmüş ülkemizde, direkt olmasa da Kapadokya’ya trenle de ulaşmak mümkün. Doğu Ekspresi’nin popüler olmasıyla sevilmeye başlanan ve tercih edilen tren yolculuklarını deneyimlemenizi tavsiye ederiz. Kayseri tren garına giderek; oradan Kapadokya’ya gidiş sağlayabilirsiniz. Aradaki mesafa çok kısa.

Doğu Ekspresi yazımıza buradan ulaşabilirsiniz.

d. Özel Araç ile Ulaşım

Çok uzun olmayan araba yolculukları ile Kapadokya’ya yakınlığı ile bilen güzel rotalardan da geçerek ve keşfederek güzel atlar diyarına ulaşabilirsiniz. Şehirde gezmek için taksi alternatifi pahalı olacak, mutlaka araç kiralamanızı keyifli ve geniş bir keşif için öneriyoruz. Bunu da göz önüne alırsak, özel araç ile gitmek mantıklı olacaktır.

Kapadokya’da Ulaşım Üzerine Notlar

  • Kapadokya’da toplu taşıma maalesef gelişmiş değil, dolmuşlar olsa da gezilecek bölgelere taksi ile ulaşım daha rahat ama taksi alternatifi de çok pahalı.
  • Havalimanından, otobüs terminalinden ya da Kayseri tren garından, Kapadokya’ya gitmek için sorun yaşamayacağınıza emin olabilirsiniz.
  • Havalimanından ya da merkezi yerlerden araç da kiralayabilirsiniz.
  • Birçok otelin havalimanından servis hizmeti bulunmakta: Kapadokya’da otel rezervasyonunuzu yaparken, bu durumu da göz önünde bulundurmayı unutmayın.

Kapadokya’ya ulaşım konusunda kafanızdaki soru işaretleri cevap bulduysa, gelelim diğer konulara!