Kanlıca Gezilecek Yerler

kanlıca iskelesi

Kanlıca Gezilecek Yerler yazımızda, Kanlıca’da Ne Yapılır, Kanlıca Yapılacak Şeyler, Kanlıca Yoğurdu, Mihrabat Korusu, Kanlıca’da Kahvaltı Mekanları, Kanlıca Yoğurdu Nerede Yenir, Kanlıca Nasıl Gidilir, Kanlıca Mekanları ile ilgili bilgileri bulabilirsiniz.

Kanlıca Yoğurdu – Kanlıca Yoğurdu Nerede Yenir?

Kanlıca Yoğurdu – Kanlıca Yoğurdu Nerede Yenir?

Kanlıca denildiğinde genellikle ilk akla gelen Kanlıca Yoğurdu oluyor. Eski zamanlarda bu bölgede bulunan bir otu yiyen ineklerin verdiği süt pembeye çalan bir renk alırmış. Kanlıca Yoğurdu’nun ünü de burada geliyor. Buraya geldiğinizde Kanlıca İskelesi çevresinde Kanlıca Yoğurdu satan bir çok yer görebilirsiniz. Günümüzde, Kanlıca Yoğurdu daha çok pudra şekeri ile birlikte yeniliyor. Eski dönemlerde pekmez ile birlikte yenilirmiş.

Kanlıca Gezilecek Yerler – Kanlıca’da Ne Yapılır? – Kanlıca gezi rehberi – Kanlıca’da nereler gezilir?

Kanlıca Gezilecek Yerler

Boğaziçi kıyısındaki küçük semtlerden biri olan Kanlıca’nın yalıları da çok ünlü. Osmanlı İmparatorluğu döneminde bir çok paşa burada yalı yaptırmış. Yalılar genellikle 2 bölüm halinde yapılırmış. Harem ve Selamlık, Selamlık bölümünde daha çok misafirler ağırlanırmış. Eve misafir olarak gelen erkekler, evin içinde yaşayan kadınları görmeden bu bölüme girerlermiş. Harem bölümünde ise evin sahibi erkek ve kadınlar yaşarmış.
Kanlıca’da Boğaz’in içeri doğru girerek bir körfez oluşturduğu bölgede yan yana bir çok yalı sıralanıyor.

1. Mihrabad Korusu – Kanlıca Yapılacak Şeyler

 Mihrabad Korusu

Kanlıca Gezilecek Yerler arasında ilk sıralarda bulunan Mihrabad Korusu, yemyeşil ağaçları ve temiz havası ile Boğaz’ın en güzel yerlerinden biri. Buradan körfezin muhteşem manzarasını seyrederek, fotoğraf da çekebilirsiniz.
Mihrabat Korusu’na ismini veren Mihrabat Kasrı yeniçeri isyanları sırasında yanmış. Korunun manzarası bir çok şaire ve yazara ilham kaynağı olmuş. Mihrabat Korusu günümüzde kır düğünü yapmak isteyenlerin en çok tercih ettiği yerlerden biri. Her mevsim ayrı güzel olan koruda, yürüyüşünüzü yaptıktan sonra, dinlenip kahvaltınızı yapabileceğiniz bir kafe de mevcut.

Mihrabad Korusu Mihrabad Korusu

2. Kanlıca Camii – İskender Paşa Camii

Kanlıca Camii

Mimar Sinan’ın eserlerinden biri olan İskender Paşa Camii 1550 yılında yapılmış, oldukça tarihi bir cami. İskender Paşa, Kanuni Sultan Süleyman döneminde vezir olarak görev yapmış.

kanlıca iskelesi

3. Kanlıca El Sanatları Çarşısı

Kanlıca El Sanatları Çarşısı

Her türlü hediyelik eşya ve takılar bulabileceğiniz çarşı, Kanlıca İskelesi’nin hemen yanında kuruluyor.

4. Kanlıca Sahil

Kanlıca Sahil

Kanlıca Sahili, Kanlıca Gezilecek Yerler arasında en çok sevilen ve tercih edilen yerlerden biri. Burada, yaşlı çınar ağaçlarının altında oturarak kahvaltınızı yapabilirsiniz. Ayrıca, İstanbul Boğazı’nın manzarası eşliğinde, Güneş’in batışını seyrederek çayınızı yudumlamak da  yapılabilecek en güzel şeylerden biri.

5. Kanlıca Tarihi Sokakları

Kanlıca Tarihi Sokakları

Kanlıca’nın ara sokaklarında kısa bir gezinti yaparsanız, bir çok tarihi yapıya rastlarsınız. Yüzlerce yıllık Osmanlı Mimarisi tarzında yapılmış evleri görmeniz mümkün.

Kanlıca sokakları

Kanlıca’da Kahvaltı Mekanları – Kanlıca Mekanları

Kanlıca İkinci Bahar Restaurant

Kanlıca İkinci Bahar Restaurant

Odun ateşinde pişirilen muhteşem lezzetlerin servis edildiği Kanlıca İkinci Bahar Restaurant semtin en iyi yerlerinden biri. Burada, et yemeklerini ve sütlacı denemenizi tavsiye ederiz. Çalışanları çok kibar ve güleryüzlü.

Kanlıca İkinci Bahar Restaurant

Kanlıca Nerede? – Kanlıca’ya Nasıl Gidilir?

Kanlıca’yı Haritada Görün

İETT Kanlıca Durağından Geçen Otobüsler

11H – ORTAÇEŞME – ÜMRANİYE

121A – BEYKOZ – MECİDİYEKÖY

15- BEYKOZ – ÜSKÜDAR

15A- ANADOLUKAVAĞI – KAVACIK

15F – BEYKOZ – KADIKÖY

15P – SOĞUKSU MAHALLESİ – ÜSKÜDAR

15T – TOKATKÖY – ÜSKÜDAR
Kanlıca Gezilecek Yerler, Kanlıca’da Ne Yapılır, Kanlıca Yapılacak Şeyler, Kanlıca Yoğurdu, Mihrabat Korusu, Kanlıca’da Kahvaltı Mekanları, Kanlıca Yoğurdu