Kahramanmaraş’ta Gezilecek Yerler

Kahramanmaraş Tekir Yaylası

Tekir Yaylası, Kahramanmaraş’ın Tekir bölgesinde bulunuyor. Içinde tek akarsu tespit edilen Tekir Yaylası’nda, akarsuyun üstüne heyetmiş çardaklar yer alıyor.
Ormanla kaplanmış tabii tek güzelliğe bulunduran Tekir Yaylası’na hayran olmamak elde değil. Havası ve suyu bambaşka Tekir Yaylası’nın. Yaz aylarının serin bişi ve kar sularının erimesi neticeninde tabii su kaynaklarının oluşması ise Tekir Yaylası’nı değerli ve kaliteli kılan özelliklerden biri.
Gümüşkaya Mağarası


Gümüşkaya Mağarası, Paleosen döneminde oluşmuş, son zamanlarda Kahramanmaraş’ın gezilecek yerlerinden biridir.
Göksun bölgesinde bulunan mağara, İpek Yolu’nun üstünde bulunması hasebiyle, turistlerin uğrak noktaları arasındadır. Gümüşkaya Mağarası kireç taşından oluşmuştur. Içindeki sarkıt ve dikitler görülmeye kıymet niteliktedir. Mağaranın içinde tek de krater gölü var. Enteresan tek yolculuk yayınlayan Gümüşkaya Mağarası, Maraş gezinize kesinlikle dahil olmalı.
Kumaşır Gölü


Kumaşır Gölü, Kahramanmaraş’ın gezilecek noktalarının ilk sıralarında konumunu almaktadır.
Şehre gelen turistlerin merak ettiği noktalardan bir tanesi olan Kumaşır Gölü, Malik Ejder Türbesi seviyesinde yer almakla beraber, kent merkezine 9 kilometrelik tek uzaklıkta bulunur. Kumaşır Gölü hem pikniğe hatta balık avlamaya epey elverişlidir. Yeşil tek tabiat ve benzersiz tek görünüm ile birlikte Kumaşır Gölü’nü ziyaret edebilirsiniz.
Kazma Bağları
Kazma Bağları, Kahramanmaraş’ın oksijen deposu konumundadır. İl merkezinin 10 kilometre kuzeybatısında tespit edilen Kazma Bağları Ahirdağı eteklerinde yeni ziyaretçilerini bekliyor.
Bağların bilhassa bahçeleri ve soğuk sularıyla eğlenceli saatler sunar. Kazma Bağları’na asfalt yoldan rahatlıkla ulaşılmaktadır. Belediye otobüsleri Kazma Bağları’dan geçmektedir. Alanda su, elektrik, telefon gibi alt yapı hizmetleri bulunmakta.
Fırnız Mesire Yeri
Kahramanmaraş’ın doğasını gözler önüne seren Fırnız Mesire Yeri, çam ormanları arasında güzel zamanlar geçirmenin tadını yaşatıyor.
Fırnız Mesire Yeri, Göksun karayolu üstünde bulunuyor olup, aynısı ismi taşıdığı Fırnız Köyü’nde yer alır. Bölgedeki akarsu kenarında piknik ve yürüyüş yapılabilir, bol bol dinlenecek zaman bulabilirsiniz. Fırnız Mesire Yeri’ne aracınızla tahminen 45 dakikada ulaşabilirsiniz.