İzmirdeki en güzel plajlar

Yassıcaada

Deniz konusunda, güzel şehir İzmir çok şanslı bir yerdir. Merkeze yakın çevresinde o kadar çok sahil kasabası var ki her hafta birisine gidebilirsiniz. Uzak sahil kasabalarına belediye otobüsler sağlıyor. Gayet gerekli aktarma merkezlerinden ulaşabilirsiniz. Ayrıca 90 dk içinde zaten ulaşım ücretsiz olduğundan dolayı aktarmalara mesafelerden ulaşabilir ve uzak kasabalara giden aktarma otobüslerine yarı fiyata binebilirsiniz, 90 dk büyük nimettir. İzmirdeki en güzel plajlar; Eski Foça, Yeni Foça, Aliağa, Dikili, Çandarlı, Ürkmez, Gümüldür, Özdere, Seferihisar, Karaburun, Çeşme genel olarak bulunan yerlerdir. İzmir’in bu yakın yerlerini sizlere sunalım;

İzmir Plajları: İzmire Yakın En Güzel Plajlar

Foça

izmir foça plajı

Foça; eski ve yeni olmak üzere ikiye ayrılır. Sakin güzel bir yerdir, denizi soğuktur ve yer yer kestaneli olsa da temizdir, ayrıca burada Akdeniz Foku yaşam alanları da bulunmaktadır. Akdeniz foklarını merak ederseniz Siren Kayalıkları’na gitmeniz gerekir. Rüzgarı fena, akşamları ise serindir. Üstünüzde akşam giymek için ne zaman giderseniz gidin bir şeyler olsun. Kalesi ve taş evleri de çok güzeldir. Antik çağlardaki adından adını alır. Ünlü dondurmacısına da gittiğiniz zaman uğramayı ihmal etmeyin. Foça’ya ulaşım kolaydır. Aliağa yönüne giden İzban’a binip, istasyon isimlerinin üstünde Eski ve Yeni Foça aktarmalarını belirten işaretler bulunuyor. Onlara göre inip, hemen istediğiniz yerde bulunan aktarma merkezinden Foça merkeze gidebilirsiniz.

Dikili

Dikili

İzmir’in şirin yerlerinden biri de Dikili’dir. Denizi oldukça güzel olan Dikili’de 40 km sahil boyunca pek çok plaj bulunur. Kayra Plajı ve Kalem Adası tavsiye edilir. Hemen karşısında Midilli adası bulunur. Denizi temiz, kışın da birçok sahil kasabasında olduğu gibi çok sakindir. Ulaşımı da oldukça kolaydır, Aliağa aktarma merkezine İzban’la ulaştıktan sonra Dikili’ye giden belediye otobüsüne binerek ulaşabilirsiniz. Dikili Plajları: Pizza – Kokarot – Hayıtlı Koyu – Killik – Çam Kamp – Kayra – Er – Ayazma – Zindancık – Kalem Adası – Garip Adası – Bademli Deniz Ilıcası – Belediye Halk Plajı

Aliağa

izmir Aliağa plajı

Petrol rafinelerinden dolayı zamanında denizinde sıkıntı yaşanan Aliağa’nın şimdilerde yoğun çabalar sonucunda iyi olduğunu biliyoruz. Zaten başkanlığın yaptığı araştırmalar sonucunda da denizin yüzülebilir temizlikte olduğu belirlendi. Burası yeşili biraz bol ve küçük olan sakin güzel bir yer ama çok da değil tabi. İzmir-alaağa arasında çalışan İzban’ın son durağı, plajın başladığı yer… Aliağa’nın yaklaşık 4 km uzunluğunda plajı vardır. Ancak halka açık yerler kısıtlıdır. Polis ve Askeriye plajları çok popülerdir.

Çandarlı

izmir Çandarlı plajı

Bir başka sevilen Çandarlı küçücük bir yerdir. Denizi daha sıcak kestanesi de bol değil ancak dikkat etmek gerekir. ayrıca pazarın kurulu olduğu güne denk gelirseniz köylülerin tertemiz ürünlerinden alma şansınız olabilir. Ayrıca kaleyi gittiğinizde görmeyi unutmayın. Burası daracık sokakları ile çok bilinen bir yer değildir ancak Dikili’den ulaşılabilir.

Urla

izmir Urla plajı

Nispeten Urla ise denizi daha büyük ve temiz olan bir yerdir. Ayrıca oldukça güzel koyları bulunmakta olup Demircili koyu da bunlardan bir tanesidir. Biraz daha büyük olmasının sonucunda çeşitli güzellikte koylara sahiptir. Ayrıca Balıklıova’da bulunan eski Rum köylerini de bulabilirsiniz. Ahır olarak şu anda kullanıyorlar ya da terk edilmiş bir durumda duruyor. Üçkuyular Vapur İskelesi’nin oradan Urla’ya 5 dk yürüme mesafesindeki küçük garaja giderek Urla minibüsleri ile ulaşabilirsiniz. Urla otobüslerine ayrıca Fahrettin Altay aktarmadan da binebilirsiniz.

Seferihisar

izmir Seferihisar plajı

Diğer yerlerde olduğu gibi burası da tarih fışkıran çok güzide bir Ege kasabasıdır. Ülkemizde hatta citta slow (sakin şehir) unvanına sahip birkaç yerden biridir. Sakinliğin korunmaya çalışıldığı, kargaşanın da istenmediği bir yerdir. Rahatlıkla hafta sonu gidebileceğiniz bir yerdir. Ayrıca antik Teos plajına da kesinlikle gitmelisiniz. Burada da Ege’nin birçok yerinde olduğu gibi derin denize ulaşmak için baya ileri gitmeniz gerekir. Çünkü su genel olarak uzunca mesafede bel yüksekliğindedir. İzban ile buraya Cumovası aktarma istasyonuna oradan da Seferihisar’a giden belediye otobüsüne binerek kolayca ulaşabilirsiniz.

Gümüldür

izmir Gümüldür plajı

Burası Menderes’e bağlı tam bir Ege’nin küçük kasabasıdır. Her yerde de olduğu gibi doluluk oranı yazın yüksek olsa da kışın da yaşayanı vardır. Çünkü birçok kişi tarafından artık ev alıp şehrin karmaşasından kaçmaya başlamıştır. Gayet denizi ise temizdir ve genelde senelerdir buraya gelen bir kitle bulunmaktadır. Buraya da yine Cuma ovası aktarma istasyonundan kolaylıkla belediye otobüsü ile ulaşabilirsiniz. Ayrıca kamp yapmak için de ayrı kamp alanları bulunmaktadır.

Çeşme

Çeşme

Plaj Çeşme’de çoktur, en ünlülerinden biri de Ilıca plajıdır. Bilinmeyen noktaları, az gidilen gizli noktaları da bulunmaktadır. Çeşme diğer saydığımız yerlerin yanında daha kalabalık ve gürültülü olabilir, diğer yerler ise sakinliği biraz daha sevenler için daha ideal diye düşünüyoruz. Zaten Çeşme tarihiyle, deniziyle ve turizmde sahip olduğu değer ile çok bilinen bir yerdir. Genellikle Bodrum’la kıyaslanır. Ve yine Uçkuyular vapur iskelesine yürüme mesafesindeki garajdan kalkan otobüslerle ulaşılabilir.

Yassıcaada

Yassıcaada

Urla açıklarında yer alan bir adadır. İzmir Büyükşehir Belediyesi tarafından işletilmektedir. Ziyaretçiler için ada tamamen güvenli bir hale getirilip, bakımı yapılıp hizmete sunulmuştur ve gün geçtikçe de güzelleşmektedir. Kullanıma her sezon haziran ayında açılır ve günde bir kere gidiş geliş seferi yapılır ve ziyaretçiler için keyifli bir gün sunulur. Sabah 08:30 da adaya ulaşım Karşıyaka vapur iskelesinden kalkan vapurla başlayıp, 09:00 da Üçkuyular vapur iskelesinden alınan diğer yolcularla başlar ve 17:45 de akşam dönüş saatidir, ücreti ise yalnızca 16,5 TL’dir.