İzmir’de Görülmesi Gereken 10 Tatil Yeri

Çeşme

İzmir tatil yerleri, hem doğal güzellikleri hem de tarihi zenginlikleri bir arada barındırıyor. İzmir, doğası, ören yerleri, müzik ve yemek kültürü, tarihi merkezleri ve birçok farklı kültüre ev sahipliği yapmış olmasıyla, kültür turizminde öne çıkan kentlerden biri. İzmir’in hem kent merkezinde, hem ilçelerindeki geniş tarihi ve kültürel birikimi, yerel halkı ve doğal güzellikleri, kenti Türkiye’nin en iyi tatil yerlerinden biri yapıyor.

İzmir Tatil Yerleri

Özdere

Özdere

Ege’nin cennet köşesi Özdere, İon uygarlığının Efes’ten başlayan ve Teos’a kadar uzanan Ege sahil çizgisi üzerinde yer alıyor. İzmir’in Menderes ilçesine bağlı olan bu şirin kasabanın batısında Selçuk, doğusunda Gümüldür, kuzeyinde ise Menderes ile sınırı bulunuyor. Yaklaşık 40 kilometrelik sahil şeridi ve mavi bayraklı plajlarıyla her yaz yüz binler üzerinde tatilciyi ağırlıyor. Sakin ve huzurlu atmosferi ve yemyeşil doğasıyla İzmir tatil beldeleri arasında hareketlilikten uzakta dinginlik arayanların adresi.

özdere izmir

Pırıl pırıl ve tertemiz denizi, kumu, sahili, koyları, güneşi, ormanı, havası ve keyifli yaz geceleriyle Özdere, deniz tatili sevenlerin gözdesi. Çevresindeki diğer tarihi ve turistik yerlere ulaşımın çok rahat olduğu Özdere, İzmir merkeze 70, Efes’e 32, Kuşadası’na 40, İzmir Adnan Menderes Havaalanı’na ise 45 km uzaklıkta. Temiz denizin ve koyların tadını çıkarıp doğanın tüm güzelliğiyle yaşandığı İzmir tatil yerleri arasında bulunuyor.

Seferihisar

Seferihisar

3000 yıllık bir geçmişe sahip Seferihisar, İonyalılara da ev sahipliği yapmış. Ege Denizine uzanan Urla Yarımadası’nın güney bölümünde yer alan Seferihisar’ın batı kıyısını, yarımadaya güneyden sokulan Sığacık Körfezi‘nin doğusu; güney kıyısını ise Kuşadası Körfezi’nin kuzeyi oluşturuyor.

Doğal sit alanlarının çok olmasından dolayı geçmişten günümüze kadar bozulmadan gelen SeferihisarTeos ve Akkum Plajları‘nın bulunduğu alanda kurulan pek çok turistik tesisle ziyaretçilerini ağırlıyor. Teos Ormanı’nda bulunan orman içi dinlenme yeri ise İzmir’in ve Seferihisar’ın başlıca ve en değerli mesire yeri.

Dünyanın en iyi sörf alanlarından biri olan ilçe, maviyle yeşilin iç içe geçtiği ender yerlerden. İtalyanca Citta (Şehir) ve İngilizce Slow (Yavaş) kelimelerinden oluşan Cittaslow yani Sakin Şehir kavramı, dünyada hızla yayılmaya başladı. Baş döndüren kalabalıklardan kaçarak doğaya sığınmak isteyenlerin vazgeçilmezi olan Cittaslow ağına Türkiye’den dahil olan ilk şehir unvanını taşıyan Seferihisar, birbirinin aynı şehirlerden kendini özenle ayırıyor.

Bergama

Bergama

elçuk gibi Bergama da zengin tarihi ve arkeolojik değere sahip İzmir ilçelerinden biri. Antik çağın en önemli sağlık merkezlerinden olan Bergama, aynı zamanda dönemin ünlü hekimlerinin yetiştiği bir tıp okulu ve dünyanın ilk psikiyatri hastanesinin olduğu yer.

8.500 yıllık tarihi geçmişi olan, UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesindeki Bergama Antik Kenti’nde yer alan Asklepion asırlar önce çamur banyoları, müzik, su ve SPA terapileri, meditasyon, telkin, doğal bitkisel karışımlar, masaj, aromaterapi, özel diyetler gibi günümüzde oldukça popüler olan yöntemlerle hastalara şifa dağıtıyormuş. Bugünse Türkiye’nin en büyük ilçelerinden biri olan Bergama, dağ ve yaylaları ile de doğa tutkunlarının ve doğa tatili tercih edenlerin bir numaralı adresi. Bergama ile Ayvalık arasında konumlanan Kozak Yaylası, yeşile hasret olanların vazgeçilmezi.

Selçuk

Selçuk izmir

İzmir’in güneyinde yer alan Selçuk, yalnızca Türkiye’nin değil dünyaca ünlü arkeolojik öneme sahip. Dünyanın 7 harikasından biri olarak kabul edilen Artemis Tapınağı bu ilçe sınırlarında yer alıyormuş.

Antik Çağın en önemli yerleşim yerlerinden biri olan Selçuk, adeta açık hava müzesi. Klasik Yunan döneminde İyonya’nın 12 şehrinden biri olan Efes Antik Kenti dışında, Meryem Ana Evi ve Kilisesi, St. Jean Kilisesi ve Mezarı, İsa Bey Camii, Yedi Uyuyanlar, Bizans Su Kemerleri ve Pollio Su kemeri ile çok sayıda tarihi değerlere ev sahipliği yapıyor.

İzmir gezilecek yerler listesinin başında gelen Efes, tarihi öneminin dışında ilçe sınırları içerisinde yer alan Pamucak Plajı, Ege’nin en güzel denizi ve kumsalına sahip. Selçuk merkeze 7 km mesafede olan Pamucak Plajı, 6 km’lik kumsalıyla bölgenin en geniş ve en çok turist çeken kumsalı. doğa, tarih ve deniz tatilinin iç içe olduğu Selçuk, aynı zamanda ünlü Şirince Köyü yine yöresel bir atmosfer olarak görülecek yerler arasında yer alıyor.

Konaklama önerisi: Şirince Nişanyan Evleri

Urla

Urla

İzmir’e en yakın tatil yerleri arasında yer alan Urla, İzmirlilerin tatil için en çok halk tercih edilen yerlerin de başında geliyor. Urla aynı zamanda Ege Denizi’nin bilinen en eski limanı olan Liman Tepe’ye de ev sahipliği yapıyor. İzmir merkeze yalnızca 35 km uzaklıkta bulunan Urla, şehirden kaçmak için de en iyi rotalardan biri.

Doğusunda Güzelbahçe ve Seferihisar, batısında Çeşme, kuzeybatısında Karaburun olan ilçenin kuzey ve güneyi Ege Denizi ile çevrili. İrili ufaklı koyları, 12 yarımadası ile tabiatın tüm cömertliği ile süslediği Urla, İzmir’in en özel tatil yerleri arasında. Denizin ve tarihin, zeytin ağaçları ile dolup taşan doğayla iç içe olduğu Urla’da sahip olduğu ılıman iklimi sayesinde her mevsim tercih edilen tatil rotalarından biri. Urla hafta sonu kahvaltıları ve leziz katmeri ile damak tadına düşkün olanların tercih ettiği yerlerden. Aynı zamanda sağlıklı Ege mutfağı ve leziz Ege otları Urla’yı değerli yapan özelliklerden.

Foça

Foça

İzmir’in kuzeyinde yer alan Foça, son derece temiz, berrak denizi ve plajlarıyla bozulmadan kalan en önemli İzmir ilçesi. Bol oksijenli havası, yeşil doğası, irili ufaklı enfes koyları ile Foça, İzmir tatil yerleri arasında ilk sıralarda. Foça Türk Rivierasi olarak bilinen Mersin, Antalya’dan başlayıp İzmir’e kadar uzanan bölge içerisinde yer alıyor.

Mavi turlarla her yaz çok sayıda yerli ve yabancı turist ağırlayan Foça, soyu tükenme tehlikesi altına olan Akdeniz Fokunun yaşam alanlarından biri. Kent Antik Çağda bir İyon yerleşimi olarak kurulduğunda, bu bölgede yaşayan foklardan dolayı Phokaia adını almış ve bu sözcük günümüze Foça olarak gelmiş. Eski taş evlerin yan yana sıralandığı Foça sahilinde damla sakızlı dondurmanın tadına bakmayı unutmayın.

Konaklama önerisi: Bülbül Yuvası Butik Otel

Çeşme

Çeşme

İzmir tatil yerleri denince ilk akla gelen destinasyonu elbette Çeşme! Deniz, güneş, kum, termal, sağlık, sörf, kültür ve tarih turizmi açısından Türkiye’nin en popüler tatil beldesi olan Çeşme, Bodrum’la birlikte ünlülerin de bir numaralı tatil mekanı.

Son yıllarda yaz sezonun gözde mekanlarından biri haline gelen çeşme, otelleri, yazlık evleri, pansiyonları ile tatil için çok çeşitli konaklama seçenekleri sunuyor. Yerel mimari bozulmadan restore edilen evlerin yer aldığı küçük bir tatil kasabası olan Çeşme’de otantik atmosferin korunuyor oluşu ile de ayrıca dikkat çekiyor. Deniz, güneş, kumsal sevenler için adeta bir cennet!

Dikili

 

Dikili

İzmir’in el değmemiş, bakir kalmayı başaran tatil yerlerinden Dikili, şehrin kuzeyinde Ayvalık’la komşu. Birbirinden güzel koyları, kumsalları, tarihi değerleriyle Dikili, son yıllarda ziyaretçi akınına uğrayan ilçeler arasında.

Pitane Antik Kenti’nin kalıntıları, Bademli’nin nefis koyları, Çandarlı Kalesi, Aşıklar Şelalesi olarak da ünlenen Nebiler Şelalesi, Deliklitaş Köyü ve merkezdeki mavi bayraklı plajlar Dikili denildiğinde ilk akla gelen yerler arasında. Sakin, sessiz, huzurlu bir tatil yapmak isteyenler için doğru adres Dikili.

Alaçatı

Alaçatı

Türkiye’de yaz tatili denildiğinde ilk akla gelen yerlerden birine dönüşen Alaçatı, Çeşme’nin bir mahallesi konumunda. İzmir’in batısında, şehir merkezine 1 saatlik uzaklıkta olan Alaçatı, begonvillerin süslediği rengarenk sokakları, etkileyici taş butik evleri, konsept mekanları, leziz yemekleri ile her yıl on binlerce ziyaretçiyi ağırlıyor.

Dünyanın en iyi doğal sörf alanlarından birine sahip olan Alaçatı, aynı zamanda çok sayıda beach club’a da yakın bir noktada. Hareketli gece yaşantısı, birbirinden güzel restoran ve meyhaneleriyle Alaçatı ziyaretçileri tatil ile ilgili tüm beklentilerini karşılayabiliyor. Meşhur Çeşme kumrusu, deniz ürünleri, zeytinyağlı Ege otları ve mezeleri ile damla sakızlı dondurma Alaçatı’nın vazgeçilmezi.

Gümüldür

Gümüldür

İzmir’in güneyinde Menderes ilçesinin sahil kesimini oluşturan Gümüldür, mavi bayraklı plajları, yeşille mavinin buluştuğu birbirinden güzel kıyıları, tarihi ve turistik çekim merkezleriyle ziyaretçilerini etkilemeyi başarıyor.

MÖ 6. yüzyıla uzanan tarihi ile Klaros Antik Kenti, Ahmetbey Plajı, Denizpınarı Ormaniçi Dinlenme Tesisleri, Orman Kampı ve Yunan adası Sisam (Samos) manzaralı el değmemiş sahiller Gümüldür’de uğranabilecek noktalardan. Hareketli gece yaşamı yerine daha sakin ve doğayla baş başa bir tatil isteyenler Gümüldür’ü tercih ediyor.

Her biri İzmir’e en fazla 1-2 saat uzaklıkta yer alan İzmir’in turistik yerleri, müzeleri, antik şehirleri, yöresel pazar yerleri, şifalı termal otelleri, tatil köyleri, enfes Ege mutfağı ve uygun tatil imkanları ile gördüğü ilgiyi sonuna kadar hak ediyor. İzmir’de çocukla gezilecek yer arayışında olanlar için de bolca alternatif mevcut.