İzmir’de Gezilecek Yerler

İzmir’de Gezilecek Yerler

Efes Trajan Çeşmesi
Efes Antik Kenti’nin en değerli kalıntılarından bir tanesidir Trajan Çeşmesi. Antik şehirdeki Hadrian Tapınağı’nın bir miktar ilerisinde tespit edilen Efes Trajan Çeşmesi, iki katlı tek yapıya sahip.Çeşme devasa tek havuzu üç doğrulusunda da çevrelemekte olup, suyun aktığı kısımda İmparator Trajan’ın tek heykeli yer alır. Yanlızca İmparatorun heykeli değil, çoğu heykel bulunuyordu Trajan Çeşmesi’nde. Heykellerin fazlası son zamanlarda Efes Müzesi’nde sergileniyor.
Mehmet Bey Camii
Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, İzmir’in Ödemiş bölgesine bağımlı olan Birgi bucağında bulunmaktadır.Ulu Camii ve Aslanlı Camii şeklinde de isimlendirilen Aydınoğlu Mehmet Bey Camii, asalında tek külliyenin parçasıdır. Külliyeden şu zamana kadar gelen parçaları arasında tek türbe de bulunuyor. Cami, 1312-1313 seneleri arasında Aydınoğlu Mehmet Bey doğrulusunda yaptırılmıştır. Evliya Çelebi’nin Seyahatname isimli gezi kitabında bahsedilmekle beraber defa çok malumat verilmemiştir.
İzmir Agora
İzmir’in Namazgah semtinde bulunan Agora, varlıklı kalıntılarıyla şehre gelen turistlerin en önemli gezilecek yerleri olarak görmektedir.Turizm yönünden değerli bir yere bulunduran Agora, kent meydanı, piyasa yeri gibi anlamlara gelmektedir. Kurulduğu ilk dönemlerde politikanın, ticaretin ve sosyal yaşamın kalbinin attığı yerdi İzmir Agorası. Uygulanan incelemelera göre M.Ö. 4. asırda yapıldığı anlaşılan Agora bu arada o dönemlerde kamu binalarıyla çevrilmişti.Fakat Hellenistik dönemden defa Roma döneminin izlerini taşır. Zira M.S. 178 depremi esnasında değerli bir kısmı yıkılmış, Roma döneminde İmparator Marcus Aurelius’un arzusuyla yine inşa edilmiştir.
Alaçatı Beachleri
Alaçatı’nın plajlarının fazlası halka açıkken, kimi bölümleri ise beachtir. Alaçatı beachlerin adedi bölgenin küçüklüğüne göre epey fazla. Bütün beachlerde şezlong, havlu, şemsiye ve yiyecek-içecek hizmeti bulunuyor. Alaçatı beachlerine belirlenmiş tek ücret karşılığında giriliyor ve günün sebep geçtiği hiç anlaşılmıyor.
Alaçatı Evleri
İzmir-Çeşme’nin ufak tek beldesi olsa da bilhassa yaz sezonunda turistlerin akın ettiği tek yerdir Alaçatı. Yerli turistler kadar yabancı turistler doğrulusunda da kesif alaka görür üstelik.
Alaçatı’da geçirdiğiniz zaman bölgenin geleneksel evler beğeninizi kazanacak. Çoğunlukla kesme taştan uygulanan Alaçatı haneleri, yaz aylarında serin, kış aylarında ise sıcak tutuyor. geleneksel Alaçatı haneleri Rumlar doğrulusunda inşa edilmiş olup, son zamanlarda orijinal yapıları bozulmadan restore edilmiştir.
Bergama Antik Kenti
İzmir’in en kuzeyinde tespit edilen Bergama Antik Şehiri, çoğu uygarlığa ev sahipliği yapmıştır. Kentin tarihi meydanlarından bir tanesidir ve çoğu kalıntısıyla turistlerin kesif alakasını görmektedir.
Bergama Antik Şehiri, yerli turistler kadar ecnebi turistler doğrulusunda da defalarca kez ziyaret edilmektedir. Şehir, antik dönemlerde Pergama ve Pergamon adları ile anılmıştır. Bergama Antik şehiri, yanlızca çoğu uygarlığın karar sürdüğü tek yerleşim kısmı değil, bu arada sıhhat ve deva merkezi özelliği taşımaktadır. Antik kentin her kalıntısı epey dikkatinizi çekecek. İzmir’de geçireceğiniz günlere Bergama Antik Kent’ni dahil edip, tarihi dönemlere kısa tek yolculuk yapabilirsiniz.