İzmir Tatil Yerleri

Şakran

Hep İzmir için ‘Ege’nin incisi’ denir ancak belki de daha fazlası… İzmirseverlere ya da İzmir sakinlerine bu yazımızda bu civarda yer alan 10 en popüler tatil yerlerinden bahsedeceğiz. İzmir ve civarı tatil yapılacak en güzel yerler: Sığacık, Alaçatı, Foça, Mordoğan, Özdere, Şakran, Dikili, Urla, Ürkmez, Karaburun…

İzmir Tatil Yerleri: İzmir Civarı Tatil Yerleri Listesi

Özdere

özdere izmir

Özdere, İzmir’in Menderes ilçesine bağlı şirin bir kıyı beldesidir. Burada geçireceğiniz vakit, sizler için paha biçilmez olacak. sakinliği ve verdiği huzurla Özdere, ziyaretçilerine eşsiz bir tatil deneyimi yaşatan küçük bir beldedir. Bir hayli tarihi geçmişi de zengin olan Özdere’de yüzölçümüne oranla konaklama seçenekleri de oldukça ekonomik ve çeşitlidir. Özdere Menderes’in tek turizm bölgesidir ve burada yer alan 5 yıldızlı resort oteller ve bunun yanı sıra motel ve pansiyonlar arasından seçim yaparak güzel bir tatil geçirebilirsiniz.

Sığacık

Sığacık

Sığacık, İzmir’in güneybatı kısmında bulunan Seferihisar’ın bir hayli güzel bir yerleşim yeridir ve tatil beldesidir. Yerli ve yabancı turistlerin Sığacık en gözde tatil mekanlarından biridir. Sığacık, Teos antik kentine de ev sahipliği etmektedir. Hem deniz, kum ve güneş üçlüsün de keyfini çıkarabilir, hem de tarihi zenginliklerini keşfe çıkabilirsiniz. Ziyaretçilerine masmavi denizi ve doğal güzellikleri ile eşsiz bir tatil deneyimi sunan Sığacık’ta konaklama seçenekleri de uygun olarak mevcuttur.

Şakran

Şakran

Birçok İzmirlinin 70’li ve 80’li yıllarda yazlık alarak yerleştiği Şakran’dan şehre ulaşım oldukça kolaydır. Denizinin muhteşem manzarası ile sessiz ve huzurlu sakin vakitler geçirebileceğiniz Şakran beldesi, çok bilinmemesine rağmen kapasitesi kadar ziyaretçiye her yaz ev sahipliği etmektedir. Yaz tatilinizi Şakran’da geçirmek için dilediğiniz süre için yazlık kiralayabilir ya da otel, motel ve pansiyondan birinde konaklayabilirsiniz.

Dikili

Dikili

Şakran gibi tıpkı yazlıkçıların en sevdiği yerlerden biridir. Dikili, Bergama’nın sayfiye bölümü olarak anılan, tarihi zenginliği ve tabi kalıntıları ile de ilgi çekmeyi başarmaktadır. Dikili, bereketli toprakları ile büyük bir üne sahiptir, kuzey kısmından da Balıkesir şehrine çok yakındır. Dikili yakınındaki Çandarlı da sakin bir tatil isteyenler için tavsiye edilir…

Ürkmez

Ürkmez

Ürkmez, en gözde tatil beldelerinden olan Gümüldür ve Seferihisar arasında yer almaktadır. Turistler tarafından en az bu iki belde kadar ilgi görmektedir. Ürkmez daha çok temiz ve mavi bayraklı plajları ile ön plana çıkmaktadır. Eğlence değil ama sakinlik arayanların en uğrak noktasıdır. Sahilinin özellikle kumluk değil de taşlık olması denizin temiz olmasını sağlamaktadır.

Urla

Urla

Urla, her İzmirlinin kafa dinleme yeridir. Turistlerin, sunduğu ekonomik tatil seçenekleri ile ilgi odağıdır. Sadece İzmir’e 35 km uzaklıkta bulunan Urla ilçesi, zengin tarihi dokusu açısından da birçok keşfedilecek noktaya ev sahipliği etmektedir. Ünlü sanatçı Tanju Okan’ın da aynı zamanda yaşadığı ve onunla özdeşleşmiş bir yer haline gelen Urla’da her zevkten ve renkten ziyaretçilere açık bir beldedir.

Foça

Foça

Foça, İzmir’in Çeşme’si ya da Kuşadası gibi beldelerinin ününe sahiptir. Hem kısa süreli konaklayacak olan ziyaretçilerine hem de yazlık kiralamak isteyenlere bütçe dostu fırsatlar sunmaktadır. Bir İyon yerleşimi olarak antik çağda adından tarihte söz ettirmeye başlayan Foça’da hala tarihi dokusunu koruyabilmiş tabii güzelliklere rastlamanız mümkündür.

Mordoğan

Mordoğan

İzmir Karaburun’da bulunan bir mahalle olan ancak bir mahalleden daha fazlasını sunan Mordoğan, İzmir’e geldiğinizde kesinlikle uğramanız gereken yerler arasında bulunmaktadır. Mordoğan’ın en bilindik yerleri ve özellikleri de; Çatalkaya, Ayıbalığı kayalıkları ve plajı, Ardıç Plajı ve 70 çeşit mor çiçeğidir.

Alaçatı

Alaçatı Kemalpaşa Caddesi

Dar ve taş sokaklar, sakızlı dondurma, bin bir çeşit renkteki taş evler, rüzgar sörfü gibi kelimeleri sıralarsak sizin şüphesiz de aklınıza Alaçatı gelir. Belki de İzmir’in gözbebeği olan Çeşme’nin en kalabalık bölgesidir. Son yılların özellikle popüler tatil yeri olan Alaçatı’da birbirinden güzel sokaklarda yürüyerek, sakızlı dondurmanızı yerken hafifçe yüzünüze esen rüzgarın tadını çıkarabilirsiniz.

Karaburun

karaburun izmir

İlçe olarak Karaburun Kaza, İskele, Burgaz Arkası ve Bodrum olmak üzere 4 ana bölgeden meydana gelmektedir. Uzun sahil yolları, dalış merkezleri, lüks ya da salaş balık restoranları, şirin mi şirin yazlık evleri, tertemiz plajları ve denizi ile de özellikle İzmirli turistlerin en uğrak yeri olan Karaburun, İzmir dışından da son yıllarda turistlerin ilgisini çekmektedir.