İZMIR DIKILI AŞIKLAR ŞELALESİ (NEBİLER ŞELALESİ) EFSANESİ

Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi)

Ege’nin en vazgeçilmezi, incisi İzmir yaz-kış demeden hiç gezilip görülecek listesinden eksik olmayan harika rotalardan biridir. Yine bu yaz İzmir’e gitme planlarınız varsa buranın efsaneleşmiş Aşıklar Şelalesi’ne uğramadan dönmeyin. Kendinizi buranın huzurlu ortamında kaybetmeniz an meselesi… İzmir’de gezilecek görülecek yerler arasında yer alan Aşıklar Şelalesi ve hikayesinden bahsedeceğiz.

İzmir Dikili Aşıklar Şelalesi

İzmir Dikili Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi) ve Ağlayan Mağara

Bulunduğu köyden ismini alan Nebiler Şelalesi halk arasında bilinen ismi ile Aşıklar Şelalesi, huzur dolu, sakin, yemyeşil doğası ile tam da büyülü dünyanın karşılığıdır. Turizme İzmir Dikili Belediye’sinin kazandırdığı bu büyülü dünyada piknik doğa ile baş başa yapılabilir, yürüyüş parkurlarında trekking turlarına katılabilir her türlü nimetlerden kısacası faydalanabilirsiniz. Hafta sonu tatillerinde yerli yabancı demeden bile binlerce insanın keşfe gittiği Aşıklar Şelalesini mutlaka görmeniz gerekir.

İzmir Dikili Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi) ve Ağlayan Mağara

Halk adı ile Aşıklar Şelalesi’de Nebiler Şelalesi’de tüm yemeye içmeye dair ihtiyaçlarınızı karşılayabileceğiniz kahvaltı yerleri ve restoranlar vardır. Mis gibi doğasında kocaman bir alana kurulmuş zamanın nasıl geçtiğini anlamayacak hatta dönmek bile istemeyeceksiniz.

Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi) Efsanesi

Aşıklar Şelalesi (Nebiler Şelalesi)

Aşıklar Şelalesi’nin şimdi meşhur efsanesi nasılmış ona bakalım;

Köyde ve çevrede bu dünyalar güzeli şelalenin anlatıldığı kadarı ile şöyle geçiyor; Peri padişahının kızı, Sümeyra adında kızı, başka bir köyde oturan Yörük Ali’ye gönlünü kapatır. Yörük Ali’ye peri padişahının kızını vermek istemez. Durumdan iki çaresiz aşıkta bir çaresiz her gün Nebiler vadisindeki çınarın altında buluşur. Gizli kaçamak aşıkların buluştuklarını öğrenen padişah çözümü Yörük Ali’yi öldürmekte bulur. Arkasına askerlerini de aldığı gibi buluştukları yere gider. Hikaye bu ya, tam planlarını gerçekleştirmek üzereyken peri padişahı adeta aşklarına şahit olan çınar ikiye ayrılır ve içine genç aşıkları alır. Gördüğü manzara karşısında peri padişahı eli kolu bağlı durumda duruma razı olur. Tanrı’ya peri padişahının kızı ve Yörük Ali aşklarının ömür boyu sürmesi için sığınır. Onları Tanrı’da kayalıklardan akan bir şelaleye çevirir. Peri padişahı, aşkları ile edebi olan aşıkların karşısında çaresizce şelalenin yukarısında bulunan mağaraya sığınır ve yıllar boyu ağlar. Ağlama seslerini çevrede duyanlar bu mağaraya Ağlayan Mağara adını verir. Ağlayan Mağara’nın da adı buradan gelmiş.

Aşıklar Şelalesi’nde Neler Yapılır?

Gerçekten Aşıklar Şelalesi görülesi bir yerdir. En az efsanesi de kendisi kadar büyüleyicidir. Yolunuz İzmir’e düşerse Aşıklar Şelalesi’ni sakın olan es geçmeyin. Aşıklar Şelalesinin oradaki tesiste kahvaltı ve yemek yiyebilir, şelale sesi eşliğinde harika ortamda mest olabilirsiniz. Gelmişken burada görebileceğiniz diğer yerler: Ağlayan Mağara, Ece Çağlayanı (Kleopatra Banyosu) ve zindan…

İzmir Aşıklar Şelalesine Nasıl Gidilir?

Aşıklar Şelalesi İzmir’in Dikili ilçesine ait Nebiler köyündedir. İzmir’e uzaklığı ise 128 km’dir. Dikili’ye girmeden İzmir – Çanakkale yolu üzerinden devam ederseniz, Kabakum’u geçtikten sonra sağda Nebiler köyünün tabelasını görebilirsiniz.