İstanbul’un En İyi Bisiklet Yolları Ve Rotaları

Hepimiz yeni normal süreçte kendimizi alışılmışın dışında bir hayatta bulduk. Bu hayata adapte olurken yeni kendimizi yeni hobilerle keşfettik belki de tutkuyla bağlı olduğumuz şeylere biraz daha sıkı sarıldık. Kısacası bolca kendimizle ve hobilerimizle ilgilenmek için zamanımız oldu. Şimdi ise biraz da dışarı çıkıp doğa ile hobilerimizi buluşturma zamanı.. Bu defa 2020 yazını İstanbul’da geçirenleri sevindirecek güzel bir yazıyı sizlerle paylaşmak için sabırsızlanıyorum.

İşte 2023 yazını şenlendirecek bir başka konu ile karşınızdayız: İstanbul’un En İyi  Bisiklet Rotaları

Ah şu bisikletler…  Çocukluktan beri peşimizde olan o masum tutkumuz bize oradan göz kırpıyor sanki.. Değil mi? Yeni normalin ilk yazından bizlere göz kırpan bir aktiviteye asla hayır demeyiz hele ki hala İstanbul sınırları içerisindeysek.

Haydi öyleyse çocukluğumuzdan beri bizimle olan bisiklet tutkumuza yeni bir boyut katıp eski dostumuzla İstanbul’u keşfe başlayalım. Sizin de en az bizler kadar heyecanla beklediği İstanbul Bisiklet Yolları yazısı buyrun efendim, söz sizde…

İstanbul doğası ile bizi büyülediği gibi aynı zamanda İstanbul’un doğal alanları şehrin koşturmacasından kaçıp sığındığımız limanlarımız.. Bu limanlarda bir de eski bir dostumuzla karşılaşsak tadından yenmez değil mi? İşte size hem doğa ile iç içe vakit geçirip hem de spor yapabileceğiniz birbirinden güzel ve belki de zorlu bisiklet rotaları…

1. Yoros – Riva Rotası

Yoros – Riva Rotası

Yaklaşık olarak 19 km süren bu doğa ve deniz ile iç içe rotamızdaki ilk durak Yoros’tan başlamaktadır. Rotaya başlamadan önce Yoros kalesini ziyaret edebilir, İstanbul’un kuzeyindeki tarihi alanları da deneyimleyebilirsiniz.  Bu rota Yoros kalesinden sahil şeridini takip ederek Poyrazköy, Anadolu Feneri ve Riva’ olmak üzere 3 durak noktasından oluşmaktadır.

Yol boyunca doğa ile iç içe, derelerin sizin deneyiminize eşlik ettiği ve yolculuğun deniz ile buluştuğu bu rota ile yeşilin ve mavinin uyumu içerisinde bisiklet sürmenin keyfini yaşabilirsiniz.  Ayrıca Anadolu Feneri’nde bir mola verip İstanbul’un bu güzel balıkçı köyünde bir balık ekmek molası da verebilirsiniz.

2. Rumeli Feneri – Kilyos

Rumeli Feneri – Kilyos

Bu sefer ise Rumeli Feneri – Kilyos Bisiklet Rotası ile İstanbul’un diğer yakasından sesleniyoruz sizlere… Karadeniz’in size yol boyu eşlik ettiği bu bisiklet rotası yaklaşık olarak 13 km’dir.  İstanbul’un Avrupa Yakası’nın en kuzeyinden başlayan bu rota tarihi güzellikleri ve balıkçı köyü olmasının yanı sıra bisikletçilerin de uğrak noktası.

Marmaracık Milli Parkı ve Demirci köylerini geçtikten sonra tamamlayabileceğiniz bu rota ile toprak yolda İstanbul şehrinden çok da uzaklaşmadan bisiklet sürmenin keyfini çıkarın.

3. Belgrad Ormanı

Belgrad ormanı içerisinde yer alan yaklaşık 20 km olan bu parkur, bisiklet tutkunlarının Avrupa Yakası’ndaki bir numaralı adreslerinden… Bisiklete biraz ara vermiş, yeni başlamış okurlarımıza tavsiye edebileceğimiz bu rota hafta sonu için keyifli olabilir. Ancak ormanın hafta sonu kalabalıklığını göz önünde bulundurarak bu rotayı seçmenizi tavsiye ederim. Çünkü bazen biraz kalabalık olabiliyor ve bisiklet sürmek keyifli bir noktadan daha endişeli bir sürüşe neden olmaktadır. ( Ormanda kendi rotanızı oluşturursanız o başka.(ki bizce bu daha da eğlenceli)

4. Aydos Ormanı Parkuru

Rumeli Feneri – Kilyos

İstanbul’un en iyi bisiklet rotaları arasında yeşil ve mavinin buluştuğu başka bir seçenek ise Anadolu Yakası’nın en büyük mesire alanlarından biri olan Aydos Ormanı. Aydos gölü ve çevresinde orman içerisinde bisikletiniz ile keyifli vakit geçirirken İstanbul’un en yüksek tepelerinden biri olan Aydos Tepesi’nden İstanbul’u izlemenin tadını çıkarabilirsiniz.

Yaklaşık 6 kilometre olan parkur asfalt yol ile başlayıp tepeye yaklaştıkça toprak yola dönüşüyor aman dikkat! Ama bu zorlu yolculuğun sonunda İstanbul’un panoramik görüntüsünü izlemek paha biçilemez hele ki gün batımına yakın bir saatte…