İstanbul’da Gezilecek Yerler

Sultanahmet Cami
Türkiye’nin ilk altı minareli Camii olan Sultan 1.Ahmet’in yaptırdığı Sultan Ahmet Camii Türkiye’nin ve İstanbul’un en değerli ve muhteşem yapılarından biridir.1616 seneninde yapımı bitiren camiyi Sultan 1.Ahmet “altın” minareli yaptırmak istemiştir fakat, caminin mimarı Sedefkar Mehmet Ağa, “altın” minarelerin bütçeyi epey aşacağını öngörerek hata sonucu “altın minare” değil de “altı” minareli cami olarak duyduğunu bahane ederek camiyi altı minareli olarak inşa etmiştir.Cami iç dekorasyonunda sarfedilen beyaz, mavi ve yeşil renkli iznik çinilerinin mavi çoğunluklu manzarası vasıtası ile Sultan Ahmet Camii turistler doğrulusunda “Blue Mosque” olarak adlandırılmıştır.
Kız Kulesi
Mavi Gözlü Kız olarak adından sıkça söz edilen İstanbul’un mavi gözleri boğazın serin suları ise bu gözün bebeği de Kız Kulesi’dir.şin içerisinde hep tek kızın bişi bu kulenin isminin Kız Kulesi olmasının kaçınılmazlığını sağlıyor.M.Ö. 410 senesine kadar uzanan hikayesinde Kız Kulesi Türkiye Cumhuriyeti, Osmanlıİmparatorluğu, Bizans ve Roma dönemlerini geçirmiş buna karşın düşe kalka da olsa şu zamana kadar sapasağlam gelmeyi başarmıştır.Kız Kulesi her devre tüketimi yönünden değişiklikler göstermiş bazı zamanlar gözetleme kulesi, bazı durumlarda tek kontrol noktası, nihai zamanlarında ise tebrik yeri ve Lokanta olarak döneminin insanlarına görev vermiştir.
Mısır Çarşısı
Eminönü’de bulunan Mısır Çarşısı bilhassa baharatların, şifalı otların satıldığı tek piyasa olarak kurulmuştur. Bu gün yeniden şifalı otların, baharatların satıldığı çarşı da muhtelif organik besin maddeleri de satılmakta olup, yerli ecnebi turistler doğrulusunda sıkça ziyaret edilen tek mekandır. İstanbul’un en kalabalık yerlerinden biri olarak sayabiliriz.
Galata Kulesi
İstanbul’un simgelerinden olan Galata Kulesi, son zamanlarda kaliteli şekilde şirket doğrulusunda yanlızca turistik emelli işletilmektedir. 7 katı asansörle, 2 katı da yürüyerek çıkıp, Galata Kulesi’nin en üst katındaki restoranın içinden atlattıktan ardından, Galata Kulesi’ni İstanbul’a açan balkona ulaşılır.Balkondan İstanbul’u izlemenin keyfi harikadır. Isterseniz Tarihi Galata Kulesi’nin üzerinde bulunana restorantta leziz yemeklerin tadına bakarken, eşi benzeri olmayan manzaranın de tadını çıkartabilirsiniz.Galata Kulesi’nde ki restorant bilhassa ramazan ayı içinde yaptığı organizasyonlarla ziyaretçilerine tekrarı zor şekilde gece yaşatıyor.
İstanbul Kapalı Çarşı
İstanbul’un en devasa çarşısıdır. İstanbul’un fethi ardından Fatih Sultan Mehmed doğrulusunda yaptırılmıştır. Dünya’nın da en köklü çarşısı olan Kapalı Çarşı İstanbul’un değerli merkezlerindendir. Halı, Kilim ve Kıymetli ziynet eşyalarının bolca satıldığı tek çarşı olarak görev vermektedir. Genellikle kuyumculara ev sahipliği yapmakta olan mekan İstanbul’un altın merkezi gibidir.
Topkapı Sarayı
700 Senelik Osmanlı İmparatorluğunun birçok sırrının ve geçmişinin izlerini taşıyan, uzun seneler devletin merkezi olarak kullandığı Topkapı Sarayı, Sarayburnundan İstanbul’un nerdeyse tamamına hakim tek konumdadır. Padişahların, Sultanların ve Şehzadelerin yaşadığı yer bişi yanında Harem, Hazine gibi kalifiye alanlara da ev sahipliği yapmıştır. Bu gün, Osmanlı İmparatorluğunun kıymetli geçmişi ve İslamiyetin Mukaddes Emanetlerinin sergilendiği epey devasa tek müze olarak ziyaret edilmektedir.
İstiklal Caddesi
İstanbul’un tarihine şahitlik eden en değerli noktalardan bir tanesi olan Özgürlük Caddesi, işgallere, festivallere ev sahipliği yaptığı gibi bu gün de alışverişin, eğlencenin ve İstanbul’un en değerli merkezidir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir