İstanbul’da Gezilecek Doğal Yerler

Atatürk Arboretumu

İstanbul’da gezilecek doğal yerler deyince ilk aklımıza gelen yerlerden biri Polenezköy oldu. Diğer yerler ise; Büyükada, Burgazada, Heybeliada ayrıca İstanbul’un kuzeyinde yer alan Riva ve Ağva ise İstanbul’un karmaşasından ve gürültüsünden kaçmak için gidebileceğiniz yakın yerler.

1. Yıldız Parkı

Yıldız Korusu Hakkında Bilgi

Yıldız Parkı Beşiktaş yakınlarındaki konumu ile en kolay ulaşım sağlayabileceğiniz yerlerden biri. Beşiktaş’tan yürüyerek gidebileceğiniz gibi, İETT otobüsleri ile tam Yıldız Parkı önündeki otobüs durağında da inebilirsiniz. Bütün mevsimlerde ayrı bir güzelliğe sahip olan parkta yürüyüş veya piknik yapabileceğiniz alanlar bulunuyor.

Yıldız Parkı’nda ayrıca kahvaltı yapabileceğiniz İstanbul Belediyesi Sosyal Tesisleri de var. Detaylı bilgi almak isterseniz İstanbul’da köşk ve korularda kahvaltı yazımıza göz atabilirsiniz.

Yıldız Parkı

2. Emirgan Korusu

Emirgan Korusu Hakkında Bilgi

Emirgan Korusu İstanbul Boğazı kıyısındaki konumu ve yemyeşil yüzlerce yıllık ağaçları ile İstanbul’un en güzel köşelerinden biri. İstanbul’dan uzaklaşmadan hafta sonu doğada vakit geçirmek isterseniz, İstanbul Metrosu ile ulaşımı çok kolay olan Emirgan Korusu sizin için en uygun yerlerden biri olacaktır.

3. Hıdiv Kasrı

Hıdiv Kasrı Hakkında Bilgi

Hıdiv Kasrı İstanbul Anadolu Yakası doğada gezilecek yerler arasında yer alan en güzel köşelerden biri. Yemyeşil doğası ve İstanbul Boğazı manzarası ile yürüyüş yapıp keyifli vakit geçirebileceğiniz Hıdiv Kasrı’nda İBB Sosyal Tesisleri de bulunuyor.

4. Beykoz Korusu

Beykoz Korusu

Beykoz Korusu yüzlerce yıllık ağaçları ve yemyeşil ortamı ile İstanbul Anadolu Yakası’nda çocuklarla beraber gezilecek yerler arasında bulunuyor. Çok keyifli ortamı bulunan Beykoz Korusu’nda yürüyüş parkurları da bulunuyor.

İstanbul’a Yakın Gezilecek Yerler

1. Şile

Şile

Özellikle yaz aylarında İstanbul dışına çıkıp tatil yapma imkanı bulamayanların kaçış noktalarından biri olan Şile’de hafta sonunuzu keyifli geçirebilirsiniz.

2. Riva

Riva

Şile ile Anadolu Feneri arasında kalan Riva, İstanbul’a sadece 50 km uzaklıkta bulunuyor. Geniş ve uzun bir kumsalı olan Riva eskiden küçük bir Rum köyüymüş. İstanbul’dan fazla uzaklaşmadan hafta sonunuzu keyifli geçirmek isterseniz, Riva’yı tercih edebilirsiniz.

Riva

3. Ağva

Ağva

Ağva İstanbul’un kuzeyinde Göksu ve Yeşilçay derelerinin ortasına kurulmuş küçük bir köy. Ağva’da yapılacak şeyler arasında belki de en keyiflisi, derelerde tekne ile gezinti yapmak diyebiliriz.

Ağva

İstanbul Adalar Gezilecek Yerler

Roma ve Bizans döneminde özellikle prenslerin sürgün ve çile yeri olan Adalar, bu nedenle Prens Adaları olarak da biliniyor.

1. Büyükada

Büyükada

Büyükada adından anlaşılacağı gibi İstanbul açıklarındaki en büyük adadır. İstanbul’dan vapur ve deniz otobüsü ile ulaşabileceğiniz adada, yaz aylarında güneşin ve denizin keyfini çıkarabileceğiniz plajlar bulunuyor.

2. Burgazada

Burgazada

İstanbul’da denize girmek için en yakın kaçış noktalarından biri olan Burgazada özellikle sıcak yaz günlerinde, plajları, yürüyüş yolları ve yemyeşil ortamı ile hafta sonu kaçamakları için de en uygun yerlerden biri.

3. Kınalıada

Kınalıada

İstanbul’a en yakın ada olan Kınalıada İstanbul’da denize girmek için en sakin plajlara sahip. Özellikle adanın arka tarafındaki plajları tavsiye ederiz. Kınalıada iskelesinde vapurdan indiğinizde sizleri plajlara götürmek için bekleyen tekneleri göreceksiniz. Para ile girebileceğiniz plajlar olduğu gibi adanın halka açık plajları da var. Kınalıada’da fayton olmaması da sıcak yaz günlerinde at kokusundan rahatsız olan ziyaretçiler için avantaj sağlıyor.

KInalıada

4. Heybeliada

Heybeliada

İstanbul’a yakın en büyük ikinci ada olan Heybeliada aynı zamanda İstanbul Adaları’nın en yeşil olanıdır. Yemyeşil mesire yerlerinde piknik yapabileceğiniz gibi adanın plajlarından da yararlanabilirsiniz.

Heybeliada

İstanbul’daki ormanlar – İstanbul’un en iyi ormanları – İstanbul ormanları

İstanbul’da gezilecek doğal yerler

1. Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı

Belgrad Ormanı ismi Kanuni Sultan Süleyman zamanından geliyor. O dönmelerde buraya Belgrad’dan getirilen halk yerleştirilmiş. İstanbul Avrupa Yakası’nın kuzeyinde yer alan orman yaklaşık 5400 hektarlık bir alana yayılmış.

Belgrad Ormanı

2. Aydos Ormanı

Aydos Ormanı

İstanbul Anadolu Yakası’nda yer alan Aydos Ormanı şehrin oksijen kaynaklarından biridir. Aydos Tepesi, Aydos Göleti ve Aydos Ormanı Mesire Yeri ile birlikte Aydos Ormanı İstanbul’un en yeşil ve doğal gezilecek yerleri arasında yer alıyor.

Aydos Ormanı

3. Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy Tabiat Parkı

Polonezköy 19. yüzyılda Polonya’dan sürgün edilenler tarafından kurulmuş. İstanbul’dan biraz uzaklaşıp yemyeşil bir doğada, kuş sesleri arasında zaman geçirmek isterseniz burası tam size göre.

Polonezköy Tabiat Parkı

4. Atatürk Arboretumu

Atatürk Arboretumu

Arboretum; botanik bahçesi anlamına geliyor. İstanbul’da çocuklarla gezilecek yerler arasında bulunan Atatürk Arboretumu İstanbul’un Sarıyer ilçesinde bulunuyor.

İstanbul’da gezilecek doğal yerler yazımızda İstanbul’da hafta sonu çocuklarla gezilecek yerler hakkında bilgiler vermeye çalıştık. İleride bu yazımızı daha da geliştirmek istiyoruz. Sizin de önerileriniz olursa yorumlar kısmına ekleyebilirsiniz.