İSTANBUL RİVA PLAJI NEREDE ? RİVA PLAJINA NASIL GİDİLİR?

Riva kalesi

Riva Plajı, İstanbul’un Beykoz ilçesi sınırlarında bulunur. Karadeniz’e bakan, İstanbul’un en popüler plajlarından birisidir. Eminönü ile 46km kadar uzaklıkta bulunur.

Plajlar: Toplam Riva’da 3 adet plaj bulunur. Bunlardan ilki meydanda yer alan Riva Plajı’dır. Riva’nın en çok bilinen ve aynı zamanda da en büyük plajıdır. Diğer plaj koy ya da Elmasburnu olarak bilinir. Jandarma karakolunun sağ tarafında kalır. Çadır kiralayarak burada kamp yapma imkanınız vardır. Son plaj ise 2. Koy ya da Su Ürünleri Plajı olarak bilinen ve diğerlerine oranla daha küçük olan plajdır.

Riva Plajı

Riva kalesi; Bizans döneminden kaldığı sanılan bu kalenin yapımına dair kesin bir bilgi yoktur. Karadeniz’den tahminlere göre gelebilecek bir deniz saldırısına karşı önlem olması için bu kale inşa edilmiştir. Revan Kalesi olarak Osmanlı döneminde isimlendirilen kale farklı zamanlarda onarımlardan geçmiştir. Riva Kalesi, Riva Deresi’nin Karadeniz’e döküldüğü noktada yer almaktadır. Riva deresi: 70 km toplam uzunluğu olan Riva Deresi İstanbul’un su ihtiyacının yarısını karşılamaktadır. Ömerli Barajı’nın su kaynağını oluşturan Riva Deresi Gebze’den doğar ve Riva’da Karadeniz’e dökülerek son bulur.

Riva kalesi

Özellikle yaz aylarında Riva, oldukça ilgi çeken bir yerdir. İstanbulluların günü birlik ya da hafta sonları kısa tatiller yapmak için seçtiği Riva’nın doğal güzellikleri, tepelerdeki ormanlık alanları, çevresinde bulunan köyleri de ayrıca görülmeye değerdir. İsterseniz Riva’ya yakın olan Şile ve Anadolufenerini’de rotanıza ilave edebilirsiniz. Ulaşımda zorluk çekmeyeceğiniz Elmasburnu Mesire Yeri, Beykoz-Riva’ya 20 dk kadar uzaklıktadır.

Elmasburnu Mesire Yeri, İstanbul’un en güzel ve manzarası ile en çok büyüleyen piknik alanlarından biridir, adı gibi tıpkı elmas değerinde bir yerdir. Upuzun kumsalı, Karadeniz’in mükemmel maviliği gelen her misafirine kamp yapma olanağını sunuyor ve adeta gören herkesi büyülüyor. Tepelerden burada denizin derinliklerine dek inen kayalıklarda zıpkınla balık avlamak oldukça keyifli bir aktivitedir. Piknik alanlarında, çevre yürüyüşleri ile geçireceğiniz zamanlarla güzelleştireceğiniz Elmasburnu Mesire Yeri’ne bir gününüzü ayırabilirsiniz. İstanbul’un en güzel piknik alanları arasında; Fatih Çeşmesi Mesire Yeri, Göktürk Göleti, Aziz Aşa Mesire Yeri, Çatalca Anıt Ağaçlar, Neşet Suyu ve Ayvat Bendi Mesire Yeri’de vardır.

Elmasburnu Mesire Yeri

İstanbul Riva Plajı Nerede?

Riva Plajı: İstanbul’a çok yakın olmasından dolayı ve Karadeniz’in temiz ama dalgalı denizine kıyısı olmasından dolayı yazları ve kışları oldukça fazla yerli turist ağırlayan Riva’da plaj oldukça yoğun bir ziyaretçi mekanıdır.

Toplam Riva’da 3 adet plaj vardır.  Riva Plajı, Elmasburnu, Su Ürünleri Plajı… Riva Plajı, en büyükleri ve en çok tercih edilenidir…

Riva Plajı, İstanbul’un Beykoz İlçesindedir.

Riva Plajı’na Nasıl Gidilir?

Riva plajına ulaşım için, aracınızla gelirken 2.çevre yolundan Kavacık kavşağından Kavacık, Beykoz, Riva tabelasını takip ediniz. Yolun devamında Acarlar mahallesi, Polonezköy, Riva tabelasını göreceksiniz. Riva Köprüsünü geçip,  Riva Caddesi üzerinde ilerledikten sonra Elmas Tabya Caddesi’ne gideceksiniz. Riva Plajı burada bulunuyor….

Navigasyon için 41.224676, 29.217491 koordinatlarını kullanabilirsiniz.

Riva’ya otobüsle ulaşım için,

137 CUMHURİYETKÖYÜ-RİVA-BEYKOZ hattını kullanabilirsiniz.

Riva Plajı uzmanlar tarafından İstanbul’da denize girebileceğiniz en temiz bölgelerden biri olarak gösterilmektedir. Karadeniz’de Riva Plajı bulunduğu için biraz yüzerken dikkatli olmanız gerekir. Karadeniz dalgaları Marmara ve Ege denizine göre daha hırçın ve serttir. İsterseniz plaja kedi yiyeceğinizi getirebilir orada isterseniz de bulunan kafeterya ve büfelerden yiyecek içecek alarak ihtiyaçlarınızı karşılayabilirsiniz.

Giriş ücreti Riva Plajı’na 6 TL’dir. Şezlong kiralamanın ücreti burada 8 TL’dir. İsterseniz plaja giriş yaptıktan sonra burada bulunan şemsiyelerin altına, şezlong kiralamadan havlunuzu sererek oturabilir, kumun, denizin ve güneşin tadını çıkarabilirsiniz.

İstanbul Riva Gezilecek yerler

Tarihsel anlamda Riva, oldukça eski ve İstanbul’a yakın olması açısından  hareketli bir geçmişe sahip olsa da çok fazla kalıntı bulundurmamakta kalan tarihi eserler ise bir hayli yıpranmış durumdadır. Tarihsel geçmişini anlatan bir müze Riva’da bulunmamaktadır. Hafta sonu kaçamağı için Riva, yazları günübirlik deniz turları için birebirdir. Kahvaltı mekanları, balık restoranları iştah kabartıcı olsa da Riva’da daha fazla bir şey bulmanız çok da olası değildir.

Riva Kalesi

Riva Deresi’ne girişi kontrol etmek amacı ile Karadeniz’den Cenevizliler tarafından kurulduğu tahmin edilen Riva Kalesi’nin bir yıkık iki burcu bulunmaktadır. Osmanlı Dönemi’nde kale ‘Revan Kalesi’ olarak isimlendirilmiştir. Riva kalesinin yapıldığı tarih tam anlamı ile bilinmemektedir. Ancak yapısı ve kullanılan malzemenin detaylarına dair yapılan araştırmalar Kale’nin Cenevizliler tarafından yapıldığını doğrular niteliktedir. Osmanlı döneminde de kullanıldığı düşünülen kalenin öncelikli amacının düşman gemilerinin Riva Deresi’nden girerek, İstanbul’un arkasından asker indirmesini engellemek için gözlem yapması olduğu düşünülmektedir.

Karadeniz’e Riva Deresi’nin döküldüğü yerde yer alan kale, adeta Riva’nın sembollerinden biridir. Her ne kadar bakımsız ve yıkılmış durumda da olsa bize Riva’nın tarihini aktarıyor. Restorasyonu için 2016 yılında İstanbul Büyükşehir Belediyesi çalışmalara başlamıştır. Kalenin restorasyonunu üstlenecek yerli firmalar için bir ihale açılmıştır. Basında Beykoz Belediye Başkanı oldukça yer alan ve eleştirilen Şile Kalesi’nin restorasyonundan sonra çizgi film karakteri olan Sponge Bob (Sünger Bob)a benzetilmiş olmasından dolayı Riva Kalesi’nin kesinlikle böyle olmayacağını ve tamamen tarihsel dokusuna uygun olarak restore edileceğini dile getirmektedir.