İSTANBUL ATATÜRK ARBORETUMU: NASIL BİR YER ? NASIL GİDİLİR ?

İSTANBUL ATATÜRK ARBORETUMU

Hemen İstanbul’un yanı başında hafta sonları için gezip görülesi olan doğa harikası Atatürk Arboretumu, (botanik bahçe) binbir çeşit ağaç ve ağaççığın bir araya geldiği süper bir yerdir. Her yolunuz Sarıyer’e düştüğünde nefes alacağınızı hissedeceğiniz bu mekan da 1940’lara dayanan bir tarih yatar. Ne yapıyoruz o zaman? Atatürk Arboretumun içindeki güzellikleri hafta sonu keşfediyoruz.

İSTANBUL ATATÜRK ARBORETUMU

Çevrenizde, ne yana baksanız adını bile bilmediğiniz belki de hiç görmediğiniz ağaç ve bodur türleri vardır. Binlerce sevdiğinizle baş başa romantik mi romantik fotoğraf karesinin hemen yanı başındaki Atatürk Arboretumu’nu bu hafta gezmekten daha iyi bir fikriniz yoksa hemen İstanbul’un yanı başındaki açık hava müzesini mutlaka görmelisiniz. Düğün, nişan, sünnet derken her bir yerden çıkıveren şık giyimli insanlar fotoğraf karelerinizin arka fonunda bir kompozisyon oluşturabilirler mesela. Atatürk Arberetumu’nda girişin hemen sol tarafı küçük göletin olduğu yer. Binlerce ağaç türü kızıl ağaç da dahil birbirinden güzel göletler ve ördeklerle harika bir ortamdır.

Buraya gitmek için;

Sarıyer’e doğru Büyükdere Caddesi’nden gidin, Bahçeköy sapağını gördüğünüzde yola sapın. İstanbul Üniversitesi’nin bu yol üzerinde karşınıza spor salonu çıkacak. Hemen salonun karşısındaki Kemerburgaz Yolu’nun solundan devam edin. Atatürk Arberetum’una yarım saat sonra varıyorsunuz.

Giriş ücreti-ziyaret saati

Hafta içi ve hafta sonu Atatürk Arberetumu’na giriş ücretleri farklı ancak giriş yaptıktan sonra buranın tüm gün güzelliklerini görebilirsiniz. Profesyonel çekim yapmak için özel günlerde idare ile görüşmelisiniz. Botanik bahçeyi kışın ziyaret etmek için 08:30-20:00, yazın da 08:30-17:00 saatleri arasında buraya gidebilirsiniz. Kafanıza takılan bir soru varsa ya da daha fazla bilgi almak için telefonla arayabilirsiniz.

Bu hafta sonunda kısacası diğer tatil günlerinden daha farklı bir ortamda vakit geçirmek için Sarıyer otellerinin birinde konaklayarak Atatürk Arberetumu’nu istediğiniz şekilde ziyaret edebilirsiniz. Şimdiden keyifli ve mutlu hafta sonları.