Isparta’da Gezilecek Yerler

Kutlubey Ulu Camii
Isparta-Merkez’de tespit edilen Kutlubey Ulu Camii, kentin en külüstür camilerinden biridir. Isparta Çarşısı’nın içinde bulunması ve merkezi tek konuma sahip olduğundan kaynaklı ulaşım epey kolaydır.Kutlubey Ulu Camii I. Murat döneminde Isparta’nın ilk Subaşısı kutlu Bey doğrulusunda yaptırılmış. Yapım tarihi net olmayan caminin 1429 seneninde evvel yapıldığı ön görü edilmekte olup, zamanla çürüyen kısımları 1899 seneninde onarımdan geçirilmiş.Kutlubey Ulu Camii, II. Abdülhamit döneminde yıktırılıp Ayasofya Camii’nin planına benzer şeklinde inşa edilmiştir.
Ayastefanos Kilisesi
Isparta-Eğirdir’de değişik tek kültürün izlerini taşıyan Ayastefanos Kilisesi, Yeşilada Mahallesi’nde bulunuyor.19. asır yapıtlarından bir tanesi olan Ayastefanos Kilisesi, epey köklü dönemlerde Rum asıllı Hristiyanların Kudüs’e gitmeden evvel gelip ziyaret ettiği tek iman mekanıymış. O dönemlerde kilisede ayinler de yapıldığı biliniyor. Kilise 1993 seneninde Eğirdir Belediyesi tarafınca restore edilmiş.
Dündar Bey Medresesi
Devasa tek mimariye bulunduran ve Hızırbey Camii’yle birbirlerini tamamlayan Dündar Bey Medresesi, Hamidoğulları Dündar Bey doğrulusunda yaptırılmış değerli tek eserdir.1301-1302 seneleri arasında inşa edilen Dündar Bey Medresesi Isparta’nın Eğirdir bölgesine bağımlı olan Cami Mahallesi’nde yer alıyor. Mimarisi dikdörtgen tasarılı olup, Diğer eyvanlı ve çift katlı tek yapıdır. Medresenin bilhassa giriş kapısı defa heybetli ve mükemmel tek işlemeye sahip. Son zamanlarda tek pasaj görünümüne sahip. İçindeki 11 dükkan bulunuyor ve yeniden bu işleviyle turistlere ev sahipliği yapmaya devam etmekte.
Uluborlu Kalesi
Isparta-Uluborlu’ya gidip de görülmeden dönülmemesi istenilen yerlerden bir tanesidir Uluborlu Kalesi.
Sarp tek kayalık üstünde konumlanmış olan kale, etrafa hakim tek manzaraya sahip. Kapıdağ’ın 1.200 metre yüksekliğinde tespit edilen kalenin hangi sene ve kim doğrulusunda yapıldığı net olarak bilinmiyor. Kitabesinin de şu zamana kadar gelememiş bişi ve hiçbir kaynakta isiminin geçmemesi bu yapının tarihini çözmeyi güçleştiriyor.
Uluborlu Kalesi, iç ve dış kale olmak suretiyle iki kısımdan oluşmakta. Dış kale tamamiyle yıkılmış olsa da iç kalenin devasa tek kısmı hala ayakta. Mimarisi ele alındığında yapımı esnasında moloz taş ve blok taş kullanıldığı görülüyor.
Antiocheia Antik Kenti
Pisidia bölgesinin başkenti olan Antiocheia Antik Şehiri, büyük tiyatrosuyla, Men mukaddes alanıyla, su kemerleriyle ve başka bütün kalıntılarıyla uzun fakat tek o kadar enteresan ve keyif verici tek gezi için en en uygun noktalardan biridir.
Isparta’nın Yalvaç kazasına 1kilometre mesafede tespit edilen Antiocheia Antik Şehiri, Antiocheia doğrulusunda kurulmuştur. Tesis tarihi M.Ö. 281 – 261 senelerine dayanıyor. Isparta’nın en gezilesi yerlerinden bir tanesi olan antik şehirde görecek epey yapı bulunuyor. Her yapı değişik tek devreye alıp götürüyor görenleri.
Lavanta Vadisi
Isparta’nın en güzel gül bahçeleri, bundan sonra lavantalara da ev sahipliği yapıyor.Ülkemizin en değerli lavanta imalat kısmı olan Keçiborlu ilçesindeki Lavanta Vadisi, kentin en güzel ve en eğlenceli gezi meydanlarından biri olmaya da başlayarak durumda.Lavantalar genellikle; Kuşçular, Kuyucak, Ardıçlı ve Aydoğmuş köylerinde üretiliyor. Suskunluk, sakinlik ve sevgi dolu tek ortamda olduğunuzun hissini verecek olan bu geziyi kesinlikle yaşama geçirmelisiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir