Isparta’da Gezilecek Yerler

isparta'da-gezilecek-yerler-lavanta-bahcesi

Isparta, denizden uzak ama yeşil ve maviye yakın eşsiz bir şehir… Göller Yöresi’nin eşsiz doğal güzelliklerini tarihin zengin mirasıyla buluşturan Isparta’nın alametifarikası ise gül ve lavanta tarlaları… Isparta’nın gül bahçelerinde baş döndüren çiçek kokularını içinize çekmek,  muhteşem göl manzaralarını seyretmek için yaz mevsimi yılın en güzel zamanı!

Lavanta Vadisi

Isparta’nın en güzel gül bahçeleri, bundan sonra lavantalara da ev sahipliği yapıyor.Ülkemizin en değerli lavanta imalat kısmı olan Keçiborlu ilçesindeki Lavanta Vadisi, kentin en güzel ve en eğlenceli gezi meydanlarından biri olmaya da başlayarak durumda.Lavantalar genellikle; Kuşçular, Kuyucak, Ardıçlı ve Aydoğmuş köylerinde üretiliyor. Suskunluk, sakinlik ve sevgi dolu tek ortamda olduğunuzun hissini verecek olan bu geziyi kesinlikle yaşama geçirmelisiniz.

isparta'da-gezilecek-yerler-lavanta-bahcesi

Eğirdir Gölü

Türkiye’nin en büyük ikinci tatlı su gölü olan Eğirdir Gölü, Isparta’da gezilecek yerler listesinin ilk sıralarında yer alıyor. Isparta şehir merkezine yarım saat mesafedeki gölde muhteşem bir doğa manzarası eşliğinde balık yemek, hatta yaz aylarında yüzmek mümkün.  Eğridir Gölü kıyısında yer alan Altınkum Plajı’ndan göle girerek yüzmenin tadını çıkarabilirsiniz. Isparta’da yüzülecek bir diğer adres olan Bedre Köyü Plajı da şezlong, duş, soyunma kabini gibi olanaklarıyla yazın Eğridir Gölü’nde serinlemek isteyenlerin adresi oluyor. Gölde yetişen levrek, siraz, çapak gibi leziz balıklarla da kendinize bir ziyafet çekebilirsiniz.

isparta'da-gezilecek-yerler-egridir-golu

Davraz Kayak Merkezi

Isparta seyahatiniz kış aylarına denk geliyorsa şanslısınız. Çünkü Isparta’da kayak yapabileceğiniz muhteşem bir kayak merkezi var. Davraz Kayak Merkezi, son yıllarda Isparta ve çevresindeki illerden gelen kayakçılarla dolup taşıyor. Hatta Antalya tatili yaparken Isparta’ya gelip, günübirlik kayak tatili yapanlara bile rastlayabilirsiniz.

isparta'da-gezilecek-yerler-davraz

Adada Antik Kenti

Anadolu coğrafyasının en iyi korunmuş antik kentlerinden biri olan Adada Antik Kenti’nin geçmişi Milattan Önce 1. yüzyıla dek uzanıyor. Roma Dönemi’nde büyük önem taşıyan antik kentte 4 ayrı tapınak, forum, kilise ve amfitiyatro yer alıyor. Büyük kısmı günümüze iyi biçimde ulaşan yapıların en dikkat çekici olanı ise Kral Yolu denebilir. Aziz Paul’ün üzerinden geçtiği düşünülen ve bu nedenle Hristiyanlık inancı açısından önem taşıyan Kral Yolu, Türkiye’nin işaretli en uzun ikinci yürüyüş yolu aynı zamanda.

isparta'da-gezilecek-yerler-adada-antik-kenti

Aksu Zindan Mağarası

Isparta Aksu’da gezilecek yerlerin en önemlisi, görenleri büyüleyen Zindan Mağarası… İçi tamamen aydınlatılan mağarada doğanın eliyle işlenmiş sarkıt ve dikitler, akmataş ve damlataş yapılarını görebilirsiniz. Magnezyum ve kalsiyum bakımından zengin bir yer altı deresinin aktığı mağarada renkli kristal yapılanmalar görenleri kendine hayran bırakıyor.

isparta'da-gezilecek-yerler-aksu-zindan-magarasi

Kovada Gölü Milli Parkı

Göl manzarası eşliğinde bisiklet turuna ne dersiniz? Kovada Gölü Milli Parkı Türkiye’nin en güzel bisiklet rotalarından birine ev sahipliği yapıyor. Isparta şehir merkezinden, Eğridir’e doğru başlayan güzergah göl kıyısından devam ediyor.

isparta'da-gezilecek-yerler-kovada

Yazılıkaya Kanyon Tabiat Parkı

Isparta Sütçüler’e yarım saat mesafede, Çandar köyü’nde yer alan Yazılıkaya Kanyonu, tabiatı en güzel halini tarihle buluşturuyor. Kanyonun kaya duvarlarında Bizans Dönemi’nden kalma yazıtlar, görenleri yüzlerce yıl öncesne götürüyor. Yazılıkaya Kanyonu, adını ünlü düşünür Epküros’un Hür İnsan şiirinin kazılı olduğu yazıttan alıyor.

isparta'da-gezilecek-yerler-yazilikaya-kanyon