İnterrail’de Ulaşım

interrail7

İnterrail’de Ulaşım

İnterrail’de Ulaşım

INTERRAIL SIRASINDA ULAŞIM ÖNERİLERİ

İnterrail biletinin geçerli olduğu ülkeler arası elbette en önemli ulaşım aracımız tren olacak. Ancak çeşitli sebeplerle alternatif ulaşım araçları da Avrupa seyahatimize yardımcı olacaklar. Bu macerada yurt dışında kullanılacak ulaşım araçlarından birkaçına değinmeye çalışalım.

INTERRAIL’DE UÇAK

Özellikle interraile başlarken ya da sonda uçak kullanmak bizim için zaman tasarrufu sağladığı gibi, interrail rotamıza bağlı olarak bazı uzak destinasyonlar arasındaki mesafeleri hızla kısaltmak için de önemli bir seçenek. Türkiye’den yola çıkarken -biz gibi- Doğu Avrupa ve Balkan ülkelerini es geçmek isteyenlere, erken rezervasyonla Avrupa’nın birçok yerine uygun uçak bileti bulunabilir. Yurt dışı ulaşım genel notlarımızdan seçeneklerini ve uygun bilet bulma yöntemlerini araştırın.

Biletin başlangıç ya da bitiş süresinden bağımsız büyük şehirlerden birine alınacak uçak bileti ile interrail süresi uzatılabilir. (Örneğin Roma, Berlin, Paris, Barselona gibi şehirler sıkı zaman ayrılması gereken noktalardır. Roma’ya alacağınız bir uçak bileti ile 4-5 gün burada takılabilir, bileti Roma’dan başlatırsanız ilk günler kâr olur. Aynı şekilde bitişte de bunu yaparsanız interrail bütçesi müsaitse 30 günlük interrail bileti size 40 günlük seyahat sağlayabilir)

Uzak rotalar içinde özellikle geri dönüşlerde iyi bir seçenek olarak da uçak kullanabilir. Avrupa içinde rahatlıkla ucuz uçak bileti bulunabiliyor. Bunun için de bulduğunuz şirket hava yolu firmaları sayfamızda göreceğiniz tecrübe ettiğimiz firmalardan biriyse notlarımıza bakabilirsiniz. Low cost firmalar seçerken bagaj hakkınıza ve limitlerine dikkat edin, muhtemelen backpackiniz büyük ve ağır.

Örneğin Madrid ya da Porto, Lizbon gibi şehirler uzaktır ve dönüş yolu gereksizdir, buralara trenle gidip uçakla dönebilir, veya uçakla gidip trenle dönebilirsiniz. Fransa’nın tamamı normal zamanda çok şey vaadetse de Paris ve Riviera (Monako, Cannes, Nice…) kısmı hariç interrail için zaman kaybı olabilir. Gece treni ile geçilemeyen hatlarda uçak iyi bir seçenektir.

INTERRAIL’DE GECE TRENLERİ

İnterrailde gece trenleri gerekirse supplement ödemesi yapsak bile sadece bir ulaşım değil, iyi bir konaklama seçeneğidir de. Hem gece boyu yol alıp zaman kazanırsınız, hem de konaklamaya ekstra para ödemezsiniz. Ayrıca sosyalleşme ve yabancılarla tanışma için de keyiflidir. Güvenliğe dikkat edelim.

interrail7

GEMİ

Özellikle Yunanistan – İtalya hızlı geçişi ya da İskandinav ülkeleri arası ulaşım için iyi bir seçenektir. Araştırmalarınızı iyi yaparsanız uçakla başlamak yerine Yunanistan’a trenle geçip, oradan Bari’ye v.s. gemi ile seyahat edebilirsiniz.

AVRUPA’DA ŞEHİR İÇİ ULAŞIM

Genelde Avrupa tren garları şehir merkezlerinde olsa da her türlü iç ulaşım ihtiyacımız olacak. Hem gitmeden önce rotanızı belirlerken, hem de orada ihtiyacınız olduğunda internete girdiğinizde şehir rehberlerimize göz atın. Interrail şehir rehberi bölümümüzde görülecek onlarca şehrin yaşanmış notları yer alıyor ve genelde ulaşım önerileri ve fiyatları var. Ayrıca bisiklet fakiri bir ülkeden yola çıktığınız için şaşırtıcı ve kıskandırıcı olacak, birçok kent bisiklet için çok müsait. Rahatlıkla kiralayabilirsiniz. Pek önermesek de hop on hop off otobüsler de kullanılabilir.