İnterrail İçin Vize

Vize Nasıl Alınır

İnterrail İçin Vize

İnterrail İçin Vize

INTERRAIL ROTASINA GÖRE VİZE BAŞVURUSU

Büyük ihtimalle İnterrail için vize almanız gerekecek. Yeşil pasaport ve üstü pasaport sahibi gıcık arkadaşlarımız İngiltere (Büyük Britanya) dışında vize ihtiyacı duymaz, diğer sayfalara geçelim. Kendimiz gibi olan kardeşlerimiz için interrailde vize gerekliliklerini yazalım;Üç başlık var.

  • Avrupa’da Vizesiz ülkeler
  • Schengen Sınırlarındaki ülkeler ve Schengen Vizesi
  • İngiltere (İngiltere, İrlanda, Galler, İrlanda) Vizesi

Vize Nasıl Alınır

İnterrail İçin Vizesiz Ülkeler

İnterrail biletimizin geçtiği ağırlıklı balkanlar olmak üzere bir kısım Avrupa ülkesi biz Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşlarından vize istemeyen ülkelerdendir. Buralarda yapmanız gereken bir şey yok, dikkat etmeniz gereken tek şey Schengen vizenizin giriş sayısı. Tek girişli ise buralara girerseniz Schengen ülkelerine tekrar giremezsiniz, çift girişli ise bir kez yapabilirsiniz. Multi ise sorun yok.

İnterrail İçin Schengen Vizesi

Schengen Vizesi bölümünde ve Schengen için gerekli evraklar bölümlerinde bu konu açıklanmış durumda, burada bizim standart bir turistten ya da gezginden farkımız rota ve konaklama rezervasyonları durumu.

Vize için başvururken bizden rota ve konaklama ayrıntıları istiyor, bu konuda da can sıkıcı bir şekilde saçmalıyorlar. Biz uzun süre bunu anlamak için araştırdık, sorduk soruşturduk ve kavga ettik, zaten sıkıntılı bir vize sürecimiz de vardı. Sonunda yaptığımız ve sizin de yapmanız gereken şey küçük plan değişikliği gerçekliğini hatırlamak. Ne yazık ki bu böyle; adı gerekmeyen bir vize çalışanı arkadaşımızın da önerisi olduğu için biz de yazabiliriz. Sonradan planlarımızın değişmesi üzerine kurgulanmış bir değişiklik yapacağız, şöyle ki;

  • Gerekli evrakları hazırlayalım.
  • Banka hesabımıza kendi bütçemize ek, sağdan soldan alıp bol bol para yatıralım.
  • Başvuracağımız ülkeden (İlk giriş ülkesi olsa iyi olur, değilse de önemli değil) en uzun süre kalacak şekilde bir rota hazırlayalım. (Örnek bu ülke 7 gün, diğerlerinin her biri 6 günden az olacak şekilde birkaç ülke)
  • Bu hazırladığımız plana göre gerekiyorsa ilk gidiş ve son dönüş uçak biletinin rezervasyonunu yapalım. (THY‘den neredeyse her yere ücretsiz rezervasyon yapabilir, e-maili alıp, anında iptal edebilirsiniz)
  • Ücretsiz iptal yapan bir siteden ayarladığınız rota içindeki günlere istinaden tek tek rezervasyon yapın, çıktılarını alıp iptal süresi içinde rezervasyonu iptal edin.
  • Bu rotanızı açıklayan, anlatan bir dilekçe yazın. (Örnek aşağıda)
  • Korkmayın.

İNTERRAİL SCHENGEN VİZESİ İÇİN DİLEKÇE ÖRNEĞİ:

Bilmemnere Konsolosluğu’na

İstanbul                                                                                                                                     Tarih ../../….

../../…. tarihi ile ../../…. tarihi arasında yapacağım interrail gezisi seyahat planım aşağıdaki gibi olup gerekli konaklama rezervasyonlarımın kopyaları ve ulaşım için kullanacağım interrail biletimin kopyası ve uçak biletlerimin kopyaları ektedir.

../../…. tarihinde THY ile İstanbul – Roma uçuş,
../../…. – ../../…. Roma
../../…. – ../../…. Floransa
../../…. – ../../…. Milano
../../…. – ../../…. Venedik
../../…. – ../../…. Nice
../../…. – ../../…. Barcelona
../../…. – ../../…. Paris
../../…. – ../../…. Brüksel
../../…. – ../../…. Amsterdam
../../…. – ../../…. Berlin ve ../../…. Germanwings ile Berlin – İstanbul uçuş.

Adres / Telefon

İmza