İnterrail Bileti Nasıl ve Nereden Alınır

İnterrail Bileti Nasıl ve Nereden Alınır

İnterrail Bileti Nasıl ve Nereden Alınır

İnterrail

İNTERRAIL BİLETİ SATIN ALMA

Interrail bileti almak için seçenekler temel hatlarıyla beşe ayrılır diyebiliriz. Türkiye’den alınabildiği gibi, yurt dışından interrail bileti de alınabilir. Seçeneklere bakalım, kendinize en uygunu seçebilirsiniz.

1. İnterrail Resmi Web Sitesi:

Interrailnet.com bu işin resmi sitesi. Orada birçok güncel bilgi bulabileceğiniz gibi biletinizi kredi kartıyla satın alabilirsiniz. TCDD’nin yüksek kur farkından kurtulur, bankanızın insafına kalırsınız. Biletiniz uluslar arası bir kargo şirketi tarafından yanında güncel harita ve aptal bir katalogla elinize ulaştırılır. 10 euro normal, 30 euro hızlı gönderim masrafı ödüyorsunuz bilginiz olsun. Grupla çıkıyorsanız, yani iki üç bileti –aynı anda alırsanız- tek kargo parası ödersiniz. Bizim gittiğimiz 2009 yılında TCDD ve acenteler teknik aksaklık ve güncelleme sebebiyle bilet satamıyordu, tüm yolcular internetten almak zorunda kaldık. Biz ‘hızlı kargo’ ile almak mecburiyetindeydik çünkü seyahat tarihine göre geç zamanda alırsanız sistem normal kargoya izin vermiyor. Üç günde geldi. Normal süreli alan arkadaşlarımıza da dört iş gününde gelmiş. (Bilgi: Türkiye’den alınan biletlere, diğer birçok ülkenin (20’si) aksine kargo ücreti ekleniyor. Seçilen gönderim süresine bağlı olarak 11 veya 30 Euro)

InterRail Ticket

2. Interrail İnternet Acenteleri:

En gereksiz yol. Resmi olmayan sitelerin de bilet satma yetkisi var. Fiyat aynı olduğu gibi, kargo ücreti siteden siteye değişiyor. Resmi site varken kim bu yolu kullanır bilinmez ancak biz adresleri verelim: interrail.com

3. TCDD

Resmi seçenek. “Ben işimi garantiye alırım, internet bilmem, elden öder, elimde görürüm” diyen arkadaşlarımız için. Sirkeci ve Ankara garları bilet satma yetkisine sahipti geçmişte, 2009’da program elektronik bilete geçince TCDD’nin açıklamasına göre Türkiye’ye makine yollanmadığı için satış yapılamadı. Ancak satış artık açık. Biletinizi Türkiye’den alabilirsiniz. Sadece TCDD’nin kur farkı sorun. Fiyatlar aylık bildirildiği için TL’ye geçişte piyasanın üstünde kur uyguluyorlar.

4. Türkiye’deki acenteler

Bize bilet dışında da her konuda yardımcı olan acenteler TCDD ile aynı fiyatı uyguluyorlar. Garlara uzak olanlar ve bir devlet memuru yerine özel sektörün güler yüzlü, yardımcı ve bilgili personeliyle muhatap olmak isteyenlere önerilir. Ancak 2009’da TCDD satışı olmayınca onlar da satış yapamadı, biz alamadık ama size öneririz.

İstanbul’da Genç Tur, Final Turizm, Gemini Tur; Ankara’da Ray Tur, BSN Turizm satış yapıyor. İyi bir seçenek. Dezavantajı ise TCDD fiyatından doğabilen kur farkı.

5. Yurt Dışı Tren İstasyonları

Yurt dışında bir tanıdığınız aracılığıyla ya da çıkarken kullanmayacaksanız ve vize sorununuz yoksa çıktıktan sonra (interrail biletinizin olması vize işlerini çok kolaylaştırıyor.) herhangi bir merkezi gardan alabilirsiniz. Burada önemli olan vatandaşlığınızın ve ikametinizin TC olduğunun yazılması. Eğer bir tanıdığınız alacaksa bunu muhakkak belirtin yoksa satın alım yaptığınız ülkede limitsiz kullanımdan yararlanılamaz.

Ayrıca Erasmus öğrenci değişim programı gibi zevkli bir neden veya farklı herhangi bir sebeple geçici ya da kalıcı olarak ikamet ettiğiniz bir Avrupa ülkesindeyseniz de, aynı şekilde dilediğiniz yerden, dilediğiniz zaman bileti alabilirsiniz. TC yazılması önemli.