İnternette Gezebileceğiniz Sanal Müzeler

Musee D’Orsay, Fransa

İptal edilen seyahatler, baharın gelişini balkondan/pencereden izleme halleri, boş sokaklar, yapılamayan etkinlikler…. Nisan ayını hiç birimiz böyle planlamamıştık.  Elimizde madem böyle bir nisan var, hazır da evdeyiz, hem bedenimizi hem de ruhumuzu dinlendirme vaktidir! Internette gezebileceğiniz sanal müzeler yazımız tam da bu durum üzerine geliyor.

Sizi bu sefer sokaklara davet edemiyoruz. Onun yerine evde olmayı, en sevdiğiniz koltukta uzun saatler geçirmeyi daha da cazip hale getiriyoruz. Ayrıca, evde kal mottosu üzerine aşağıda bir yazımız daha mevcut;

Karantina günlerinde evde vakit geçirmek için ipuçları

Bir çok müzenin ve sanat galerisinin dijital ortamda erişime açılması sayesinde bu dönemde de sanattan uzak kalmıyoruz, evimizden dünyayı keşfediyoruz. İstanbul’dan New York’a, İtalya’dan Almanya’ya, çiçekli pijamalarımız ve kedili kahve fincanımızla kocaman bir sanat turuna çıkıyoruz!

British Museum, Londra

British Museum, Londra

Dünyanın dört bir yanından gelen ve eski çağlardan başlayıp yakın geçmişe uzanan geniş bir tarih aralığına ait eserleriyle şüphesiz şimdiye kadar bildiğimiz bir çok tarihi gerçeği somut olarak da deneyimleyebileceğimiz bir müze. Yaklaşık 7 milyon eseri barındıran British Museum, 260 yaşında. Tamamını görmek mümkün olmasa da Japonya’dan Irak’a, Pakistan’dan Türkiye’ye, bir çok coğrafyanın en nadide eserlerine online olarak ulaşmanız mümkün.

Halikarnas Mozolesi, Rosetta taşı, mumyalar, orta çağ dönemine ait satranç figürleri en çok ilgi gören eserler arasında. İlginizi çeken objeler ya da ülkeler üzerinden arama yapıp eserlere kategorilere ayrılmış şekilde de ulaşabiliyorsunuz. Bu link üzerinden ziyaret edebileceğiniz müzenin görkemli dev cam çatısı da oldukça ilgi çekici.

Guggenheim Müzesi, New York

Guggenheim Müzesi, New York

Guggenheim Müzesi sadece çağdaş sanat eserleriyle değil Frank Lloyd Wright imzalı harika yapısıyla da oldukça dikkat çekici. Gezerken de mutlaka ilginizi çekecek olan sarmal yapısı sayesinde en üst kattan başlayıp alt kata kadar kesintisiz bir keşif vaad ediyor. Devasa orta boşluğu sayesinde tarihin en büyük enstalasyonlarına da ev sahipliği yapmış.  Ziyaret linki burada.

Musee D’Orsay, Fransa

Musee D’Orsay, Fransa

Internette gezebileceğimiz sanal müzeler arasında ilk sıralarda şüphesiz Pariz müzeleri yer alıyor. Orsay Müzesi’nin en dikkat çekici özelliklerinden birisi eski bir tren garından dönüştürülmüş olması. 1900 yılında tren garı olarak inşaa edilen yapı, 1986 yılından itibaren müze olarak kullanılıyor. Sergilenen önemli eserlerin yanı sıra yapının kendisi de oldukça görkemli ve başlı başına bir eser.

Seine Nehri kıyısında uzanan müze, özellikle empresyonizm meraklısı olanlar için bir cennet.

Burada 1800’lerin ortasından 1900’lerin başına kadar olan döneme ait, çoğunlukla Fransız sanatına ait resimleri ve heykelleri yakından inceleyebilirsiniz. Renoir, Monet, Van Gogh ve Gauguin, eserlerini inceleyebileceğiniz sanatçılardan yalnızca birkaçı. Ziyaret için buraya buyrun.