Hazindak Yaylası

Hazindak Yaylası

Hazindak Yaylası

Hazindak Yaylası

Dağlardan Güneşe Uzanan Evler

Rize, Çamlıhemşin bölgesinde yer alan özel ve oldukça gelişmiş yaylalardan biri Hazindak. Hazindağ Yaylası ismi de sıklıkla karşımıza çıksa da en yaygın kullanımı Hazindak sanırsak. Açık havada Pokut’tan gözüken Hazindak Yaylası’na ilk vardığımızda dikkatimizi çeken şey yeni yapılan, diğer yaylalara göre oldukça lüks sayılabilecek evler yapılmakta olduğuydu. Bölge turizme açıldıkça öneminin artacağı söylenen ve önemli bir noktada bulunan Hazindak Yaylası’nda “değişim”in yakında olduğu hissediliyordu. Bölgede yapılması planlanan teleferik ve kayak merkezi projelerinin de odak noktalarından biri Hazindak Yaylası. Mevcut halini ne kadar koruyabileceği malesef şüpheli.

Hazindak Yaylası

“Değişim” yakın olmasına rağmen oldukça sakin ve sayılırsa Turist Ömer’in evi dışında hiçbir tesis bulunmayan bir yayla Hazindak. Turist Ömer kendi evinde misafirlere çay servisi yapıyor. Hazindak Yaylası ahşap evlerle dolu, yaylanın küçük ara sokaklarında gezinmek ise oldukça keyifli. Pokut’a benzer şekilde aşağısı orman olan bir açık sırtta yer alan Hazindak, hem eski evleri hem de yemyeşil dağlar ile özel manzaralar vaadediyor.

Hazindak Yaylası’na vardığımızda sezon sonu olmasının da etkisiyle neredeyse hiç kimseyle karşılaşmadık, sadece bir teyze nereden geldiğimize dair sorguya çekip gönderdi. 🙂 Ara sokaklardan geçip dağlara doğru sıralanmış ahşap evlerin arasında dağlara bakınca aşağıda hikayesini anlattığımız, dağlara sevdalı “Sarhoş Ayhan”ı daha iyi anlıyoruz. 🙂

Hazindak

Hazindak Yaylası’na nasıl gidilir?

Hazindak Yaylası’na zorlu dağ yoluyla Pokut’a vardıktan sonra, yaklaşık 7.5 km’lik yine oldukça zorlu bir toprak yolu aşarak ulaşılabiliyor. Pokut’tan yürüyüş yaklaşık 2 saat sürüyor. Pokut’a gelenler için bu yürüyüş yolu ideal bir günlük aktivite. Arabayla gitmek için ise 4×4, altı yüksek bir araba şart tüm yayla yollarında olduğu gibi. Biz kendi absürt yolculuk maceramızı ise birazdan anlatalım.

Hazindak Yaylası’na Ayder’den de 3650 metrelik bir patika yürüyüş yolu yapılmış. 3650 metrede yaklaşık 1000 m yükseleceğinizi belirtelim, o yüzden yaklaşık 4 saat sürecek, kondisyon gerektiren bir yürüyüş olacaktır. Fakat tüm patika orman içinden geçtiği için keyifli manzaralar eşliğinde geçecektir. Bir daha ki sefere denemek isteriz.

Yürüyüşçüler için Hazindak Yaylası ile Samistal ve Amlakit yaylaları arasında da patika yollar olduğunu not düşelim.

Hazindak Yaylası

Bizim Pokut, Hazindak arası yolculuğumuz ise ufak bir Amerikan gençlik-korku filmi senaryosuna sahne oldu. Önceki günlerin yorgunluğu ve hafif sakatlıkla salına salına Pokut’tan Hazindak’a doğru yürüyüp yoldaki böğürtlenlerle haşır neşir olurken, eski kamyonetiyle bir abi yanımızda durdu ve isterseniz Hazindak’a götüreyim sizi dedi. Teklife dayanamayıp atladık abinin yanına. Abi extra birasını (nezaketen iznimizi alarak) açtıktan sonra uçurumlu yollarda savrulmaya başladık. Yollarda tek başına sıkılan abinin dağlara sevdasından başlayıp, uçkuruna ne kadar düşkün olduğuna uzanan garip sohbetlere giriştik. Uçurum kenarlarında araba kullanırken “bazen keşke ölsem diyorum” demesiyle heyecanın doruklara ulaştığı dakikalar yaşandı. Anılarla dolu abimiz bir gün dağlarda gezerken bir ayıya “gel” demiş, ayı da ona “yok, git” demiş. O tekrar gel demiş, ayı yine git demiş. Böyle bir iletişim kurmuşlar. 🙂 Bir kez dağlara aşkından dolayı kışın da yaylada kalmış fakat seslerin, karların korkusundan ve erzak eksikliğinden neredeyse ölümden dönmüş. Neyse abimiz bizi Hazindak Yaylası’na getirdikten sonra bana “Sarhoş Ayhan” derler, kime sorsanız bulursunuz, istediğiniz zaman sizi geri de götürebilirim der ve önden herhangi bir para kabul etmeyeceğini de söyler. Biraz ürkütücü, biraz eğlenceli yolculuk sonrası yürüyerek dönmenin daha sağlıklı olacağına karar verdik. 🙂 2 saatte pek de zorlanmadan, manzaraların tadını çıkara geri döndük. Filmin son sahnesi ise, araç yolunun patikaya bağladığı aralığa geçtiğimiz anda Sarhoş Ayhan’ın arkamızdaki yoldan geri dönmesiydi. Biz patikanın içinde ağaçların arasından onu izlerken yoluna devam etti ve “hazin” sonumuzu burada yaşamadan Pokut’a döndük. Zararsız olduğuna emin olsak da biraz ürkütücü olmadığını söylemek zor. 🙂

 

Hazindak Yaylası, özellikle Pokut Yaylası’na gelmişken yarım gününüzü ayırıp ziyaret edebileceğiniz ve güzel manzaralar eşliğinde ruhunuzu dinlendireceğiniz, Kaçkarlara hayranlığınızı perçinleyecek bir yayla. Güzelliğinin korunması dileğiyle.