Hatay’da Gezilecek Yerler

Kapılı Değirmenli Şelale
Amanos Dağları’nın eteklerinde bulunan Kapılı Değirmenli Şelale, yer aldığı bölgenin hayat koşullarının zor bişi sebebi ile pek çok bilinmemektedir.
Hatay ilinde bulunan şelale Amanos Dağları’nın değerli tek parçasıdır. Son günlerde turizme kazandırılmaya gayret gösteren şelalenin etrafı de varlıklı tek nebat örtüsüne sahiptir. Kapılı Değirmenli Şelale, Dörtyol ilçesindeki Kapılı Köyü’nün hudutları içinde yer alıp, 15-20 metreden dökülmektedir. Köy, zor hayat koşulları nedeniyle seneler evvel boşaltılmıştır.
Reyhanlı Hamamat Kaplıcaları
Asırlarca varlığını sürdürmeyi muvaffak olan ReyhanlıHamamat Kaplıcaları, Hatay’ın Kumlu bölgesine epey yakındır ve Amik Ovası’nda yer almaktadır.
Sularının içinde klorür bol miktarda bulunmaktadır ve buna kıyasla toksit maddeyi içerisinde barındırmamaktadır. Bu arada mineralizasyon itibariyle başka termal sulardan ayrılmaktadır. Su özelliklerini göz önünde bulundurursak, Hindistan’da da bu kaplıcanın tek aynısı bulunmaktadır.
Reyhanlı Hamamat Kaplıcası’nın turistler doğrulusunda da defa çok merak edilmesi ve seçenek edilmesinden kaynaklı, etrafında çoğu otel ve kuruluş yapılmıştır.
Erzin Başlamış Kaplıcaları
Hatay-Erzin’e bağımlı olan Başlayarak Köyü’ndeki kaplıcalar ve içmeler, bilhassa yaz aylarında kentin turizmini hareketlendirmektedir.
İlçe merkezine 3 kilometrelik tek uzaklıkta tespit edilen Erzin Başlayarak Kaplıcaları, Amanos Dağı’nın eteklerinde, sıcak suyuyla, suyundaki minerallerle turistlerin alaka odağı. Erzin’deki içme sularının içinde sülfat, bikarbonat, magnezyum ve karbondioksit bulunmaktadır. Çoğunlukla idrar yolları, metabolizma ve sindirim sistemine iyi geldiği bilinmektedir.
Darbısak Kalesi
Hatay’ın geçmişinden şu zamana kadar kadar gelebilen Darb-ı Sak Kalesi, yüksek tek tepede konuşlanmış, mükemmel tek manzaraya sahiptir.Kırıkhan-Hassa yolu üstünde tespit edilen kale, üçgene yakın şeklinde olan tek taş duvarla çevrilidir. Kale, askeri amaçlarla kullanılmış olup, Kahramanmaraş-Gaziantep tarafındanAntalya’ya giden yol ile Halep yolunun korumak emeliyle yapılmıştır. Son zamanlarda kentin ziyaret duraklarından biridir.
Kinet Höyük
İlk yerleşiminin Geç Neolitik Çağ’da gerçekleştiği Kinet Höyük, Hatay’ın İskenderun kazasına 30 kilometre uzaklıktadır.Kinet Höyük, 33 dönümlük tek bölgede heyetmiş olup, Kilikya’nın en devasa antik kenti olarak kabul edilir. Alanda öncelikle 1992 seneninde arkeoloji kazıları yapılmıştır. Kazılar Hatay Müzesi doğrulusunda yürütülmüştür.Kazılar neticeninde çoğu ev kalıntısı, geniş tabaklar bulunmuştur. Incelemelerde Kinet Höyük’te yaşam sürdüren halkın kent yaşamı yaşadığı anlaşılmıştır. Bölgedeki kalıntıların fazlası son zamanlarda Hatay Müzesi’nde sergilenmektedir.
Koz Kalesi
Hatay’ın tarihi eserleri arasındaki Koz Kalesi, Altınözü bölge merkezi hudutlarında bulunmaktadır.Kalenin Antakya Prensliği döneminde yapıldığı ön görü edilmektedir. Ayrıca tarihiyle alakalı pek tek malumat yoktur. Kale, Bizans ve Haçlılar doğrulusunda aktif olarak kullanılmıştır. Ama 1268 seneninde Baybars doğrulusunda alındıktan ardından değerini tamamiyle yitirmiştir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir