Hakkari’de Gezilecek Yerler

Kelat Sarayı
Şemdinli’ye 17 km. uzaklıktaki köklü bölge merkezinin güneybatısında dere kenarında kurulmuştur. Saray (konak) büyük oranda yıkılmış olup halen ayakta kalan iki kemer ve tek duvar bulunmaktadır. Kuzey-güney tarafında, dikdörtgen tasarılı ve üç katlıdır.
Yapının net tarihini veren kitabe ya da herhangi bir yazılı vesika sahip olunan değildir. Yerel kaynaklara göre Seyit Ahmet Sıddık doğrulusunda yaptırıldığı belirti edilen sarayın şu zamana kadar kadar ayakta kalan güney duvarındaki kalıntılardan, cephenin ortada kapı ile bunun yanındaki pencereler ile hareketlendirildiği anlaşılmaktadır. İç içe kademelendirme yapmış sivri kemerli açıklığa sahip kapı dıştan taşıntılı abluka kemeri ile sınırlandırılmıştır.
Bay Kalesi
Kentin güney doğrultusunda ve merkeze 7-8 km. mesafede tespit edilen kale, deniz seviyesinden 20-25 m. yükseklikte sarp ve kayalık tek tepe üstünde yer almaktadır. Kaleye hem kuzeyden hatta güney doğrulusunda tırmanmak mümkündür.
Mimari dokusu büyük oranda tahrip olan kalenin en üst kesiminde moloz taşlar ve horasan harcı ile tutturulmuş duvar izleri mevcuttur. Çevreye dağılmış seramik parçalarından Demir Çağı’ndan Ortaçağ sonlarına kadar burada yerleşimin bulunduğu anlaşılmaktadır. Tuğla ve seramikler dışında üstünde harç ve süslemeler olan tek taş parçası ile üstünde kazınmış aksi lale motifleri kalenin başka kalıntılarını teşkil eder.
Urartu Mezarlığı
Hakkâri merkez, Gazi Semti, Anadolu Lisesi inşaat sahasında meydana çıkarılan ve M.Ö. 1. bin başlarına tarihlenen bu kabir odası Urartu devresi ve Erken Demir Çağı’ndaki mezarlarla benzerlik göstermektedir. Burada tespit edilen kabir odası örneklerine Van Karagündüz nekropolü kazılarında rastlanmıştır.Gülereş Baba Mahallesi’nde kuzeyden güneye doğru eğimli tek sırtta yer almaktadır. Zaviye kalıntısının kuzey tarafındaki düzlük kesimde Osmanlı döneminden kalma üzerleri kitabeli, varlıklı bitkisel ve geometrik desenli kabir taşları mevcuttur.
Kale Altı Mezarlığı
Biçer Mahallesi’nde, kalenin doğu kesiminde kalan büyükçe tek mezarlıktır. Bu mezarlığın farklı kesimlerinde 16 gelenek, fazlası yerlerinden sökülmüş sanatsal özelliğe sahip, üzerleri bitkisel ve geometrik desenlerle bezenmiş kabir taşlarına rastlanmıştır. Bu kabir taşlarından fazlası taşınarak savunma altına alınmıştır.
Koç Heykeli
Yüksekova bölge ortasında tespit edilen koç heykelinin yan yüzlerinde Gevaruk kaya resimlerindeki motiflere benzer betimlemeler vardır. Dörtte tek kütle biçimindeki heykelde, baş ve ayaklar çıkıntı olarak işlenmiştir. Ön ve arka ayaklar birbirinden tekilce yarıkla ayrılmıştır ve boynuzları yuvarlak ve oymadır. Eserin tek yüzüne koça binmiş eli kargılı tek erkek, onun da arkasında ellerinde yuvarlak nesneler tutan dört erkek, üç koç, tek kama ve tek silah çizilmiştir.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir