Güzel Ayvalık’ta Yapılacak Güzel Şeyler

Cunda Adası

Ayvalık, Kuzey Ege’nin şirin mi şirin bir ilçesi incisi. Türkiye’nin tescilli en fazla tarihi evlerinin bulunduğu Ayvalık tarihi dokusu, yüz elliden fazla mezeyi içeren leziz mi leziz mutfağı, Ege Denizi’ne yeşil bir inci gibi serpilmiş 22 adası, pırıl pırıl mavi bayraklı koyları ve Şeytan Sofrası’ndan izlenebilen şahane günbatımları ile tatilde ilk gidilmesi gereken bir yer. Üstelik bu saydıklarımızın dışında Ayvalık’ta keşfedilecek, yaşanacak, hissedilecek öyle çok şey var ki! Ayvalık’ın ilk kilisesi olan ve restore edilerek görkemli bir müze haline getirilen Taksiyarhis Kilisesi’nin fresklerini inceleyin, diğer bir göz alıcı yer olan kiliseden çevrilmiş Saatli Cami’yi gezin.

Ayvalık Taksiyarhis Kilisesi

Ayvalık Taksiyaris Kilisesi

Tarihi rum evlerinin arasında dolaşın. Arnavut kaldırımlı dar Ayvalık sokaklarını dolaşıp, tarihi cumbalı taş evleri görün.

Ayvalık Pazarı

ayvalık

Dönüşte sevdiklerinize götürmek için, Ayvalık sokaklarında kurulan zengin ve neşeli Perşembe pazarından el işi bez bebekler, oyalı yazmalar ve hediyelikler alın.

Antikacılar Çarşısı

Antikacılar Çarşısı

Ayvalık Gümrük Meydanı’nda bulunan Antikacılar Çarşısı’ndaki dükkanları ziyaret edin.

Cafe Karamel

Cafe Karamel

Cumartesi günleri, Cafe Karamel’in önünde kuruluna bit pazarını ziyaret edip, ilginç ve hikayesini hissedebileceğiniz antika eşyalardan alın.

Kvcii Coffee House

Kvcii Coffee House

Kvcii Coffee House’da üzüm koruğunun kaynatılması ile yapılan “Angelos” ve malt viski ile yapılan tiramisuyu mutlaka deneyin.

Paşa Çorbacı

paşa çorbacısı

Öğlen yemeğini birbirinden lezzetli Ayvalık yemekleri yapan esnaf lokantalarında yiyin, Paşa Çorbacı’da zeytin ağacından çıkan küllerin suyu ile yapılan “küllü kalburabastı”yı tadın.

Ayvalık Cennet Tepesi

Cennet Tepesi

Ayvalık’ın sırtlarında yer alan Cennet Tepesi’ne çıkın ve özellikle gün batımlarında Ayvalık’ın meşhur imbat rüzgârına şahit olun.

Patriça Koyu

Patriça Koyu

Patriça Koyu, Ortunç, Çataltepe ve Sarımsaklı plajlarında denize girin. 2015 yılının en iyi camping yeri seçilen Ada Camping’de deniz keyfi yaşayın.

Ayvalık Tekne Turları

ayvalık tekne turları

22 adadan oluşan Ayvalık Takımadaları’nı düzenlenen günlük tekne turlarına çıkın.

Cunda Adası

Cunda Adası

Cunda Adası’nın en iyi manzarasına sahip Selim ve Necdet Kent Kitaplığı’nı ziyaret edip Muhtar Kent’in bağışladığı babasından kalma kitapları inceleyin.

Cunda kütüphanesi

Cunda kütüphanesi

Rahmi M. Koç Müzesi’ne dönüştürülmüş Taksiyarhis Kilisesi’ni ziyaret edin. Teknelerden, arabalara, buharlı modellerden, bebek arabalarına kadar geniş bir yelpazeye sahip çok zengin oyuncak koleksiyonunu görün.

Taş Kahve

cunda taş kahve

Taş Kahve’de kahve ve limonlu adaçayı; sahilde Ayvalık tostu, lokma, buzlu badem, damla sakızlı ve karadutlu dondurma yiyin.

Cunda Cafe Uno

Cunda’daki Cafe Uno

Hem çeşit çeşit Ayvalık mezelerini de tadabileceğiniz hem de pizza yiyip şarabınızı içebileceğiniz Cunda’daki Cafe Uno’da romantik bir akşam yemeği yiyin, kekikli sepet peyniri ve sıcak otun tadına bakın.

Ayvalık Mezeleri

ayvalık mezeleri

150’den fazla leziz mezesiyle ünlü Ayvalık’ta Hop Cunda Restoran’da rakı-balık-Ayvalık keyfi yapın, isli midye ve sübye salatası tadın.

Ayvalık Küçükköy

ayvalık küçükköy

Eski adı Yeniçarohori olan ve mübadele öncesi Rumların, daha sonra da Boşnakların yerleştiği Küçükköy’ü gezin. Tarihi evlerinin dönüştürüldüğü sanat atölyelerini görün, Zet Cafe’de Boşnak Böreği yiyin.

Kozak Yaylası

Kozak Yaylası

Dünya’nın en iyi fıstık çamı ağaçlarının yetiştiği Kozak Yaylası Çınar Restoran’da çam fıstığı tatlısı yiyin. Yol boyunca fıstık çamlarının arasındaki doğa harikası andezit taşlarını fotoğraflayın.

Murat Reis Ayvalık Otel

Murat Reis Ayvalık Otel

Murat Reis Ayvalık Otel’in beyaz kumlu mavi bayrak ödüllü plajından denize girin ve su sporlarını deneyimleyin.

Cunda Tabiat Parkı

cunda tabiat parkı

Cunda sokaklarındaki bisiklet yolunu izleyerek Tabiat Parkı’nda doğaya karışın.