Gümüşhane’de Gezilecek Yerler

Artabel Gölleri Tabiat Parkı
Gümüşhane’nin Torul bölgesinde tespit edilen Artabel Gölleri Doğa Parkı, kuzeydoğusunda Karanlık Göl olmak suretiyle çoğu göl yatağını içerisinde barındırmaktadır.
5859 hektarlık tek kısmı bulunmaktadır ve 1998 seneninde doğa parkı olarak ilan edilmiştir.18 adet buzul kraterinin güzelliği ziyaretçiler doğrulusunda resim makineleriyle ölümsüzleşmektedir ve yörede hayvan ve kuş çeşitleri de bulunmaktadır. Tabii tek güzellik olan ve eşi benzeri olmayan tek güzelliğe bulunduran Artbel Gölleri Doğa Parkı, ileriki nesillere de bırakılması ve halkın faydalanabilmesi için özenli tek şeklinde korunmaktadır. Tabiatın tek armağanı olan Artabel Gölleri Doğa Parkı, keyifli ve doğayla iç içe geçirilecek güzel zamanların iletinini veriyor.
Kürtün
Anadolu Türkmen tarihinin en değerli merkezlerindendir. Külüstür ismi Kürtün-i Bala’dır. daha önceleri Kürtün-i Zir başka bir deyişle Doğankent kazası (Eski ismi Harşıt)’e bağlı idi. Ardından Türkmen, Çepniler sahile inince burada tespit edilen Harşit merkezi Doğankent’e inmiştir. 300 sene Gümüşhane sancak olmak itibari ile Trabzon’a bağlı idi. Bundan 80 sene öncelerine kadar Kürtün-i bala olarak isimlendirilen Kürtün kazası olarak adlandırılmıştır.
Türkmen, Çepniler, külüstür ismi Kürtün’e gelerek yerleşmişlerdir. Ardından hayvancılık ve tarım gereksinimi dolayısı ile daha aşağılara doğru göç etmişlerdir. En yakın olarak Şadı (Çatalağaç) köyüne yerleşmişlerdir. Ardından Harşit havzasına ve oradan da şimdiki Espiye kazasına kadar ilerlemişlerdir. Yöre Türkmen Çepnilerin merkez ili olduğu halde çoğu Türk boyunu da içeriğinde barındırmıştır. Çepniler, Hazarlar ve Peçenekler Kürtün ve yöresine Malazgirt Savaşı’ndan evvel gelmiştir. Gümüşhane yöresinde Akkoyunlu ve Safevilerde karar sürmüştür.
Karaca Mağarası
Gümüşhane’nin turizmini canlandıran Karaca Mağarası, Torul kaza hudutları içinde bulunuyor. Aynısı ismi taşıdığı Karaca Mahallesi’ne vardığınızda mağara defa yakınınızda olacak.
Karaca Mağarası’nın toplam uzunluğu 256 metre olup, bütün ile yatay tek mağaradır. Bu arada 5 salondan oluşuyor. Her salon birbirine bağlı…Salonları birbirine bağlayan duvarlar damlataş sütunundan oluşmakta. Mağarayı gezerken birbirinden dikkat çekici damlataşlar, sarkıtlar, dikitler ve kalsit kritalleri, sütunlar ve bayraklar karşınıza çıkacak. Mağara güllerini ve damlataş havuzunu da unutmamak gerek…
Karaca Mahallesi’nden gerçekleştireceğiniz 20 dakikalık tek yürüyüşle basit tek şeklinde ulaşacaksınız mağaraya. Kentin gezi noktalarından bir tanesi olan Karaca Mağarası’na kısa tek vakit bölüp gezebilirsiniz.

YORUMLAR

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir